Reklamı kapat

FTX’den Sonra Bu Bitcoin Platformu İşlemleri Durduruyor!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 3 hafta önce
3 görüntülenme
FTX'den Sonra Bu Bitcoin Platformu İşlemleri Durduruyor!

FTX krizi, bazı Bitcoin ve altcoin platformlarını da etkiledi. FTX’in finansal durumu hakkındaki belirsizlik sebebiyle BlockFi, çekim işlemlerini askıya aldığını açıkladı. Ayrıca FTX’in ABD kolu olan FTX US, işlemlerin birkaç gün içinde durdurulabileceğini duyurdu. İşte detaylar… Bitcoin (BTC) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

Bitcoin platformu BlockFi, işlemleri durduruyor

Kripto kredi hizmeti BlockFi, FTX’in devam eden çöküşü nedeniyle hizmetleri askıya alacağını açıkladı. 10 Kasım akşamı şirket, Twitter hesabına hizmetleri durduracağını belirten bir güncelleme yayınladı. Şirket, platform etkinliğini kısıtlayacağını ve müşteri çekme işlemlerini duraklatacağını söyledi. Ayrıca kullanıcılardan cüzdanlarına veya faiz hesaplarına para yatırmamalarını istedi. Ancak mevduatın devre dışı bırakılacağını açıkça söylemedi. BlockFi aşağıdaki ifadeleri kullandı:

 FTX ve Alameda ile ilgili haberlerle şok olduk ve dehşete düştük. Dünyanın geri kalanı gibi biz de bu durumu Twitter aracılığıyla öğrendik.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi geçtiğimiz birkaç gün içinde Alameda Research’ün varlıklarının önemli bir bölümünün geleneksel varlıklar yerine FTX’in FTT tokenine bağlı olduğu ortaya çıktı. Bu tartışma, FTX’te bir iflas paniğine yol açtı. Fon kazanmak ve daha fazla zarara karşı korunmak için FTX, Binance ile bir satın alım anlaşması yapacaktı. Fakat Binance, FTX’in mali defterine baktığında “durumu düzeltemeyeceklerini” söyleyerek anlaşmadan çekildi.

FTX US için de belirsizlik var

CEO Sam Bankman-Fried’in başarısızlığı kabul etmesiyle, başarısız anlaşmanın etkileri bugün de devam etti. BlockFi, hizmetinin askıya alınmasının nedeni olarak bu olaylara dolaylı olarak atıfta bulundu. “FTX.com, FTX US ve Alameda’nın durumu net olmadığından, işleri her zamanki gibi yürütemiyoruz” diye yazdı. Şirket, durumla ilgili güncellemeler sağlayacağını belirtti.

Tam Liste: FTX'in Portföyündeki Bu 150 Altcoin Tehlike Altında!

BlockFi, FTX’e veya ilgili şirketlerine finansal bağlı olup olmadığını açıkça belirtmedi. Bu haftanın başlarında, BlockFi COO’su ve kurucu ortağı Flori Marquez, şirketin FTX değil, FTX.US’den aldığı 400 milyon dolarlık bir kredisi olduğunu söyledi. BlockFi’nin başka bir maruziyeti olup olmadığı belli değil.

Bu sırada FTX’in ABD kolu FTX US için de işler kötüye gidiyor gibi duruyor. Borsanın internet sitesinde yer alan bilgilere göre FT US’te işlemler birkaç güçlüğüne kapatılabilir. Yapılan açıklamalarda “Lütfen kapatmak istediğiniz pozisyonları kapatın. Para çekme işlemleri şu an açık. Gelişmeleri aktaracağız,” ifadeleri yer alıyor.

Dikkat: FTX, Bu 5 Altcoin'i Kapsayan Anlaşma Yaptı!

BlockFi’ın rakibi “kıl payı” kurtuldu

Bu arada, rakip kripto kredi şirketi Nexo Salı günü yaptığı açıklamada, FTX’in çöküşünden kaynaklanan kayıplardan kıl payı kurtulduğunu söyledi. Nexo, FTX’in çöküşünden hemen önce belirli bakiyeleri geri çekti ve hala her zamanki gibi çalışıyor. FTX ve uluslararası şirketleri de faaliyeti sınırlandırıyor ve bazı para çekme işlemlerini engelliyor. Bunun nedeni, düzenleyici sorunların yanı sıra belirgin mali eksiklikler olarak karşımıza çıkıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cryptobriefing

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

FTX Çöküşü ABD Kongresi’nde: İşte Senatörlerin Görüşleri!
FTX Çöküşü ABD Kongresi’nde: İşte Senatörlerin Görüşleri! Kripto borsası FTX’in dramatik çöküşü nedeniyle önde gelen ABD milletvekilleri harekete geçti. FTX krizi, daha fazla düzenleme ve daha hızlı yasama eylemi için çağrıların artmasına neden oldu. İşte ABD’li senatörlerin konuya yönelik açıklamaları… FTX çöküşü, ABD’li senatörleri...
Aslı Dinçer 3 hafta önce