Reklamı kapat

Bitcoin Short’lama Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Serkan Eser
Serkan Eser 17 Eylül 2022
0 görüntülenme

Bitcoin’i veya başka herhangi bir işlem gören varlığı short’lamanın arkasındaki temel fikir basittir. Bu nedenle short pozisyonlar, kripto para piyasasında son derece yaygındır. Bu strateji, yatırımcıların azalan fiyat değerleri üzerinde spekülasyon yapmalarına olanak tanır. Bitcoin (BTC), en yaygın olarak short’lanan kripto para birimidir. Short’lama, yatırımcının bir varlığın fiyatındaki düşüşten kâr elde etmeye çalıştığı bir yatırım tekniğidir. Gelin Bitcoin short’lama hakkında daha fazla şey keşfedelim.

Bitcoin short’lama nedir?

Özünde, bir tüccar bir varlığın fiyatının gelecekte düşeceğini düşünüyorsa, varlığı bir aracı kurumdan ödünç alarak, mevcut fiyatından satar. Ardından fiyat düştükten sonra geri satın alarak kısa pozisyon alır. Böylece, fiyat farkı trader için bir kâr ile sonuçlanır. Bu piyasa spekülasyonu ile yatırımcılar, varlıkların fiyatları düşerken kazanç elde eder. Bu nedenle, başta Bitcoin olmak üzere çoğu kripto parada yaygın şekilde görülür.

Bitcoin short

En iyi short pozisyon yöntemleri nelerdir?

Peki en iyi short pozisyon açma yolu hangisidir? Bitcoin short pozisyonu açmak için yatırımcılar; Spot marj ticareti, opsiyon ticareti ve vadeli türev ticaretini kullanabilmektedir. Bunlar, tüccarların düşen BTC fiyatından kâr elde etmek için kendilerini konumlandırdıkları popüler yöntemlerden birkaçıdır. Kriptokoin.com olarak, bu yöntemleri nasıl kullanacağınızı detaylı bir şekilde aşağıda derledik.

Bitcoin vadeli işlemleri ile short’lama

Vadeli işlem piyasası, tarafların her iki tarafın da varlığı sabit bir zaman ve fiyattan satın alacağı veya satacağı uzlaşma sözleşmelerine girmelerini sağlar. Bu nedenle, Bitcoin short’lamak isteyen bir trader için en iyi hareket tarzıdır. Bu yöntemde, vadeli işlem sözleşmesinin satış tarafını almak ve alıcıya belirli bir fiyattan BTC satmaya rıza gösterirler. Daha sonra, BTC fiyatının önceden belirlenen seviyenin altına düşeceğini düşünürlerse, varlığı takas tarih ve saatinde piyasadan satın alır ve daha yüksek bir fiyattan satarlar.

Opsiyon ticareti ile kısa pozisyon açma

Opsiyonlar, belirli bir zaman çerçevesi içinde önceden belirlenen bir fiyat üzerinde uzlaşmaya izin verir. Bunlar, temelde bir işlemin tarafları arasında sözleşmeye dayalı anlaşmalardır. Yatırım taktiklerine bağlı olarak, yatırımcıların aralarından seçim yapabilecekleri iki seçenek vardır.

Kullanım fiyatından Bitcoin satın alma hakkı, normalde BTC fiyatı arttığında değeri artan alım opsiyonları aracılığıyla sağlanır. Piyasa yükselişe geçtiğinde bu seçenekler kullanılır. Ancak satım opsiyonları, sahibine ideal olarak mevcut fiyattan daha düşük olan kullanım fiyatından BTC satma fırsatı verir. BTC fiyatı düştükçe bu sözleşmenin değeri artar.

Spot marj ticareti

Artan sayıda Bitcoin ticaret platformu artık bir hizmet olarak spot marj ticareti sağlıyor. Bu brokerler tarafından sunulan hızlı anlaşmadan yararlanırken dijital varlıkların satın alınmasını ve satılmasını gerektirir. Bu nedenle bir trader, marj ticareti kullanarak BTC’yi short’ladıktan sonra, genellikle varlıkları komisyoncularından ödünç alır ve satar. 

Ardından, varlıkların beklenen değeri düştüğünde bunları geri satın alır. Böylece, ödünç alınan kripto paraların alış ve satış fiyatları arasındaki farkı koruyarak kâr elde ederler. Aslında, BTC’yi short’lamanın en basit yolu marj ticaretidir. Diğer tekniklerle karşılaştırıldığında en basit şekilde uygulanan kısa pozisyon alma yöntemini simgelemektedir.

Bitcoin short’lama nerede yapılır?

Her biri karmaşıklık, risk ve ödül düzeyine sahip Bitcoin short pozisyonlarının sayısız yolu vardır. Bunu yapmanızı sağlayan tüm yöntemler, geleneksel bir takas yoluyla short’lama yöntemi dışında, türev ticaret kategorisine girer. Bitcoin’i short pozisyonda tutmanın en sevilen yöntemi, buna izin veren bir borsadır. FTX, Binance, Kucoin ve Kraken dahil olmak üzere birçok borsada Bitcoin’in short’lanmasına izin verilir. Ayrıca Deribit Opsiyon Ticaret sözleşmeleri sağlar.

Yatırımcılar neden BTC’yi short’lar?

Bir yatırımcı, BTC’yi short’layarak, düşen Bitcoin fiyatın üzerinden kâr elde eder. Piyasalar sürekli ilerlemez. Genellikle, varlık yükseldikçe fayda sağlar ve ardından düşer. Fiyatlar düştüğünde veya bir ayı piyasası ortaya çıktığında yatırımcılar short pozisyonlara daha fazla ilgi duyar. Çünkü bu şekilde düşen fiyatlar üzerinden gelir elde ederler. Ayrıca, bu yöntemi kullanan kişiler genellikle Blockchain ve BTC’nin gelecekte iyi yerlerine geleceğine inanmamaktadır. Bu nedenle, kısa yoldan kâr elde etmeyi amaçlar ve varlıklarını uzun vadeli olarak tutmazlar.

Kaldıraçlı ve kaldıraçsız BTC short’lama nasıl yapılır?

Tüm kripto borsaları ve küresel olarak FX borsalarının çoğu short’lama yapmaya izin veriyor. Neredeyse her zaman bir olasılık olmasına rağmen, kaldıraç daima gerekli değildir. Peki kaldıraçsız short ne demek? Bu, Bitcoin’i spot fiyattan sattığınız, değerdeki düşüşü izlediğiniz ve ardından geri satın aldığınız anlamına gelir. Bitstamp, Kraken, Binance gibi Bitcoin spot ticareti sunan her borsada kaldıraçsız short pozisyon açmak mümkündür.

Bir ETF ile Bitcoin nasıl short’lanır?

Haziran 2022’de ProShares Short Bitcoin ETF (BITI) tanıtımı gerçekleşti. Bu, onu bu listede en son onaylanan fon yapar. Şu anda SEC tarafından Bitcoin’in günlük performansının tam tersi işlem yapmasına izin verilen tek ETF, BITI’dir. ProShares Short BTC ETF, BITO’ya benzer şekilde CME’de vadeli işlem sözleşmeleri ticareti yapar. Ancak BITI, short bir BTC ETF olduğu için kısa bahisler yapma olanağı tanır. Riskten korunma stratejisinin bir parçası olarak BITI, yatırımcıların kripto para biriminin düşen fiyatından kâr etmelerini sağlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

8’den Fazla Bilen Analistten Kritik Ethereum Tahmini! Bitcoin’in (BTC) 2018 ayı piyasası dibini bilen kripto stratejisti, en büyük ikinci kripto para Ethereum (ETH)’a yönelik yorumlarıyla dikkat çekiyor. Analist, Ethereum’un (ETH) düşüş eğiliminin muhtemelen son aşamalarında olduğunu düşünmekte. İşte detaylar… Analist: Ethereum düzeltmesinin son aşamasındayız...
Aslı Dinçer 17 Eylül 2022