Reklamı kapat

Bitcoin’e Rağbet Artıyor: Vadeli İşlem Hacmi Yüzde 93 Arttı

Egehan Karışman
Egehan Karışman 24 Temmuz 2018
0 görüntülenme

CME Group Inc. isimli Chicago merkezli finansal piyasa şirketi Bitcoin vadeli işlemlerinin günlük hacmi son çeyrekte %93 ve açık satım talebinde %58’lik bir artışla 2,400 kontrat sınırını geçti.

CME Bitcoin Futures ADV [Q1 2018 and Q2 2018] | Source: CMEGroup

Bitcoin vadeli sözleşmelerindeki bu artış Bitcoin’e illa sahip olmak istemeyen ancak piyasa üzerine kafa yoran yatırımcıların ilgisini gösteriyor.

CME grubu vadeli sözleşmelerin finansal piyasalarda hızlı ve uygun maliyetli metodlar önerdiğini söylüyor. Vadeli sözleşmeler yatırımcının belirli bir gelecekteki bir tarihte, önceden belirlenmiş nitelik ve nicelikte belirli bir fiyata almasını sağlıyor.

Vadeli Emtia Ticaret Komisyonu (CFTC) Bitcoin vadeli sözleşmelerini regüle ediyor ve market manipulasyonunun kriptopara fiyatlarını etkileyip etkilemediğini araştırıyor.

Fiziksel Olarak Bitcoin’e İhtiyaç Duyulmuyor

Kaynaklara göre tüketiciler artık Bitcoin ticareti için dijital cüzdanlara veya kişisel anahtar kodlarına ihtiyaç duymayacak. Vadeli sözleşmeler Bitcoin ticaretine gerek duymadan finansal olarak sabit kalıyor. Böylece herhangi bir Bitcoin’e sahip olmadan piyasayı tahmin etmek isteyen yatırımcılar için oldukça cezbedici oluyor.

Tüm kaynaklar gösteriyor ki, Bitcoin vadeli işlemleri söz konusu olduğunda yatırımcılar haftanın herhangi bir günü ticaret yapabilirler. Buna ek olarak, fiyatların belirlenme süreci de vadeli piyasaların verimliliği sayesinde oldukça basit hale geliyor. Fiyat sirkülasyonunun avantajı tüm katılımcılara mevcut olması ve küresel anlamda otomatik olarak güncellenmesi. Bu da demek oluyor ki katılımcılar diğer yatırımcılarda olduğu gibi en iyi fiyatın bilgisini tam olarak bilmeden de alım ve satım yapabilirler.

CME’nin haberine göre ayrıca Grayscales, Goldman Sachs, Coinbase, Fidelity, NASDAQ, NYSE, Susquehanna, Seven Cohen ve diğer büyük yatırımcılar da Bitcoin vadeli işlemlerini düşünüyorlar.

Bitcoin vadeli işlemlerini gerçekleştiren bir diğer borsa CBOE de son olarak Bitcoin ETF’leri için başvuruda bulunmuş ve kurumsal yatırımcıları Bitcoin ve kripto para endüstrisine kazandırma çalışmaları hız kazanmıştı. Bitcoin ETF’si başvurusunun ise 10 Ağustos’ta, ertelenme yaşanmazsa, karara bağlanabileceği bildiriliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımız katılın, bizi Twitter‘da takip edin ve Facebook sayfamızı beğenin!

AmbCrypto

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Samsung’dan Bitcoin İle Ödemelere Yalanlama Geldi Kripto para piyasası diğer endüstrilere göre çok daha dinamik bir yapıya sahip. Dünya genelinde her gün yüzlerce ilginç kripto para ve blok zinciri teknolojisi odaklı gelişmeye şahit oluyoruz. Durum böyle olunca kripto para endüstrisi aynı zamanda aldığımız...
Serkan Eser 24 Temmuz 2018