Döngü Analizi Şaşırttı: Bitcoin Nisan’da Bu Seviyelerde!

Vural Erkan
Vural Erkan 1 ay önce
472 görüntülenme
Döngü Analizi Şaşırttı: Bitcoin Nisan'da Bu Seviyelerde!

Kripto analisti Jakub Dziadkowiec’e göre, Bitcoin zaten ayı piyasasının dibine ulaştıysa, 5 dalgalı bir Elliott düzeltmesini tamamlamış demektir. Analist, 2023 yılının ortalarında, BTC fiyatının yukarı yönlü hareketi için hedefi belirliyor. Ayrıca analist, yaklaşan yarılanma göz önüne alındığında, BTC’nin erken bir tarihte önemli bir dirence ulaşabileceğini kaydediyor. Jakub Dziadkowiec’in Bitcoin döngü analizini ve tahminlerini okuyucularımız için hazırladık.

Bitcoin 2023’e büyük umutlarla başladı…

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin (BTC), fiyatının %64 düştüğü çok yorucu ve düşüş eğilimi gösteren bir yıl geçirdi. Bunun ardından kripto para piyasası katılımcılarının 2023 için yüksek beklentileri var. Ayı piyasaları, çoğunlukla yatay fiyat hareketlerinin olduğu bir birikim dönemiydi. Bununla birlikte, bu dönemlerin her biri, BTC fiyatının makro dibinin hemen ardından birkaç aylık ilginç bir aralık gördü. Her zaman nispeten büyük bir yukarı harekete ve yerel bir zirveye ulaşılmasına yol açtı, ardından başka bir düzeltme geldi. Bunun bir sonucu olarak, BTC fiyatı uzun vadeli grafikte daha yüksek bir dip oluşturdu ve ardından gerçek boğa piyasası başladı.

Bugünkü analizde, 2023’te BTC fiyatının olası bir yukarı yönlü hareketin yol açacağı potansiyel zirvesi için fiyatı ve zamanlamayı tahmin etmeye çalışacağız. Bunu tarihsel verilere, Bitcoin döngüleri hipotezine ve benzerliklerine ve Fibonacci düzeltme seviyelerine dayanarak yapacağız. Aynı zamanda analiz, 21 Kasım 2022’de ulaşılan 15.495 dolar seviyesinin mevcut ayı piyasasının makro tabanı olduğunu varsayıyor. Bu varsayım kesin doğru değil. Ayrıca, 2023’te daha düşük BTC fiyatları görürsek hızla yanlışlanabilir. Ancak, yakında gerçekleşebilecek potansiyel yukarı hareket için hedefleri tahmin etmek amacıyla gerekli.

Bitcoin

Bitcoin tarihi düzeltmeleri ve birikimleri

BTC fiyatının işlem geçmişine baktığımızda, yıllarda meydana gelen 4 büyük ayı piyasası görüyoruz: 2011, 2014, 2018 ve 2022. Bitcoin uzatma döngüleri hipotezine göre, birbirini izleyen her ayı piyasası daha uzun sürdü. Ancak aynı zamanda zaman BTC fiyatında daha küçük bir yüzde düşüşe yol açtı. Daha sonra, her ayı piyasasındaki düşüşlerin Elliott Wave teorisine göre bir ABC düzeltmesi şeklini aldığını not ediyoruz. 2022’nin en son ayı piyasası bile bu düzeltme şeklinde yakalanabilir. Bununla birlikte, boğa piyasası zirvesine Kasım 2022’de 69.000 dolarda değil, Nisan 2022’de 64.500 dolarda ulaşıldığı varsayılmalı. Tabii ki, ikinci varsayım oldukça alışılmadık bir ABC düzeltmesi biçimiyle sonuçlanıyor. Buna rağmen, kripto para piyasasındaki birçok teknik gösterge, on-chain veri, sosyal aktivite ve duyarlılıkla aynı fikirde.

Bununla birlikte, Bitcoin’in 2021’in sonunda daha yüksek bir fiyata ulaştığını savunan bu varsayıma katılmayan biri varsa, o zaman ayı piyasası doğru bir şekilde 5 dalgalı Elliott dürtüsü şeklinde ifade edilebilir. Anlamlı bir şekilde, her iki dalga sayımı senaryosu, BTC fiyatının mevcut seviyelerinin bu döngünün makro tabanına karşılık gelebileceğini gösteriyor.

Bitcoin
BTC fiyat grafiği / Kaynak: Tradingview

Ardından, bir makro dibe ulaştıktan sonra, Bitcoin’in daha güçlü (2012 ve 2019’da) veya daha zayıf (2015) bir yukarı hareket başlattığını görüyoruz. Her zaman daha önce ulaşılan tüm zamanların en yüksek seviyesinin (yeşil daireler) altında yerel bir zirveye yol açtı. Bu zirveyi her zaman başka bir önemli düzeltme (kırmızı daireler) takip etti. Bitcoin fiyatının daha yüksek bir tabanını oluşturdu, birikim dönemini sona erdirdi ve gerçek boğa piyasasını başlattı. Tüm bunların bir sonraki yarılanmadan (mavi çizgiler) önce olduğunu eklemeye değer.

Bir ayı piyasasından sonra yerel zirveler

Daha sonra, tarihsel düşüşlerin makro tabanından bir sonraki yerel zirveye kadar olan süreyi ölçebiliriz. Böylece şu verileri elde ederiz: 2011-12’de 77 gün, 2015’te 175 gün ve 2019’da 196 gün (mavi tarih aralıkları).

Bitcoin uzatma döngüleri hipotezine göre, bir makro dipten sonraki yerel zirveye giderek daha uzun bir süre içinde ulaşılır. Böylece şimdi de uzarsa dipten yaklaşık 215 gün sonra ulaşacağı varsayılabilir. Ancak, döngü uzamadıysa, geçmiş dönemlerin ortalaması alındığında, bir sonraki zirve 150 gün sonra ortaya çıkacak. Bu bize 17 Nisan ile 26 Haziran 2023 arasında bir tarih aralığı veriyor. Burası, Bitcoin’in varsayımsal bir yerel zirveye ulaşabileceği yer.

Bitcoin
BTC fiyat grafiği / Kaynak: Tradingview

Ayrıca, bu hareketin fiyat aralığını belirlemek için önceki ayı piyasalarındaki logaritmik Fibonacci düzeltme seviyelerini üst üste koyuyoruz. Tarihsel olarak, BTC fiyatının makro tabanını takip eden yükseliş hareketi şuna ulaştı: 2011-12’de 0,5 Fib seviyesi, 2015’te 0,382 Fib seviyesi ve 2019’da 0,618 Fib seviyesi. Bu nedenle, Bitcoin’in yaklaşan yükseliş hareketi için 0,382-0,618 Fib aralığını olası bir hedef olarak alabiliriz. Bu da 27.500 dolar – 39.000 dolar fiyat aralığına karşılık geliyor.

Nisan 2023’te Bitcoin fiyatı zirvesi 33.000 dolar

Yukarıdaki analizi özetlersek, 17 Nisan ile 26 Haziran 2023 arasında bir tarih aralığı ve 27.500 dolar – 39.000 dolar seviyelerinde bir fiyat aralığı elde ediyoruz. Bu, grafikte (mavi dikdörtgen) Bitcoin’in 2023’te yerel bir zirveye ulaşabileceği alan. Ancak, bunu bir düzeltme izleyecek. Bununla birlikte, potansiyel bir zirvenin zamanını ve fiyatını daha fazla belirlemek isteyen bir kişi bir adım daha ileri giderse, yaklaşan yarılanmaya başvurabilir. En son verilere göre, bu olayın Mart 2024 sonu için tahmin ediliyor.

Tarihsel olarak, BTC fiyatının makro dip seviyesinden sonraki yerel zirvenin halving’den (yeşil tarih aralıkları) önce sırasıyla 47, 52 ve 46 hafta önce ulaştığını gözlemliyoruz (yukarıdaki grafik). Ortalama olarak, yerel zirvenin görünmesi gereken bir sonraki yarılanmadan önce 48 haftalık bir süre alıyoruz. Bu dönem, belirlediğimiz aralığın başlangıç ​​kısmında yer alan 24 Nisan 2023 tarihine denk geliyor.

Öte yandan, Bitcoin’in öngörülen fiyatı ile ilgili olarak, 2023’teki yukarı hareket için en olası fiyat olarak ortalama 0,5 Fib geri çekilme seviyesini alabiliriz. Bu, yaklaşık 33.000 dolarlık bir fiyata karşılık geliyor. Bu seviye, hem önceki döngülerin tarihsel verilerine hem de 2021’de BTC fiyatı için uzun vadeli destek alanına (mavi oklar) karşılık geliyor. Şu anda, direnç olarak hareket etmesi beklenebilir. Bu nedenle, muhtemelen tek hamlede kolayca üstesinden gelinmeyecek. Ayrıca bu yüzden, güçlü bir düzeltme izleyebilir.

Böylece, 24 Nisan 2023 için 33.000 dolar (kırmızı alan) Bitcoin fiyat tahmini alıyoruz. Bunun çok iyimser bir senaryo olduğunu ve gerçekleşmeme ihtimalinin yüksek olduğunu vurgulamak gerekiyor. Bununla birlikte, Bitcoin döngüleri kafiyeliyse, halving hala tüm kripto piyasasının ritmini belirliyorsa ve logaritmik Fib düzeltmelerine güvenilebilirse, bu uygulanabilir bir senaryo.

BTC fiyat grafiği / Kaynak: Tradingview

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Beincrypto

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Finans Şirketi: Kripto Kışında Bu Altcoin'e Yatırım Yapılır!
Finans Şirketi: Kripto Kışında Bu Altcoin’e Yatırım Yapılır! ABD merkezli danışmanlık devi The Motley Fool’un analisti Michael Byrne, bir kripto paraya dikkat çekti. Bu kripto paranın, 2023’te güçlü hareketlere hazır olduğunu belirtti. İşte detaylar… Analist, bu kripto para için yükselişte ABD merkezli The Motley Fool’un...
Aslı Dinçer 1 ay önce