Reklamı kapat

Bitcoin Tether Manipülasyonu Sonrası Doğal Seviyelerine Ulaşmış Olabilir

Egehan Karışman
Egehan Karışman 15 Haziran 2018
0 görüntülenme

Bitcoin’in devam eden düşüşü yine gündemde. 2017 Aralık ayında Bitcoin’in değeri %2,000 arttıktan sonra bu konu daha çok gündeme geliyordu. Ancak Bitcoin bu zirve değerinden beri %70 düştü ve yine gündemden çıkmıyor.

Bir takım kriptopara meraklıları geçen yılki yükselişi aktif-balona benzetiyorlar, ancak kesinlikle bu şekilde tanımlanmasını sağlayan tüm özelliklere sahip. Aktif-balonun oraya çıkmasına neden olan en büyük problemlerden birisi “asimetrik bilgi akışı”dır. Bu durum bir ticarette bir taraf diğer taraftan daha çok bilgiye sahip olduğunda gerçekleşir. Yeni analize göre bu durum Bitcoin’in geçen yılki artışına sebep olan en önemli faktör.

Örneğin bankalar İpoteğe Dayalı Menkul Kıymetler (MBS) ve Kredi Temerrüt Takası (CDS) ile ilgili bilgi akışına alıcı ve yatırımcılardan daha çok sahipler.

Bitcoin piyasasının oldukça asimetrik bir bilgi akışına sahip olduğu ve geçtiğimiz sene manipüle edildiğine dair sağlam kanıtlar bulunuyor. Çarşamba günü yayınlanan University of Texas ekonomi profesörü John M. Griffin ve Amin Shams’ın ortak yazdığı makalede, “Tether” isimli başka bir kriptoparanın kullanılarak Bitcoin’in manipüle edilerek daha yüksek fiyatlara çekildiği kanıtlarla gösteriliyor.

Söylendiğine göre dolara sabitli bir kriptopara olan Tether, açık bir şekilde Bitcoin alımlarını gizlemek ve böylece fiyatları daha yükseğe çıkarmak için kullanılmış. Bu da başka bir piyasa katalizörü olmadığından Bitcoin’in yükselişini açıklıyor. Özünde şeffaflığın olmaması nedeniyle piyasadaki kötü oyuncuların Tether’le alınan Bitcoin’ler gibi büyük oranda yatırımcıların ulaşamadığı ancak bu oyuncuların ulaşabildiği bilgiler bulunuyordu.

Yatırımcılar aynı stratejiyi düzenlenmiş finansal piyasalarda da denediler ve kimi zaman başarılı da oldular. “Şişir ve boşalt” yöntemi değerinin düşük olan hisselerde kullanılması veya vadeli piyasaları ele geçirme çabaları da Tether kullanılarak Bitcoin’in değerinin artırılmasına benzer bir yöntem. ABD ve Avrupa piyasalarında bu şekilde fiyatları etkileme çabaları “piyasa manipülasyonu” olarak geçiyor ve suç teşkil ediyor.

Sonuç olarak eğer Profesör Griffin haklı ise, Bitcoin’in değer artışının altında yatan manipülasyon kaldırılmış ve bu nedenle Bitcoin tekrar “doğal” değerine dönmüş olabilir. Gerçek değeri her ne olursa olsun, belli ki $20,000 değildi.

Investopedia

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Türkiye’nin Dijital Para Borsası Dpara’dan Açılışa Özel Kampanya Kripto para piyasası son dönemde izlediği negatif trend ile Bitcoin tutkunlarının canını sıksa da Türkiye’nin dijital para borsası Dpara, açılışa özel düzenlediği kampanya ile tutkunların sorununu bir nebze de olsa çözmeyi planlıyor. Zorlu Center’daki ofisinde tıpkı bankalar...
Serkan Eser 15 Haziran 2018