Bitcoin Şifresini Hatırlamanın Yeni Methodu: Hipnoterapi

Canan Çayırlı
Canan Çayırlı 24 Aralık 2017
13 görüntülenme

Bitcoin cüzdanı şifrelerini unutan umutsuz yatırımcılar, unuttukları bu bilgiyi geri alabilmek için hipnoz yöntemine başvuruyor. Hatta bazıları süper bilgisayarlar üretmeye kalkıştılar fakat bu bile yeterli olmuyor.

Bitcoin henüz emekleme çağındayken Bitcoin satın alan yatırımcıların bazıları, Bitcoin cüzdanlarının şifrelerini unuttukları ve hatırlayamadıkları için delirmenin eşiğindeler.

HATIRLAMANIN BİR YOLU: HİPNOTERAPİ

South Carolina’lı bir hipnoterapistten, bu umutsuz yatırımcıları rahatlatacak bir haber geldi. Wall Street Journal’a verdiği röportajda Jason Miller, geliştirdiği teknoloji sayesinde insanların unuttukları bilgileri hatırlamalarına yardımcı olduklarını söyledi. Fakat bu tedavinin yüksek bir ücreti var.

Jason Miller’in ücret formülü şöyle: Bir Bitcoin ve kurtarılan Bitcoin miktarının %5’i. Eğer Bitcoin’in günümüzdeki değerini ele alırsak, tedavi en az 18,000$’a mal oluyor. Şifreyi hatırlayamadığınız takdirde ise bir ücret ödemek zorunda kalmıyorsunuz.

ŞİFREYİ SIFIRLAMA SEÇENEĞİ YOK

Eğer banka hesabınızın şifresini unuttuysanız, hesabınızı kurtarmak için tek yapmanız gereken şey bankayı arayıp size sorulan soruları cevaplamak ve şifreyi yeniden oluşturmak. Fakat Bitcoin’de durum bundan bir hayli farklı. Bitcoin cüzdanları, olası hacker saldırılarını önlemek amacıyla karmaşık şifrelerle korunuyor. Sadece cüzdanın sahibi şifreyi biliyor ve şifreyi kurtarmanın ise hiçbir yolu yok – tabii eğer çok iyi bir hacker değilseniz.

2013 yılında 260$ karşılığında 15 Bitcoin satın alan ve şifresini unutan Philip Neumeier, 

hipnoterapiye başvurmayı değil, hesabını hackleyerek kurtarmayı seçti. Bitcoin cüzdanındaki mebla, günümüz Bitcoin değerini ele alırsak tam 300,000$. Neumeier hesabını hacklemek için bir süper bilgisayar dizayn etti. Süper bilgisayarı soğuk tutmak için yaklaşık bin litrelik, içi özel bir mineralli suyla dolu bir tankın içine yerleştirdi. Süper bilgisayar gün boyu hesabı hacklemeye uğraştı. Neumeier yaptığı hesaplamalar sonucu, bu işlemin yaklaşık 300 yıl sürebileceğini söylüyor.

OLDUKÇA ÜZÜCÜ BİR OLAY

James Howells Bitcoin’in emekleme çağında yatırım yapanlardan biri. Bitcoin’in ilk zamanlarında 7500 Bitcoin satın aldı. Bitcoinlerini sakladığı hard diski 2013 yılında çöpe attı. Günümüzde 7500 Bitcoin, yaklaşık 126 milyon dolara tekabül ediyor. Geri dönüşüme girmeyi bekleyen hard diski çöp sahalarında bulmaya çalışmak, samanlıkta iğne aramaya benziyor. Ne hipnoterapi, ne de hackerlar Howells’a yardımcı olamıyor.

Peki ya siz Bitcoin cüzdanı şifrenizi unutsaydınız napardınız? Şifrenizi hatırlamak için bir hipnoterapiste bel bağlar mıydınız? Yorumlarınızı bizimle paylaşın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Belarus Kripto Para ve Blockchain İşletmelerinden Vergi Almayacak Beyaz Rusya hükümeti, kripto paralar ve blok zinciri etrafında kurulacak şirketlerin gelişimini teşvik etmek için yeni tüzükleri onayladı. Devlete ait medya ajansı olan BelTA‘dan açıklandığı üzere, 22 Aralık’ta Beyaz Rusya Başkanı Alexander Lukashenko dijital ekonominin geliştirilmesi üzerine...
Kubilay Öztürk 24 Aralık 2017