Reklamı kapat

Tarihi Bitcoin Modelinin Mucidi, 4 Yıl Sonra Tekrar Coin Aldı!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 ay önce
0 görüntülenme

Bitcoin Stock-to-Flow (S2F) modelinin yaratıcısı PlanB, yakın zamanda üçüncü BTC yatırımını yaptığını itiraf etti. Son satın alma sırasında, lider kripto para 20.000 dolar civarındaydı.

PlanB, Bitcoin (BTC) yatırımını artırıyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin, Kasım 2021’de ATH seviyesi olan 69.000 dolara ulaştı. Ancak, daha sonraki önemli fiyat düşüşü nedeniyle, birçok kişi son birkaç ayda Bitcoin’in öldüğünü ilan etti. Ancak bir analist, kripto yatırımlarının her birinin karamsarlığın hüküm sürdüğü bir dönemde olduğunu söylüyor.

PlanB takma adlı analist, yıllar boyunca yaptığı BTC alımlarının zaman çizelgesini ortaya koydu. Ekosisteme ilk olarak, BTC’nin yaklaşık 400 dolardan işlem gördüğü 2015 yılında girdi. Üç yıl sonra, BTC yaklaşık 4.000 dolar olduğunda daha fazla satın aldı. Üçüncü yatırımı, kısa süre önce, kripto paranın 20.000 dolar değerinde olduğu zamandı.

İlginç bir şekilde PlanB, her satın alma işleminde Google’da ‘Bitcoin öldü‘ sorgularının sayısının çok yüksek olduğunu kaydediyor. Yukarıda bahsedilen anlatı, bir piyasa çöküşü zamanlarında oldukça popüler hale gelir. Bu ifade, bu yıl Haziran ayında Bitcoin’in 17.500 dolara (18 ayın en düşük seviyesi) düştüğü zaman, tüm zamanların en yüksek seviyesine fırladı.

Bitcoin’in hayatı boyunca 450 defadan fazla “ölü” ilan edildiğini belirtmekte fayda var. Önceki fiyat düşüşlerine, önde gelen kişilerden gelen olumsuz tonlara ve yıkıcı makro ortama rağmen, her zaman sorunların üstesinden gelmeyi başardı. Şu anda 360 milyar doların üzerinde piyasa değeri olan bir varlık olarak duruyor.

Belki, bu sayı, BTC’nin 1 trilyon doların üzerinde olduğu Kasım 2021’deki kadar etkileyici değil. Ancak yine de Meta, Walmart, Nestle ve daha fazlası gibi önde gelen şirketlerin piyasa değerinden daha fazla.

PlanB’nin STF modeli ve BTC’nin olası iyimser geleceği

PlanB, en çok Bitcoin stok akış modelini (S2F) geliştirmesiyle ün kazandı. Model, dolaşımdaki arzına ve her yıl çıkarılan kripto para miktarına dayalı. Bu şekilde, makul bir gelecekteki Bitcoin USD değerlemesi sağlıyor. 2022’nin başında PlanB, analizin BTC’nin 2023’ün sonunda 100.000 dolara ulaşacağını gösterdiğini belirterek şunları söylüyor:

BTC S2F 100+ olduğunda bir sonraki yarıya indikten sonra Bitcoin’in altından daha düşük bir piyasa değerine sahip olması beni gerçekten şaşırtacaktır.

PlanB’nin tahminlerinin her zaman yerinde olmadığını belirtmekte fayda var. Bu yıl Nisan ayında, BTC’nin bir daha 24.500 doların altına düşme olasılığının düşük olduğunu söyledi. Ayrıca, 2022’de 100 bin dolarlık dönüm noktasına dokunmanın mümkün olduğunu tahmin etti. Gerçekte, Bitcoin son birkaç aydır 20.000 dolar civarında seyrediyor. Çoğu analiste göre, yıl sonunda öngörülen fiyat etiketine ulaşması pek olası değil.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu 9 Altcoin’e Dikkat: ATH’sinden Yüzde 90 Çöktüler! Kabaca dokuz ay önce, kripto ekonomisi 2,34 trilyon dolar değerindeydi. Şimdi ise 13.192 kripto varlığının toplam değeri 1.48 trilyon dolar daha az ve 967 milyar dolarda. En büyük kripto para birimlerinin çoğu, Kasım 2021’de tüm zamanların en...
Vural Erkan 2 ay önce