Binance CEO’su Uyardı! Bitcoin Saldırı Altında mı?

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
1.321 görüntülenme
Binance CEO'su Uyardı! Bitcoin Saldırı Altında mı?

Artan sayıda kripto odaklı saldırı ve bankacılık zorluklarıyla birlikte, çoğu kişi bunun kripto sektörünü zayıflatmak için koordineli bir çaba olduğunu düşünüyor. Binance CEO’su da kripto para istikrarını bozmak için koordineli çabalardan bahsediyor. Yani Bitcoin bir saldırının mı altında?

Binance CEO’su endişelerini dile getiriyor, Bitcoin direniyor!

Kriptokoin.comdan takip ettiğiniz üzere kripto para piyasası, 2022’de bir zorluklar kasırgasından geçti ve bu yıl için de herhangi bir mola olmayacak gibi görünüyor. Ardışık düzenleyici barikatların ve önemli şirketlerin müteakip başarısızlığının bir sonucu olarak, kripto kendisini neredeyse onu engellemek için planlanmış bir çaba gibi görünen tuhaf bir konumda buldu.

Benzer bir görüş Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ) tarafından da dile getirildi. Yakın tarihli bir tweet’te, tüm kripto alanında olup bitenleri göz önünde bulundurarak, uzun vadede sektör için zararlı olacak ‘kripto dostu bankaları kapatmak’ için koordineli bir saldırı yapılıyormuş gibi göründüğünü tahmin etti.

Bununla birlikte CZ, bu girişimlerin kriptoyu bir dereceye kadar etkilemiş olmasına rağmen, geleneksel finans kurumlarının şu anda başarısız olduğuna, Blockchain’lerin ise herhangi bir merkezi otoritenin komuta almasını engelleyen merkezi olmayan yapıları nedeniyle çalışmaya devam ettiğine dikkat çekiyor. Bitcoin (BTC)’nin fiyatında da görülebileceği gibi, lider kripto para birimi, düzenleyici engeller, olumsuz basın raporları ve medya haberlerinin ardından bile gıpta ile bakılan 20.000 dolar seviyesini tutmayı başardı.

Bitcoin

Son zamanlarda, Federal Reserve, OCC, FDIC, SEC, NYAG, NYDFS ve DOJ gibi önde gelen ABD yetkilileri ve Kongre’nin etkili üyeleri, şimdi bazıları için geleneksel piyasaya meydan okuyan büyüyen kripto endüstrisini istikrarsızlaştırmaya kararlı görünüyor. Bir ‘Operation Choke Point’ olarak söylentilere konu olan ABD, kripto işletmelerinin faaliyet göstermesini ve sürdürmesini giderek zorlaştırıyor.

Kripto bir tehdit oluşturuyor mu?

Kripto para piyasası, son zamanlarda ülkede bulunan bir dizi geleneksel finansal ürün ve hizmete uygun bir alternatif olarak kendini kanıtladı. Örneğin, ABD bankaları tarafından sunulan tasarruf hesaplarındaki yetersiz %0,1 faiz oranlarıyla karşılaştırıldığında, kripto para birimlerinin staking özelliği, kullanıcıların belirli senaryolarda yılda %25’e varan ödüller kazanmasını sağlıyor. Bunun bir sonucu olarak SEC, yakın zamanda Kaliforniya merkezli bir kripto borsası olan Kraken’i cezalandırdı ve hatta firmayı ABD’li müşteriler için staking operasyonlarını askıya almaya zorladı.

Şu an itibariyle, kriptoyu ABD bankacılık raylarından çıkarmak için siyasi otoriteyi güçlendirmek amacıyla bir hükümet komplosuna dair gerçek bir kanıt olmadığını vurgulamak gerekiyor. Bununla birlikte, arka arkaya kripto baskıları ve belirli senaryoların geliştirilmesi, bunu sadece bir tesadüf meselesi olarak görmek de zor olduğu için herkesin kafasında kesinlikle şüpheler uyandırdı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coingape

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Borsa Girişi 7 Milyar Doları Aştı! Altcoin Sıfıra mı Gidiyor?
Borsa Girişi 7 Milyar Doları Aştı! Altcoin Sıfıra mı Gidiyor? Circle’ın USD Coin (USDC) itfaları son 24 saatte 2,5 milyar dolara ulaştı ve Silicon Valley Bank çöküşünden bu yana 7 milyar dolarlık borsa girişi oldu. Bu gelişmeler altcoin için ne anlama geliyor? Altcoin projesi 2,5 milyar USDC...
Vural Erkan 2 hafta önce