Diyanet Görüş Verdi: Bitcoin, SHIB Haram mı Helal mi?

23 görüntülenme

Ülkemizde bir çok yatırımcı kripto paralar ile kazanç helal mi haram mı diye merak ediyor. Son zamanlarda bu konuda dini fetvalar araştırılmaktadır. Bitcoin veya SHIB gibi kripto paralar haram mı sorusuna en son yorum Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’tan geldi.

Diyanet İşleri Başkanı, Bitcoin ve kripto paralarla ilgili soruları yanıtladı

Son yıllarda çok talep gören kripto para borsası, kimilerine zararken kimilerine çok büyük kazançlar sağlıyor. Kripto para piyasasına yatırım yakmak isteyenler, İslam hukuku tarafından yasaklanıp yasaklanmadığını araştırmaya başladılar. Bu nedenle Diyanetin neler söylediği yoğun bir şekilde araştırılıyor.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bir televizyon programında kripto para birimi ile ilgili soruları yanıtladı. Erbaş, kripto paranın haram olup olmadığı konusundaki tartışmalara istinaden bazı şartların olduğunu söyledi. Ayrıca şu anda bu sürecin takip edildiğini ekledi.

Diyanet İşleri Başkanı yaptığı açıklamada, piyasada bulunan kripto paraların arkasında hangi devletin veya hangi uluslararası gücün var olduğunun belli olmadığını söyledi. Ali Erbaş, kripto paralara yönelik açıklamalarında belirsiz olduklarını özellikle vurguladı:

Öncelikle şunu sormak gerekiyor. Bu paralar bir mal mıdır yok bir para mıdır bu konuda henüz netlik yok. Netlik olmadığı için caiz diyemeyiz. Kripto para bir hisse seneti gibi bir malı mı temsil ediyor yoksa bir döviz gibi bir parayı mı temsil ediyor çok net değil. Bu durum kafa karıştırıyor. Bu açıdan Din İşleri Yüksek Kurulumuz bu konularda haklı olarak netleşene kadar ihtiyatlı davranıyor.

Bitcoin’in caiz olması için

Ali Erbaş, Diyanetin kripto paralara şuan için caiz diyemeyeceğini söylüyor. Ancak açıklamalarına göre bazı koşullarını yerine getirmesi durumda caiz olabilir:

Eğer bu kripto para, dijital para, Bitcoin gibi bu paraların arkasındaki güç, devlet belli olursa o zaman caiz diyebiliriz. Şuanda insanlar bir anda çok yükselip bir anda aşağı düşen değerler yüzünden ya zengin oluyor yada bütün varlığını kaybediyorlar. Bu şekilde meydana gelen aldatma ortadan kalkar ise o zaman caiz diyebileceğiz. Şuan itibariyle güvensizlik belirsizlik aldatma konusu olduğu için caiz diyemeyiz.

Kripto para birimlerinin helal mi veya haram mı olduğu büyük bir tartışma konusu. Kriptokoin.com olarak bu konuda İslam profesörlerinin düşüncelerini bir makalede derledik. Birçok insanın kripto para birimi konusunda tavsiyeler bekliyor. Diyanet’in bu konuda kararı kripto paranın kullanılmaması yönünde. Kimi ilahiyatçılar Diyanet’in kararını desteklerken kimileri de aksini savunuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

BIS Açıkladı: Bankalar En Çok Bu 7 Altcoin’den Alıyor! Küresel bankaların altcoin yatırımları hala nispeten düşük. Ancak, bu finansal kurumlar, Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) en popüler kriptoları listeleyen yeni bir raporuyla yavaş yavaş kapılarını açıyor. Bankalar arasında en popüler 7 altcoin projesi Rapora göre, Bitcoin ve...
Buğra Çağlar 3 Ekim 2022