Milyoner Bitcoin Ponzi Kurucusundan Kurnaz Öneri

Google News

Meşhur bitcoin ponzisi GainBitcoin’in arkasındaki akıl, binlerce kurbanın kayıplarının dengelenmesi için öneride bulundu. Fakat öneride kurbanların kayıplarını Bitcoin’in o dönemdeki eşleniği Hint Rupi’si ile ödemeyi teklif etti.

Şuan tutuklu olan Amit Bhardwaj’ın Hindistan’ın en büyük yolsuzluğunun ardındaki isim olduğu belirlendi. Artık işlem yapamayan bitcoin maden havuzu GBMiners’ın ve yatırım planı GainBitcoin’in kurucusu, yerli bir gazete haberine göre, yatırımcıara kaybettikleri miktarda ödemeyi Hint Rupi’si ile geri ödemeyi önerdi.

GainBitcoin başta çok katlı pazarlama planı olarak 2015’te başladı ve yatırımlarının %10’unu her  ay geri almak üzere 100,000’den fazla kişiyi topladı. Yetkililer farkettiğinde Bhardaj işlem merkezini Dubai’ye taşıdı ama Hindistan’da işlemlere devam etti. Burj Khalifa’da ofis de dahil olmak üzere Dubai’de birçok mülk aldığı iddia ediliyor. Ayrıca Hong Kong, İngiliz Virgin Adaları, Estonya, Dubai ve Amerika da dahil olmak üzere birçok ülkede Bhardwaj adına kayıtlı firma olduğu da bulundu.

Bitcoin Cüzdanlarında 40 Milyon Dolar Bulundu

Ayrıca Bhardwaj’a ait iki bitcoin cüzdanı da bulundu ve toplamda 5,372 bitcoin (şuan 40 milyon dolar değerinde) içeriyor.

Dev kripto borsası Zebpay’i de inceleyen yetkililer Bhardwaj’ın kurbanlarla olan büyük işlemlerinin bu platform üzerinden gerçekleştirildiğini söylediler.

Hindistan siber güvenlik bölümünden bir polis memuru “Bu olayda bitcoin yatırımları ve satışları Zebpay üzerinden gerçekleştirildi, bu yüzden onları inceledik,” dedi.

İlginç bir şekilde, Bhardwaj yatırımcılara başta ödedikleri miktarı Rupi ile geri ödemeyi sundu. Kurbanlar ise, anlaşılır biçimde, bunu reddedip yatırımlarının günümüzdeki değerleri kadar geri deöeme talep ettiler. “Günümüzde bitcoin bizim yatırım yaptığımız zamandan çok daha değerli,” dedi ismini vermek istemeyen bir kurban. “Bhardwaj kârını saklayıp bize sadece ana parayı bölüştürmek istiyor ki bu da çok yanlış.”

Farlı farklı şehilerden birçok yatırımcı polise şikayette bulundu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın ve bizi Twitter’da takip edin!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku