Reklamı kapat

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti Olarak 2018’in En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Mert Kaya
Mert Kaya 20 Temmuz 2018
0 görüntülenme

Bir numaralı kripto para Bitcoin’in piyasa hakimiyeti bu yılın en yüksek seviyesine ulaştı. CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin’in yayın tarihindeki piyasa değeri 126 Milyar Dolar seviyesindeyken kripto paraların toplam piyasa kapitalizasyonu 278 Milyar Dolar civarında.

Geçtiğimiz yıl Şubat ayına kadar Bitcoin pazarın neredeyse yüzde 90’ına hakimdi. Ancak yatırımcıların diğer kripto paralara; özellikle Ethereum, NEO gibi platform tokenlerine daha çok yatırım yapmaya başlamasıyla beraber piyasadaki BTC hakimiyeti geçtiğimiz yıl Mayıs ayında ilk kez yüzde 50’nin altına düşmüştü.

Son Rekor Nisan Ayında Kırılmıştı

Geçtiğimiz Aralık ayında BTC hakimiyeti yüzde 62 seviyelerinden yüzde 38’e düşmüş, bu yıl ise en yüksek Bitcoin hakimiyet oranı Nisan ayında görülmüştü. Bu ayda Bitcoin toplam pazarın yüzde 45.4’üne kadar sahip olmuştu.

2018 yılının başından bu yana BTC piyasa hakimiyet oranı ortalama yüzde 40 seviyelerinde ilerliyor. Ocak ayında en düşük seviyesi olan yüzde 32.5’i gören BTC şu anlarda Nisan ayındaki 2018 piyasa hakimiyet oranının üstüne çıkmış durumda.

Yayın sırasında yüzde 45.5 piyasa hakimiyetine sahip olan bir numaralı kripto para Bitcoin’i Ethereum yüzde 16.5 seviyelerinde takip ediyor. Ocak ayının hemen başında devasa bir yükselişle Ethereum’dan aldığı en büyük ikinci kripto para olma sıfatını kısa bir süre sonra rakibine geri vermekten kurtulamayan Ripple’ın koini XRP ise yüzde 6.5 seviyelerinde bir piyasa hakimiyetine sahip.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımız katılın, bizi Twitter‘da takip edin ve Facebook sayfamızı beğenin!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

IOTA Ekibi Porsche ve Mercedes’in Katıldığı Etkinlikte Kazanan Oldu 19 Temmuz’da IOTA ekibi, Stuttgart’taki Carl Benz Arena’da düzenlenen Startup Autobahn saha etkinliğinde ödül kazandı. Etkinlik, dünya çapındaki büyük şirketlerle teknoloji girişimleri arasındaki uçurumu kapatan şirket olan PlugandPlayTC tarafından gerçekleştirildi. IOTA ekibi adına Alisa Maas, diğer 30 şirket...
İmge Açıkbaş 21 Temmuz 2018