Haftalık Bitcoin Tahmini Çıktı: BTC Bu Seviyelere İtilebilir!

Vural Erkan
Vural Erkan 3 Aralık 2022
830 görüntülenme
Haftalık Bitcoin Tahmini Çıktı: BTC Bu Seviyelere İtilebilir!

Kripto analisti Akash Girimath, 2023’ten önce Bitcoin (BTC) için %80 ralli olasılığını  değerlendiriyor. Geniş bir takipçi kitlesi olan bir analist ise BTC için çift haneli bir sıçrama öngörüyor. İki analistin Bitcoin tahmini ve analizlerini okuyucularımız için derledik.

Bitcoin fiyatı ve yıllar içindeki performansı

Bitcoin fiyat performansı, döngünün hangi aşamasında olduğuna bağlıdır. Bir boğa koşusundaysa, aylık getiriler pozitif olma eğilimindedir. Ancak ayı piyasalarında ortalama getiri düşme eğilimindedir. Şu anda, BTC henüz bir dip oluşturmadı. 15.550 dolarlık dip piyasa için bir dip olabilir. Ancak kesin olarak bilmek imkansız. Önceki döngülere ve Bitcoin fiyat hareketine bakılırsa, aslında daha fazla düşüş muhtemel. Makro dip için ideal bir yer, 31.575 dolardan 11.898 dolara uzanan aralık olacaktır. Oynaklık nedeniyle, 10.000 doları yeniden test etmek de mümkün.

Bitcoin’in aylık ve yıllık performansı hangi öngörüleri sağlayabilir? Son 13 yılda, Bitcoin fiyatı, dönem boyunca aylık ortalama %14,32 getiri ile çoğunlukla arttı. Yalnızca 2022’de ortalama aylık getiri -%7,39 oldu. Ayrıca, BTC fiyatı için 13 yıllık ortalama olan %14,32’nin çok altında kaldı. Tamamen spekülasyona dayalı olarak, Bitcoin fiyatının 2022’nin ortalama getirisinin yalnızca %0’a ulaşması için 17.000 dolardaki mevcut konumundan yaklaşık %81 yükselmesi gerekiyor.

BTC aylık getirisi

Bitcoin tahmini: Aralık 2022’de %81’lik bir yükseliş olası mı?

Bitcoin fiyatının 30 günün altında %81 artması pek olası değil. 13 yıllık geçmişe bakıldığında, Aralık ayında BTC’nin ortalama aylık getirisi yalnızca %12,34. Muhafazakar bir bakış açısıyla, yalnızca %10 ile %15’lik bir yükseliş olası. Böyle bir görünüm gerçekleşirse, Bitcoin fiyatı 19.500 dolara yükselecek demektir. İlginç bir şekilde, bu seviye bir önceki haftalık Bitcoin tahmini için öngörülen hedefle örtüşüyor.

Lider kriptonun on yıllık ömründeki aykırı değerler, Aralık ayındaki en yüksek getirinin %470 olduğunu gösteriyor. Bu da BTC’nin son derece değişken olduğu 2013 yılında gerçekleşti. Ancak 2017, %54’lük bir yükseliş gördü. Bu nedenle Bitcoin fiyatının 30.000 dolara yükselmesi ihtimalinin dışında değil.

Aslında teknik veriler, Bitcoin fiyatında %54’lük bir artışı 32.191 dolara tetikleyebilecek bir yükseliş eğilimi gösteren kama paterni sunuyor. Ayrıca, yatırımcı sağlığı, satış baskısı ve akıllı para eylemlerine odaklanan üç kritik on-chain metriği, yıl sona ererken BTC fiyatının bir ayı piyasası rallisini başlatması için gereken tüm koşullara işaret ediyor.

BTC 1 günlük grafik

Bitcoin fiyatı için yükseliş görünümü mantıklı. Bununla birlikte, yatırımcıların argümanın diğer tarafını, yani belirsizliği dikkate alması gerekiyor. Fed faiz artırımlarını 75 bps’den 50 bps’ye indirmeye çalışırken, işlerin daha da kötüye gitmesi olası. Ne zaman Fed şahinlikten güvercine dönüş yapsa, piyasalar aşağı yönlü bir kadere maruz kaldı. Bu en son, S&P 500’de %35’lik bir düşüşe yol açan 2008 Büyük Durgunluğundan sonra olmuştu.

Bitcoin tahmini
Fed pivotu ve S&P 500

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin fiyatı ve borsa yüksek oranda ilişkili. Bu yüzden, lider kriptonun aynı şeyi yapması ve büyük bir çöküşü tetiklemesi mümkün. Yatırımcıların, 16.700 dolarlık destek seviyesinin bozulmasının, alıcıların ilgisinin azaldığının ilk işareti olacağını unutmaması gerekiyor. Bununla birlikte, 15.550 dolarlık destek seviyesinin kaybedilmesi, daha düşük bir dip yaratacak. Ayrıca, ihtimalleri ayıların lehine çevirecek. Boğa görünümünün geçersiz olması, potansiyel makro alt bölgeye 13.575 dolardan 11.898 dolara uzanan başka bir Bitcoin satışını tetikleyebilir.

Bitcoin tahmini: Bir ralli yolda, ancak…

Altcoin Sherpa takma adlı analist, Bitcoin’in (BTC) 18.000 dolara doğru bir ralli başlatmasını bekliyor. Ancak, bunun bir uyarı olduğunu belirtiyor. Çünkü, lider kripto paranın henüz dibi görmediğini düşünüyor. Analist, Bitcoin’in tahmin edilen işaretine ulaştığında bir tersine dönüş göreceğine inanıyor. Bu nedenle, Bitcoin döngüsünden geçerken altcoinlerin de iyi performans göstermesini bekliyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Genel fikir: BTC henüz makro dibe vurmadı. Ancak, bence Bitcoin’in sonunda 18.000 dolara çıkacağını göreceğiz. Orada bir arıza bekleyecek ve short’layacaklar. Altcoin’ler önümüzdeki birkaç hafta boyunca iyi işler yapmaya devam ederken bu BTC için de geçerli.

Altcoin Sherpa’ya göre, Bitcoin’in aşağı yönlü momentumunun çoğu son zamanlarda dağıldı. Ancak, lider kripto varlığının ayı piyasasının dibine ulaştığına ikna olmadı. Bunun için şunları söylüyor:

BTC: Bir grup nötr mum var. Bu konuda gerçekten söyleyecek pek bir şey yok. Anlık düşüş eğiliminin büyük kısmının sona erdiğini düşünüyorum. Ancak, bunun makro dip olduğunu düşünmüyorum. Yine de, potansiyel yeni dip seviyelerinden önce bunun 18.000-19.000 dolara gitmesini reddetmezdim.

Bitcoin tahmini
Kaynak: Altcoin Sherpa / Twitter

Analist, Bitcoin’in 17.500 dolar seviyesini aşarsa, muhtemelen 19.000 dolara kadar çıkacağını söylüyor. Ayrıca, 20.000 dolar aralığına giderse, yatırımcılar için iyi bir satış fırsatı olacağını kaydediyor. Bu konudaki görüşlerini şu şekilde ifade ediyor:

Bitcoin’de 17.500 doları net görmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu olursa, sıradakinin muhtemelen 19.000 doların olacağını tahmin ediyorum.

Bitcoin tahmini
Kaynak: Altcoin Sherpa / Twitter

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Fxstreet
  • Dailyhodl

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Dogecoin'i Bırakan Türkler, Bu 10 Altcoin'in Peşinde!
Dogecoin’i Bırakan Türkler, Bu 10 Altcoin’in Peşinde! FTX krizinin ardından piyasanın toparlanmaya çalıştığı bir haftayı daha geride bırakıyoruz. Bu hafta boyunca Bitcoin 17.000 dolarlık seviyesinin yeniden üzerine çıkmayı başardı. Ethereum ise 1.300 doların sınırında işlem görüyor. Bu sırada, en büyük meme coin olan Dogecoin...
Aslı Dinçer 3 Aralık 2022