Bitcoin Neden Altından Daha Güçlü

Varol Tepecik
Varol Tepecik 13 Ekim 2017
1 görüntülenme

Altın, yüzlerce yıldır istikrarı ve jeopolitik olaylara bağlılığı nedeniyle yatırımlarını istikrarlı bir şekilde büyütmek isteyenler için güvenli bir liman olmuştur. Yıllar boyunca para politikalarında ve hatta para birimlerinde enflasyon karşısında meydana gelen değişikliklerde altın hep sabit kalmıştır.

Varlık saklama söz konusu ise artık oyunda yeni bir oyuncu var. Üstelik bu oyuncu hiçbir otorite ile ilişki içerisinde değil, bağımsız. Bitcoin, altın benzeri varlık büyümesi söz konusu olduğunda, en üst sırada yer alıyor.

 

Artan Volatilite

Küresel kargaşa veya jeopolitik korkuların ortada olduğu zamanlarda, değeri yükselen ilk şey hep altın gibi varlıklardır. Bunun sebebi, insanlar altını bu gelişmelerin herhangi birini altın ilişkilendirmez. Artan altın fiyatı ile birlikte Chicago opsiyon borsası volatilitesi de artar.

Chicago opsiyon borsası volatiliteyi ölçen bir borsa olarak bilinir ve korku endeksi olarak da adlandırılır. Altın ile hala ilişkisi vardır fakat atık bitcoin ile daha güçlü bir korelasyon içerisinde. Bunun sebebi, bitcoinin mevcut küresel karışıklık karşısında en büyük miktarda değer kazanması.

1 Mayıs’tan bu yana volatilitede dikkate çarpan dört artış gözlemlendi. Bitcoin bu artışlara altından çok daha ani ve güçlü bir şekilde tepki gösterdi. Şimdi, neredeyse altı ay sonra bitcoin yüzde 15.5 yükseldi, buna rağmen altın sadece yüzde 1.6 artış gösterdi.

 

Bitcoin Neden Altından Daha Üstün?

Gelişmiş bir varlık olarak altının, işler ters gittiğinde, güvenli bir varlık saklama ünvanını kaybetmeye başladığını düşünmemiz için birkaç sebep var. Altın şimdiye kadar hiç kimseyi hayal kırıklığına uğratmadı, ama yine de yeni ve benzeri görülmemiş olan Bitcoin, bu yarışı önde götürüyor.

İlk sebebi bitcoinin altına göre çok daha ulaşılabilir olması. İnsanlar Bitcoin’i çok daha kolay bir şekilde satın alabilir, ayrıca Bitcoin’i satın alanların bir kısmı muhtemelen altını nereden satın alabileceklerini bilmiyor.

Kripto paralar tabi ki sınırlara sahip değiller ya da fiziksel bir ortamda bulunmaları gerekmez. Bu yüzden çok daha ulaşılabilirler. Tamamen dijital olmaları sebebiyle varlığınızı fiziksel bir ortamda saklamanız gerekmez.

Ayrıca, altın bu volatilitesi esnek zamanlarda yerinde saydığı için ve başka yenilikçi bir rakibi olmadığı için dijital paralar onun yerini alacağa benziyor.

 

Edinme Konusu

Kripto paraların altın karşısındaki yarışı kazanıyor olmalarının bir diğer sebebi de edinmeleri, yani bu paralara sahip olmanın altına sahip olmaktan daha kolay olması. Altın, zaten kendi piyasasını çoktan oluşturmuş durumda ve durağan bir seyirde, öte yandan bitcoin pazarındaki heyecan tam gaz devam ediyor.

Altına sahip olmak isteyenler zaten onu çoktan edinmişler, bu yeni edinimleri kısıtlıyor. Bitcoin ise hala yeni bir ürün ve potansiyel bir varlık saklama ürünü olması bakımından heyecan verici ve ulaşılabilir bir ürün.

Bitcoinin altın karşısında neden daha avantajlı bir konumda olduğunu kısaca maddeler halinde özetleyecek olursak:

  • İstediğiniz kadar bitcoin alabilirsiniz, istediğiniz kadar altına erişim şansınız çok az.
  • Bitcoin fiziksel bir ortama ihtiyaç duymaz, sınırlar tarafından kısıtlanmaz.
  • Doğrudan bir rakip olarak bitcoinin altını saf dışı bırakma potansiyeline sahip.
  • Bitcoin edinimi çok daha geniş kitlelere yayıldı, altını belli bir zümre elinde tutuyor.
  • Altın akışı sınırlı, var olan altının sahipleri belli ve piyasa esnek değil. Bitcoin akışı yüksek, edinmek altına göre daha kolay.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

En Büyük 10 Kripto Para Bitcoin öncülüğünde piyasadaki ilk on dijital para biriminin toplamı, kripto ekonomisinin neredeyse yüzde 90’ını oluşturuyor. Bu oran, toplamda 170 milyar dolar olan kripto para piyasasının 150 milyar dolarlık kısmına tekabül ediyor. Coinmarketcap sitesinden alınan bilgiye göre geri...
Varol Tepecik 13 Ekim 2017