Reklamı kapat

Bitcoin 10 Bin Dolara mı Gidiyor? Analist Tahminleri Korkuttu!

Vural Erkan
Vural Erkan 7 gün önce
85 görüntülenme
Bitcoin 10 Bin Dolara mı Gidiyor? Analist Tahminleri Korkuttu!

Lider kripto Bitcoin (BTC), FTX çöküşünden sonra zor günler geçiriyor. Bazı analistler, dibi gördüğünü söylese de bazıları daha derileri işaret ediyor. Şimdi Bitcoin 13.000 dolar aralığına mı gidiyor? Kripto analistleri, bu soruya cevap arıyor.

Lider kripto için izlenecek seviyeler

Bitcoin, 18.000 dolar seviyesinin yakınındaki kilit desteği kırdıktan sonra Morgan Stanley stratejistleri, Bitcoin’in ek kayıplara uğrayabileceği konusunda uyardı. Straejistler, BTC’nin muhtemelen 2019 ve 2020’de ulaştığı fiyatlara düşeceğini tahmin ediyor. Bir piyasa analisti, Cuma günü yayınlanan bir notta, şunları yazdı:

Teknik açıdan BTC, son haftalarda bir destek alanı olan 18.000 doların altına düştü. İzlenecek sonraki seviyeler 2019’un en yüksek seviyesi olan 13.500 dolar ve 2020 3. Çeyreğin en yüksek seviyesi 12.500 dolar.

Teknik analiz söz konusu olduğunda, bu hikaye için girdi sağlayan uzmanlar, Morgan Stanley’in bahsettikleri de dahil olmak üzere, traderların izlemesi gereken birkaç önemli seviyeye dikkat çekiyor. Bağımsız kripto para analisti Armando Aguilar’a göre, BTC’nin Morgan Stanley’in belirlediği fiyat seviyelerine düşmesi mümkün. Bu hareketinde, ilk olarak 16.000 doların düşük ve 15.000 doların ortalarında önemli bir destekle karşılaşacak.

Bitcoin

Bitcoin 10 bin dolara mı gidiyor?

Gerber Kawasaki Wealth & Investment Management’ın yatırım danışmanı Brett Sifling de, özellikle 12.500 dolar ve 13.000 dolar seviyelerinin önemini vurguluyor. Bu doğrultuda, 2019’un en yüksek seviyesi ve 2020 3. Çeyreğin en yüksek seviyesinin ileriye dönük bir destek seviyesi olarak hareket edeceğini kaydediyor. Ayrıca, Bitcoin’in yukarıda belirtilen fiyat noktalarının altına düşmesi durumunu da değerlendiriyor. Bu durumda, 10.000 dolar seviyesinin büyük bir destek seviyesi olacağını belirtiyor. Bu bağlamda Sifling, şunları söylüyor:

10.000 dolar psikolojik olarak yatırımcıları çeken yuvarlak bir sayı. Ancak, önemi bununla sınırlı değil. Aynı zamanda 2020’nin sonlarındaki son büyük çıkıştan önce destek görevi gördü.

Bitcoin

Piyasa görünümü

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, FTX çöküşü nedeniyle birçok kripto para birimi kayıp yaşıyor. Armando Aguilar, borsanın başarısızlığıyla ilgili “piyasa şu anda en öngörülebilir temerrütleri/bulaşmayı fiyatlıyor gibi,” diyor. Analist, 15 Kasım verilerine atıf yaparak, şunları söylüyor:

Coinglass verilerine göre dalgalı bir haftaya rağmen, CME BTC vadeli işlemlerinde açık faiz hafta boyunca hafif arttı. Ayrıca, hacim 25 milyar doları aştı.

Aşağıdaki tablo bu aktiviteyi gösteriyor:

Haziran 2020’den Kasım ayına kadar CME Bitcoin vadeli işlemleri için hacm ve açık faiz

Analist, “Satışa rağmen, yatırımcılar hala Bitcoin için iştah gösteriyor” diye vurguluyor. Ayrıca analist, bu türev sözleşmeleri ile işlem yapan piyasa katılımcılarının dijital para biriminin 2022’nin geri kalanında ve 2023’ün başlarında kabaca 16.000 ile 17.000 dolar arasında dalgalanmasını beklediğini gösteren CME Bitcoin vadeli işlemleri için ödeme verilerine atıf yapıyor. Aşağıdaki grafik bu beklentileri gösteriyor.

CME’de işlem gören Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri için trade verileri

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Forbes

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Tether Gold Nedir? XAUT Ne İşe Yarar?
Tether Gold Nedir? XAUT Ne İşe Yarar? Tether Gold nedir? Tether Gold (XAUT), değeri ons altının fiyatını 1:1 oranında takip eden, emtia destekli bir stablecoin varlığıdır. Kriptokoin.com olarak bu makalede Tether Gold’u inceleyeceğiz. Bununla birlikte, yatırımcılar arasında merak konusu olan Tether Gold nedir, XAUT...
Emre Borsan 7 gün önce