Bitcoin’e Rağbet Artıyor: Vadeli İşlem Hacmi Yüzde 93 Arttı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CME Group Inc. isimli Chicago merkezli finansal piyasa şirketi Bitcoin vadeli işlemlerinin günlük hacmi son çeyrekte %93 ve açık satım talebinde %58’lik bir artışla 2,400 kontrat sınırını geçti.

CME Bitcoin Futures ADV [Q1 2018 and Q2 2018] | Source: CMEGroup

Bitcoin vadeli sözleşmelerindeki bu artış Bitcoin’e illa sahip olmak istemeyen ancak piyasa üzerine kafa yoran yatırımcıların ilgisini gösteriyor.

CME grubu vadeli sözleşmelerin finansal piyasalarda hızlı ve uygun maliyetli metodlar önerdiğini söylüyor. Vadeli sözleşmeler yatırımcının belirli bir gelecekteki bir tarihte, önceden belirlenmiş nitelik ve nicelikte belirli bir fiyata almasını sağlıyor.

Vadeli Emtia Ticaret Komisyonu (CFTC) Bitcoin vadeli sözleşmelerini regüle ediyor ve market manipulasyonunun kriptopara fiyatlarını etkileyip etkilemediğini araştırıyor.

Fiziksel Olarak Bitcoin’e İhtiyaç Duyulmuyor

Kaynaklara göre tüketiciler artık Bitcoin ticareti için dijital cüzdanlara veya kişisel anahtar kodlarına ihtiyaç duymayacak. Vadeli sözleşmeler Bitcoin ticaretine gerek duymadan finansal olarak sabit kalıyor. Böylece herhangi bir Bitcoin’e sahip olmadan piyasayı tahmin etmek isteyen yatırımcılar için oldukça cezbedici oluyor.

Tüm kaynaklar gösteriyor ki, Bitcoin vadeli işlemleri söz konusu olduğunda yatırımcılar haftanın herhangi bir günü ticaret yapabilirler. Buna ek olarak, fiyatların belirlenme süreci de vadeli piyasaların verimliliği sayesinde oldukça basit hale geliyor. Fiyat sirkülasyonunun avantajı tüm katılımcılara mevcut olması ve küresel anlamda otomatik olarak güncellenmesi. Bu da demek oluyor ki katılımcılar diğer yatırımcılarda olduğu gibi en iyi fiyatın bilgisini tam olarak bilmeden de alım ve satım yapabilirler.

CME’nin haberine göre ayrıca Grayscales, Goldman Sachs, Coinbase, Fidelity, NASDAQ, NYSE, Susquehanna, Seven Cohen ve diğer büyük yatırımcılar da Bitcoin vadeli işlemlerini düşünüyorlar.

Bitcoin vadeli işlemlerini gerçekleştiren bir diğer borsa CBOE de son olarak Bitcoin ETF’leri için başvuruda bulunmuş ve kurumsal yatırımcıları Bitcoin ve kripto para endüstrisine kazandırma çalışmaları hız kazanmıştı. Bitcoin ETF’si başvurusunun ise 10 Ağustos’ta, ertelenme yaşanmazsa, karara bağlanabileceği bildiriliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımız katılın, bizi Twitter‘da takip edin ve Facebook sayfamızı beğenin!

AmbCrypto

Bitcoin’e Rağbet Artıyor: Vadeli İşlem Hacmi Yüzde 93 Arttı

Yorumlar kapalı.