Bitcoin ve Milenyum Kuşağı Geleneksel Sistemleri Tehdit Ediyor

Varol Tepecik
Varol Tepecik 29 Kasım 2017
4 görüntülenme

Kağıt para birkaç yıl önce miadını doldurdu. Şimdi de vadeli hesaplar amansız bir şekilde kendi sonlarına doğru yaklaşıyor. Milenyum kuşağı, yani yaşayan en kalabalık jenerasyon, klasik bankalar tarafından yönetilen mevduat hesapları ile ilgilenmiyor. Bunu yerine Y kuşağı yatırımlarını Bitcoine koymayı tercih ediyor.

Üç bin yıllık parasal sistem ve eski bankacılık sistemi, kripto para devriminin herşeyi bütünüyle kapsayan teknolojik devriminin karşısında zayiat veriyor.

Milenyum kuşağı finansal kuruluşlara güvenmiyor. En sembolik bankacılık araçlarından biri olan tasarruf hesapları da alakasız hale geliyor. Aslında, milenyum kuşağı tasarruflarını geleneksel bankacılık sisteminde tutmaya olan ilgisini kaybediyor.

Bunun yerine, milenyum kuşağı kripto paraların kendine özgü özellikleriyle daha yakından tanıştıkça, ve bu kişilerin sayıları arttıkça tasarruflarını Bitcoin’e yatırmaya razı oluyorlar.

Bu bağlamda Forbes şu şekilde yazıyor:

Üstelik, bazı Milenyum kuşağı mensupları uzun vadeli tasarruflarının temeli olarak bitcoini kullanmaya devam ediyor. Ve uzmanlar, bunun ülkenin finansal kurumlarının imparatorluklarını kurdukları temeli sarsabileceğini söylüyorlar.

Milenyum kuşağının geleneksel banka tasarruf hesaplarını hiçe sayma eğilimi ivme kazanıyor gibi görünüyor. CoinSpectator tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre:

Artan sayıda milenyum kuşağı üyesi, tasarruflarını geleneksel banka hesapları yerine Bitcoin’e yatırıyor; 10 katılımcının 6’sı son 12 ay içinde Bitcoin satın aldıklarını belirtti.

Son yıllardaki araştırmalar, bankaların milenyum kuşağının talep ve beklentilerini karşılamadığını gösteriyor. Örneğin, geleneksel bankaların tasarruf hesaplarına dayattığı kısıtlamalar milenyum kuşağını hayal kırıklığına uğratmış durumda.

Geleneksel bir tasarruf hesabı, paranızı bankaya yatırmanızı ve karşılığında küçük bir faiz geliri elde etmenizi içerir. Bu hizmet için, hesabınızın bakiyesi belirli bir aylık ortalama bakiyenin altına düştüğünde paranızın bulunduğu banka veya finans kuruluşu size bir ücret kesmektedir. Bu minimum aylık bakiye miktarı banka tarafından belirlenir ve uygulanır. Bazı bankalar bu ücretleri öğrenmenizi zorlaştırır. Üstelik, banka yapabileceğiniz aylık para çekme işlemlerinin sayısını da kısıtlar. En fazla çekim miktarı da keyfi olarak banka tarafından belirlenir. Açıkçası, böyle bir düzenleme milenyum kuşağına hitap etmiyor.

Neyse ki, teknoloji bankacılık hizmetlerini ve ürünleri dönüştürüyor. Örneğin, akıllı telefonlar banka kartları ve ATM kartlarını kullanımdan kaldırıyor.

Nitekim teknolojik ilerlemeler, geleneksel, tutucu bankacılık sisteminde şimdiden ciddi sıkıntılar yaşanmasına neden oluyor. Örneğin, elektronik olarak para transferi mümkün olduğunda kağıt çekler yok oldu. Ekim 2008’de ABD Kongresi, kağıt paraya son darbe olan 21. Yüzyıl Yasasını meclisten geçirdi. Çek 21 mevzuatı, bankaların çekleri elektronik olarak işlemesini sağlamıştır.

Banka tasarruf hesabının kaderi, belki de mevzuatla değil ama seçimle, kağıt çeklerin kaderini takip edebilir. Örneğin, milenyum jenerasyonu şimdi, tasarruflarını Bitcoin tabanlı bireysel emeklilik fonlarına yatırma seçeneğine sahip.

Sizce Bitcoin tabanlı tasarruf hesapları yakında ana yatırım olacak mı? Yorumlarınızı bize bildirebilirsiniz.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin Düşüşe Geçti, Borsalar Dondu! Beklenen doğrulama geldi! Bu gün akşam saatlerinde başlayan hareketlilik sonrasında Bitcoin hızlı bir şekilde düşüşe geçti ve Bitcoin 8500 doları gördü. Bu düşüş sırasında yüksek işlem hacmine sahip GDAX, Kraken, Coinbase gibi sitelere giriş imkansız hale gelirken...
Osman Kuzucu 29 Kasım 2017