Reklamı kapat

Bitcoin’e SegWit’den Sonra Gelecek En Büyük Güncelleme : Schnorr

Osman Kuzucu
Osman Kuzucu 17 Temmuz 2018
62 görüntülenme

Bildiğiniz gibi kripto paralar, özellikle de Bitcoin merkezi olmayan bir para birimi ve tamamen bağımsız kişiler tarafından yönlendiriliyor. Satoshi Nakamoto’nun fikrinden sonra projedeki eksikleri görüp çözüm üreten herkes bu fikri yayınlayabiliyor ve eğer fikir topluluk tarafından benimsenirse gerçeğe dönüşüp Bitcoin ağına uygulanıyor. İşte bu güncellemelere yakın zamanda yeni bir tanesi eklenecek gibi duruyor : Schnorr

Bitcoin İşlemleri Nasıl Kodlanıyor?

Mevcut durumda Bitcoin ağında bir blok bulunması ya da bir işlem yapılması için ECDSA denilen şifreleme tekniği kullanılıyor. Bu teknik SHA256 adı verilen algoritmayı farklı şekillerde işleyerek Bitcoin için güvenli bir ortam oluşturuyor. Ağda bir transfer yapmak istiyorsanız elinizde bulunan “private key”, yani size özel anahtarla bu işlemi şifrelemeniz gerekiyor ve şifreleme işlemi madenciler tarafından doğrulanıyor.

Schnorr Nedir?

Bitcoin işlemlerinin kontrolü için hâlihazırda kullanılan ECDSA sistemi güvenli olmasına rağmen günümüzdeki diğer şifreleme teknolojileri ile kıyaslandığında çok yavaş kalıyor. Bu noktada Schnorr güncellemesi anahtarların ve şifrelerin hesaplanma yöntemini değiştirecek bir fikir öneriyor. Bu fikrin kabul edilmesi hâlinde Bitcoin işlemleri daha hızlı yapılabilecek ve bir blok’da daha fazla işlem kayıt altına alınabilecek.

Bitcoin’in işlem hızı ve bir günde yapılabilecek maksimum işlem sayısı şimdiye kadar kullanıcılar için büyük bir problem olmuştu. Ancak Schnorr güncellemesi bu soruna önemli ölçüde çözüm getirebilir ve Bitcoin işlemlerinin yoğun olduğu zamanlarda ağdaki yükü hafifletebilir.

Tartışmalar Sürüyor

Schnorr güncellemesi bir çok kullanıcı tarafından olumlu karşılanmış ve destek görmüş olsa da geliştiriciler arasında tartışmalar hâlen devam ediyor. Özellikle Schnorr imza algoritmasının Bitcoin ağına nasıl entegre edileceği hâla net olarak belirli değil. Ayrıca bir grup geliştirici de bu güncellemenin Bitcoin fikrine aykırı olduğunu ve Bitcoin’in ufak performans güncellemeleri haricinde olduğu gibi kalması gerektiğini savunuyor. Ancak karşıt fikirler olmasına rağmen Schnorr imza algoritmasının spamların önüne geçebilecek olması ve ağda %25 performans iyileştirmesi yapabilecek olması bir çok geliştirici tarafından kabul görülmesi için yeterli.

Daha önceki güncelleme olan SegWit’de karşıt fikirli geliştiriciler, güncellemeyi reddedip kendi yollarından devam etmeyi tercih etmiş ve Bitcoin Cash hard forkunu gerçekleştirmişti. Schnorr güncellemesinin de bir çatallanmaya neden olup olmayacağını zaman gösterecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın ve bizi Twitter’da takip edin!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin Fiyat Analizi: Boğalar Tetikte Kripto para fiyatları 2018’de yaşadığı düzeltmenin etkisinden kurtulmaya çalışırken 6.000 doların altını birkaç kez test eden dijital altın Bitcoin bu seviyelerden güçlü destek bulmayı başardı. Geçtiğimiz haftalarda da 6.000 doların üstünde seyreden Bitcoin fiyatı, bu hafta içerisinde...
Serkan Eser 17 Temmuz 2018