Bitcoin NUPL Metriği 21 Ay Sonra Patlak Verdi! Ne Geliyor?

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 4 gün önce
219 görüntülenme
Bitcoin NUPL Metriği 21 Ay Sonra Patlak Verdi! Ne Geliyor?

Dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, son haftalarda fiyatında kayda değer bir artış gördü ve Net Gerçekleşmemiş Kâr/Zarar (NUPL) göstergesi sıfırın üzerine çıktı. Bu da yatırımcıların kâr elde ettiğini gösteriyor. İşte detaylar…

Bitcoin için önemli metrik kırılma yaşadı

CryptoQuant’ın verilerine göre, 21 aylık bir sürenin ardından NUPL’de artık bir kırılma görülüyor. NUPL göstergesi, mevcut fiyat ile belirli bir coinin en son hareket ettirildiği fiyat arasındaki farkı hesaplayarak Bitcoin sahiplerinin kâr veya zararda olup olmadığını belirlemek için kullanılır. Gösterge sıfırın üzerindeyse yatırımcılar kârda, sıfırın altındaysa zararda demektir. Grafiğe 365 günlük ve 60 günlük hareketli ortalama çizgileri eklendiğinde, mavi çizginin 21 aylık bir aradan sonra sarı çizginin üzerine çıktığı görülüyor.

Yani indikatörde en son Haziran 2021’de bir kırılma meydana geldi, ancak ardından düşmeye devam etti. Bu model 2013’ten beri birçok kez tekrarlandı ve her seferinde Bitcoin güçlü yükseliş rallileri yaşadı. Bununla birlikte, çeşitli on-chain ve teknik metriklerin ayı piyasasının sona erdiğini gösterdiğini, ancak makroekonomik belirsizliğin yine de bu tür herhangi bir senaryoda aksamaya neden olabileceğini not etmek önemli.

Birçok analist, bunun Bitcoin için geleneksel varlıklara göre bir değer saklama aracı olarak üstünlüğünü kanıtlama konusunda ilk önemli test olduğuna inanıyor.  Kriptonun ekonomik belirsizlik zamanlarındaki performansı, uzun vadeli başarısını belirlemede çok önemli bir faktör. Fiyatındaki son artışa rağmen, Bitcoin oldukça değişken bir varlık olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, NUPL patlaması Bitcoin yatırımcıları için olumlu bir işaret gibi duruyor.

Bitcoin Analisti Seviyeler Çok Yakın

Bitcoin’de olumlu duyarlılık var

Diğer yandan, yine CryptoQuant’ın verilerine göre Bitcoin’in stablecoin oranı Mayıs 2022’deki seviyelerine döndü. Birçoğuna göre bu, Bitcoin’in potansiyel satın alma gücünü ölçtüğü için önemli bir metrik. Oran değeri düşük olduğunda, ek satın alma kabiliyetinin yüksek olduğu anlamına gelir. Mevcut gösterge, “Buy&Hold” kısmının arttığını gösteriyor, bu da mevcut satın alma duyarlılığının 2022’nin ikinci yarısının aksine önemli ölçüde iyileştiği anlamına geliyor.

Ayrıca veriler, Bitcoin’in gerçekleşen fiyatının 10 Mart’taki düşüşünde bir destek hattı bulduğunu da ortaya koyuyor. Bu, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Bitcoin’in Silvergate de dahil olmak üzere bankacılık sektöründeki sorunlar nedeniyle keskin bir şekilde düştüğü 10 Mart’ta, gerçekleşen fiyata yakın düştüğüne, ancak toparlandığına işaret ediyor. Birçoğuna göre bu, Bitcoin’i uzun vadede elinde tutan yatırımcılar için olumlu bir işaret.

UTXO metriği neye işaret ediyor?

CryptoQuant tarafından sağlanan bir diğer önemli metrik, Bitcoin’in UTXO metriği oldu. Bu metrik, coin tutma süresine göre ortalama satın alma fiyatını gösteriyor. Son veriler, geçen hafta yeni alıcıların çoğunun kâr ettiğini ortaya koydu. Spesifik olarak veriler, Bitcoin’i 0 gün ila 1 gün tutan alıcıların ortalama satın alma fiyatının 26.556 USDT olduğunu, Bitcoin’i 1 gün ila 1 hafta tutan alıcıların ortalama satın alma fiyatının 23.808 USDT olduğunu gösteriyor.

Genel olarak, CryptoQuant tarafından yayınlanan yeni veriler, Bitcoin pazarının mevcut durumu hakkında değerli bilgiler sağlıyor. Kripto para piyasası herkesin bildiği gibi değişken olsa da, bu ölçümler alıcılar ve yatırımcılar arasında olumlu bir duygu olduğunu gösteriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Azcoinnews

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

İşte Balinaların En Çok Aldığı ve Sattığı Altcoinler!
İşte Balinaların En Çok Aldığı ve Sattığı Altcoinler! En büyük yatırımcılar olan balinalar, kripto paraları alıp satmaya devam ediyor. En son verilere göre balinaların odağında işlem yaptıkları belirli altcoinler var. İşte yatırımcıların alıp sattığı altcoinler… Balinalar, en çok bu altcoinleri sattı WhaleStats verilerine göre en...
Aslı Dinçer 4 gün önce