Bu Analize Dikkat: Bitcoin, SHIB ve Ethereum Nereye Gidiyor?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin ayı piyasası, birçok yatırımcıyı uzun vadeli görünüm ve büyüme fırsatları konusunda şüpheci hale getirdi. Ancak Aaro Capital’in CEO’su Peter Habermacher farklı bir bakış açısına sahip. Ünlü isim, mevcut durumun kripto piyasasındaki ilk kan banyosundan çok uzak olduğunu söylüyor. Peki BTC, SHIB ve Ethereum dahil tüm kripto pazarı nereye gidiyor?

2022’de neler yaşandı?

Kripto pazarı, Kasım 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. Bunun ardından, Mayıs ve Haziran 2022’de düştü ve tüm yanlış nedenlerle ana akım medyayı vurdu. Bu piyasa düşüşü, Terra ekosisteminin çöküşü ve bunun sonucundaki zincirleme etki nedeniyle ortaya çıktı. Bu, bazı büyük kripto piyasası oyuncuları için büyük kayıplara neden oldu. En büyüğü, zirvesinde 15 milyar dolardan fazla yöneten bir kripto hedge fonu olan Three Arrows Capital’di. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Three Arrows Capital, oldukça kaldıraçlı bir hedge fonuydu ve yüzlerce projeyi etkisi altına aldı. Bu olay, piyasayı bir likidite sıkışıklığına itti. Ardından, büyük bir kaldıraç gevşemesine ve tüm ekosistem için kredi çekilmesine yol açtı.

Piyasa çalkantısına neden olan sorunlar yeni bir şey değil. Döviz kurlarının kırılması; yüksek kaldıraç gibi birçok problem piyasayı oynaklığa sürüklüyor. Bu piyasa sorunları, geleneksel finansta yüzlerce, hatta binlerce kez gerçekleşti. Kaosun ortasında, Celsius gibi merkeziyetsiz kredi platformları, kurallara dayalı aşırı teminatlandırma ve pozisyon tasfiyeleri yoluyla güvenilir aracıların eksikliğinden yararlandı. Dolayısıyla piyasa olayları protokollerin işleyişini etkilemedi.

Kripto piyasasında yaşanan döngüler

Kripto piyasası, tarihsel olarak, coşkulu ve parabolik piyasa zirveleri gördü. Bunların ardından daima ayı piyasaları ortaya çıktı. Piyasa, bu konuda nispeten yakın bir şekilde 4 yıllık bir piyasa döngüsünü takip ediyor. Piyasa döngüleri, Bitcoin’in yeni Bitcoin arz oranını yarıya indiren halving olaylarını kabaca izliyor. Şu anda, Mart/Nisan 2024 için öngörülen bir sonraki Bitcoin halving, mevcut durumu değiştirecek. Yani boğa piyasasına geçişin bu tarihte gerçekleşmesi muhtemel. Ardından SHIB ve Ethereum gibi diğer kripto paraların yükselişinin önü açılabilir.

Tarihi Bitcoin düşüşleri

Kripto piyasası döngüsünde nerede olduğumuzu belirlemenin önemli bir parçası var. Bu, önceki Bitcoin ayı piyasalarına göre, fiyat açısından nerede olduğumuzu karşılaştırmaktır. Her bir piyasa döngüsünün ayrıntıları farklı. Ancak, her bir döngünün dinamikleri benzer özellikler taşıyor. Mevcut piyasa döngüsünün maksimum düşüşü, şimdiye kadar öncekilerden daha az şiddetli oldu.

Kripto piyasasının tepeleri ve dipleri, piyasa olgunlaşması ve kripto türev piyasalarının büyümesiyle zamanla daha az aşırı hale geliyor. Yani, mevcut piyasadaki maksimum düşüşün çok daha az şiddetli olmasını bekleyebiliriz. Kripto para piyasasının yeni dibine yakın olabiliriz. Sonuç olarak Bitcoin, SHIB ve Ethereum gibi kripto paraların yakında yükseliş göstermesi mümkün.

Bitcoin düşüşü

Mevcut kripto piyasası döngüsünde neredeyiz?

Bakacağımız piyasa verilerinin ilki, piyasa katılımcılarının gerçekleşmeyen kâr ve zararlarıdır. Bu, yatırımcıların zihin yapısı ve yakın gelecekte nasıl davranacakları hakkında bir fikir veriyor. Büyük kârlar üzerinde oturan biri, büyük kayıplar üzerinde oturan birine göre farklı davranıyor. Bu veriler, genellikle piyasanın geç dönem ayı piyasasında olduğuna işaret ediyor. Bitcoin madencilik endüstrisi de bunu destekliyor. Endüstri, tarihsel olarak yalnızca ayı piyasalarının son aşamasında meydana gelen finansal stresin altında hareket ediyor.

Piyasa sağlığına erişmenin daha geleneksel bir yolu da var. Bu, piyasanın hangi fiyatlardan alıp ne kadar satmaya istekli olduğunu anlamaya çalışan teknik analizdir. Fiyat verilerine dayalı göstergeler, Bitcoin için aşırı alım veya aşırı satım koşullarını belirlemek için kullanılıyor. Bahsi geçen veriler, ayı piyasasının sonuna yaklaştığımız konusunda sinyal veriyor. Buna göre Bitcoin, şimdiye kadar görülen en yüksek aşırı satım bölgesinde yer alıyor.

Şu anda kim Bitcoin alıyor?

Geç dönem ayı piyasalarının piyasa dinamikleri, varlık sınıfından bağımsız olarak benzer özellikler taşıyor. Bunlar, aşırı korku gibi aynı insani duygular tarafından yönlendiriliyor. Geç aşamadaki ayı piyasalarının ikinci temel itici gücü, “zayıf eller” olarak adlandırılan satıcılar ile “güçlü eller” olarak adlandırılan alıcılar arasındaki dinamikleri içeriyor. Zayıf eller, kayıplarını sınırlamak için dışarı çıkmak isteyen veya zor mali durumları nedeniyle gereklilik olarak varlık satan kişilerdir.

Güçlü eller, verilerde uzun vadeli sahipler olarak tanımlanır. Bunlar, yüksekten satıp düşükten satın alan daha sofistike yatırımcılar olma eğilimindedir. Bunu, piyasanın zayıf olduğu zamanlarda Bitcoin biriktirerek ve güçlü boğa piyasalarında kademeli olarak Bitcoin satarak yaparlar. Şu anda Uzun Vadeli Sahipler tarafından çok güçlü bir birikim ve azalan likit arzı görüyoruz.

Bitcoin

Bitcoin ne zaman getiri sunacak?

Aşırı piyasa düşüşlerinden sonra düşüş piyasası koşullarında Bitcoin’e yatırım yapmak önemlidir. Bu yatırımı tarihsel olarak daha uzun bir süre de tutmak gerekir. Yani bir piyasa rallisinden sonra boğa piyasası koşullarına yatırım yapmak yerine ayı piyasasına yatırım yapmak çok daha kârlıdır. Yüksek kâr için ayı piyasasında Bitcoin, SHIB ve Ethereum gibi kripto paraları almak mantıklıdır.

Daha geniş makroekonomik zemin ne olacak?

Yılın başından bu yana, Bitcoin ve diğer kripto varlıkları, hisse senetleriyle daha yüksek korelasyonlar yaşadı ve riskli varlıkların özelliklerini sergiledi. 2022’den önce, 2021’in sonlarında bile, kripto ve diğer tüm varlık sınıfları arasındaki korelasyonlar sıfıra yakındı ve kısa ömürlüydü. Son zamanlardaki yüksek korelasyonlara rağmen, istatistiksel analiz, hisse senedi piyasalarını yönlendiren risk faktörlerinin genellikle kripto varlık piyasalarını yönlendirmediğini gösteriyor. Piyasa korelasyonları, birçok bağımsız alıcı ve satıcının ortalamasıdır. Özellikle kripto için, farklı piyasa katılımcıları portföylerinde BTC, SHIB ve Ethereum gibi kriptolara farklı şekilde bakar.

Bitcoin için vadeli işlemler ve spot piyasaların analizi önemli veriler ortaya koyuyor. Kripto ve diğer varlık sınıfları arasındaki artan korelasyona dikkat çekiyor. Ayrıca buna, büyük ölçüde piyasayı aşağı çeken vadeli işlem piyasaları tarafından yönlendirildiğini gösteriyor. Ancak, herhangi bir sofistike yatırımcının bileceği gibi, orta ve uzun vadeli fiyatlar, temel spot piyasalardaki talep ve arz tarafından belirlenir. Bitcoin spot sahipleri arasında geleneksel bir risk rotasyonunun gerçekleştiğine dair daha az kanıt var. Tamamen önceki kripto piyasası döngü zamanlamalarına dayanarak, 2021’in ikinci yarısında bir kripto piyasası zirvesi ve 2022’de derin ayı piyasası, makroekonomik koşullardan bağımsız olarak her zaman olasıydı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bu Analize Dikkat: Bitcoin, SHIB ve Ethereum Nereye Gidiyor?