Bitcoin Sıçradı! Tarihsel Modeller Ne Öngörüyor?

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
1.111 görüntülenme
Bitcoin Sıçradı! Tarihsel Modeller Ne Öngörüyor?

USDC stablecoin krizinden etkilenmeyen Bitcoin (BTC)’den yaklaşan boğa koşusu sinyalleri geliyor. Bitcoin’in fiyatı sıkıntılı zamanlarda bile güçlü bir şekilde 20.000 dolar seviyesinde kaldı ve bazı göstergeler yaklaşmakta olan bir boğa koşusuna işaret ediyor. Bu arada bazı uzmanlara göre, traderlar USDC krizinin etkilerinden kurtuluyor.

Bitcoin 20 bin doları sıkı tuttu!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Silicon Valley Bank’ın (SVB) başarısızlığından kripto piyasalarına potansiyel bulaşma risklerinin yayılması nedeniyle Cuma günü önemli kayıplar yaşayan Bitcoin ve Ethereum, son 24 saatte önemli kazanımlar elde etti. Bu tür bankacılık sektörü felaketlerinin ortasında, kripto topluluğuna Bitcoin’in temelini oluşturan temel ilkeler ve 2008’de Lehman Brothers’ın çöküşünden sonraki haftalarda ilk kez tanıtılmasının nedenleri hatırlatıldı.

Daha geniş kripto piyasası, USDC’nin ihraççısı Circle’ın sorunlu bankada 3,3 milyar dolarlık rezerv mevduatı olması nedeniyle başlayan ve halen devam eden stablecoin krizinin yoğun baskısı altında sarsıldı. Buna rağmen, lider kripto Bitcoin cesurca 20.000 dolar seviyesin, korudu. Bununla birlikte Bitcoin, bu yıl bir roller coaster yolculuğuna çıktı, BTC 25.000 dolarlık psikolojik engeli aştı ve ardından birkaç kısa ay içinde 19.000 dolar bölgesine geri döndü.

Bitcoin

USDC’nin ve diğer stablecoin’lerin 1 dolarlık sabitini kaybettiğinin medyada geniş yer bulmasının ardından, toplam kripto piyasası değeri Kasım ayından bu yana ilk kez 920 milyar doların altına düştü. Bu süreçte yalnızca geçtiğimiz gün, 200 milyon doların üzerinde kripto takipli vadeli işlem sözleşmeleri tasfiye edildi. Bitcoin vadeli işlemlerinin tasfiyesi, büyük kripto para birimleri arasında en yüksek miktar olan yaklaşık 60 milyon dolara ulaştı. Yine de bu bile, fiyat grafiğine göre şu anda daha da büyük bir toparlanmaya hazırlanırken sağlıklı bir gerileme sergileyen Satoshi’nin değerli yaratımını sarsmak için yeterli olmadı.

Bitcoin boğa koşusu için mi hazırlanıyor?

Önde gelen bir kripto analistine göre, Bitcoin’in fiyatı, BTC büyük bir boğa koşusuna başlamadan hemen önce 2015 ve 2020’de gözlemlenenlerle karşılaştırılabilir benzer kalıpları yansıtıyor. Tamamen istatistiksel bir bakış açısıyla, bu, 2015’te kabaca altı kez ve 2020’de iki kez gerçekleşti. Ek olarak, Bitcoin’in 2015’in yavaş ve ‘metodik’ bir yaklaşımını benimsediğini, bunun kademeli olacağını, ancak gerçekleşmesinin neredeyse kesin olduğunu da vurguluyor.

Bununla birlikte, BTC’nin teknik analiz (TA) göstergeleri, hareketli ortalamalarıyla özetlendiği üzere bir ‘Sat’ pozisyonu öneriyor. Bu yüzden dikkat etmekte fayda var. Şu anda Bitcoin (BTC) fiyatı, son yedi gün içinde kaydedilen %9’luk düşüşün aksine, son 24 saatte %2,8’lik bir artışla 20.414 dolardan işlem görüyor.

Bazı traderlar USDC korkularından kurtuluyor

Bu arada bazı piyasa analistleri, tokenin ABD hazine desteğine işaret ederek uzun süreli USDC korkularını savuşturdu. Bir kripto Twitter topluluğu üyesi, “Varlıklarının %80’i 6 milyon ABD Hazine Bonosu şeklinde. Bu tahvillerin yüzde 85’i son 3 ayda çevrildi. Faiz oranı riski negatif,” diye yazdı.

Bu arada, kripto fonu CEHV’nin ortağı Adam Cochran, SVB’nin FIDC sigortalı doğasının USDC’nin uzun ömürlülüğüne ilişkin korkuların abartıldığını öne sürdüğünü söyledi. Cochran, “FDIC geri kazanım süreciyle karşılaştırılabilir. Kuruluş, FDIC ‘gelişmiş temettü’ süreci kapsamında ödenen bakiyelerin %62’sini hemen aldı ve nihai ödemeyle %94’ünü geri aldı. SIVB’de benzerse, Circle’ın maksimum hasarı 3,3 milyar dolardan 198 milyon dolar olacak,” dedi.

Başka bir yerde, North Rock Digital kurucu ortağı Hal Press, resmi belgelere atıfta bulunarak Circle’ın rezervlerinin %77’sinin ABD hazine bonolarında tutulduğunu tweetledi. Bu, USDC’nin teorik taban fiyatının 77 sent olduğu anlamına geliyor. Bu bağlamda Press, “Circle, rezervlerinin %77’sini 1-4 aylık Hazine Bonolarında tutuyor. Bu Hazine Bonoları BNY Mellon’da tutulur ve Blackrock tarafından yönetilir. Bu, USDC’de 0,77’lik mutlak bir taban sağlıyor,” dedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coingape
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ticaret Efsanesi: Görülmemiş Çöküş Geliyor! Bitcoin...
Ticaret Efsanesi: Görülmemiş Çöküş Geliyor! Bitcoin… Bir ticaret efsanesi olarak görülen ve geçmişte Bitcoin için oldukça karamsar tablolar çizen Henrik Zeberg, bazı göstergeler üzerinden yaptığı analizler sonucunda son yüzyılın en büyük çöküşünün gelmekte olduğunu iddia ediyor. Henrik Zeberg: Son yüz yılın en büyük...
Vural Erkan 2 hafta önce