XRP
XRP
$0.46 +0.80
Bitcoin
Bitcoin
$19.599 +2.74
Dogecoin
Dogecoin
$0.06 +1.02
Ethereum
Ethereum
$1.323 +3.26
Cronos
Cronos
$0.11 -0.52
Cardano
Cardano
$0.43 +1.05
Decentraland
Decentraland
$0.7 +2.33
Polkadot
Polkadot
$6.38 +3.10

Bitcoin, SHIB, ETH Büyük Dump Yedi! İşte Düşüşün Nedeni

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
5 görüntülenme

Kripto piyasası son 24 saat içinde çöküş yaşadı. Şaşırtıcı düşüşle beraber kripto piyasasının değeri son 24 saat içerisinde 941 milyar dolara geriledi. Yüzde 7.3’lük bir düşüşe işaret etti.  Bitcoin son 24 saatte yüzde 8’lik değer kaybı ile 18.481 dolara düştü. Ethereum ise yüzde 11.2 oranında düşüş yaşayarak 1.292 doları gördü. İşte pek çok kriptoyu etkileyen düşüş ve olası nedenleri…

Piyasada sert düşüş: İşte Bitcoin, ETH, SHIB’in fiyatında son durum

Bitcoin son 24 saatte yüzde 8’e yakın değer kaybı yaşadı ve 19.000 dolarlık desteğini kaybetti. Öte yandan altcoin’ler, ayı piyasasının en büyük darbesi ile karşılaştı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi 15 Eylül’de merge’ü gerçekleştiren Ethereum, son 24 saatte yüzde 11 değer kaybetti. Lider altcoin’in son 7 gündeki düşüşü ise yüzde 26 oranında.

Cardano, Solana, Dogecoin ve Polkadot yüzde 10’un üzerinde düştü. MATIC, Shiba Inu ve Avalanche yüzde 20’ye yakın düşerek mutlak bir kan banyosuyla karşı karşıya kaldı. Son 24 saatin en çok kaybedenleri ise Ethereum Classic ve ETHPoW (ETHW) oldu. ETC yüzde 18 düşüş yaşadı. ETHW ise yüzde 50’ye yakın düştü. Bilindiği üzere ETHPoW, merge’den sonra Ethereum üzerinde proof-of-work’ü canlı tutmayı amaçlayan bir hard fork’tur.

Kripto para piyasası bugün neden çöküyor?

Piyasadaki kripto düşüşü, mevcut makroekonomik koşulların doğrudan bir sonucu gibi duruyor. Uzmanlara göre, Ethereum merge’ü daha kötü bir zamanda gerçekleşemezdi. Yükselen enflasyon nedeniyle ABD Merkez Bankası (FED) son derece şahin bir duruş sergiledi. Bir sonraki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), 21 Eylül’de toplanacak. Bu toplantıda faiz artırımı ve oranları konuşacaklar. CME Fed İzleme Aracına göre, Fed büyük olasılıkla 75 baz puanlık bir zam yapacak.

Ancak bazı uzmanlar, piyasanın 100 baz puanlık bir artışla fiyatlandığına inanıyor. 75 baz puanlık bir zam büyük olasılıkla zaten tam olarak fiyatlanmış durumda. Bu nedenle kripto piyasası üzerinde büyük bir etkisi olmayacağı düşünülmekte. Fed, ülkedeki enflasyon oranlarını düşürmeye hevesliydi, ancak faiz oranlarını artırmadaki ciddiyet iyi karşılanmadı. Er ya da geç bir resesyonun başlarına gelebileceğine dair görüşmeler de oldu.

Bitcoin, XRP ve ETH Tahmini: Haftaya Düşüş Sürecek Mi?

ABD FED yetkilileri, son aylarda enflasyon kontrol altına alınana kadar faiz oranlarını artırma taahhütlerini defalarca teyit ettiler. Bununla birlikte, Dünya Bankası geçen hafta Fed’in enflasyonla bu şekilde mücadele etme çabasının dünya ekonomisini 2023 yılına kadar bir resesyona sokma riski taşıdığı konusunda uyardı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ethereum Çakıldı! Analistler, Bu Can Sıkan Seviyeleri Bekliyor! Ethereum, merge’den sonra düşüşüne devam ediyor. ETH son 7 günde yüzde 25’in üzerinde düştü. Son 24 saat içinde yüzde 10’un üzerinde değer kaybetti. Böylece 1.300 doların altındaki seviyeleri gördü. Ethereum, piyasanın ağırlığıyla karşı karşıya kalan tek kripto...
Aslı Dinçer 2 hafta önce