Bitcoin Ustalarından Uyarı: Bu Haftaya Çok Dikkat!

2.434 görüntülenme
Bitcoin Ustalarından Uyarı Haftaya Dikkat

Ekonomistler, Fed yetkilileri, Wall Street uzmanları, Fed’in 1 Şubat’ta faiz oranlarını 25 baz puan artırıp arttırmayacağına ilişkin görüşlerini paylaşıyor. Toplantı öncesinde Bitcoin (BTC), 46 milyon dolarlık long tasfiyeyle yeni yılın rekorunu kırdı. Bitcoin (BTC) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

Uzmanların Fed faiz kararına ilişkin beklentileri

Fed, 1 Şubat’taki FOMC toplantısında en azından ilk çeyrekte piyasa yönünü ve ekonomiyi yönlendirecek bir başka önemli faiz artırım kararı açıklayacak. Aralık ayında art arda dört kez 75 baz puanlık ve 50 baz puanlık artışla faiz oranlarını geçen yıl 425 baz puan artıran piyasa, Çarşamba günü faiz artışının daha da yavaşlayarak 25 baz puan açıklanmasını bekliyor.

Eski Fed Başkan Yardımcısı Roger Ferguson, bu ayki FOMC toplantısından 25 baz bekliyor. Fed Başkanı Jerome Powell’ın enflasyonu soğutmayı değerlendireceğine inanıyor, ancak yine de bu yıl iki hamle için belirlenen %2 hedefinin çok uzağında.

FED Başkanı'ndan Bitcoin Kritik Açıklamalar

Uzmanlar Fed’in 25 baz puanlık faiz artışına gideceğinden emin

Fed yetkilileri Aralık ayında faiz oranları %5’in üzerine çıktığında duracaklarını öngördüler, ancak Wall Street uzmanları bu seviyenin biraz daha altını bekliyor. Fed Yönetim Kurulu üyesi Christopher J. Waller, Fed’in bir değişimi değerlendirmek için üç aylık pozitif verilere değil, altı aylık verilere ihtiyacı olduğunu iddia ediyor. Böylece Fed, 2-3 Mayıs’ta yapacağı toplantı öncesinde faiz artırımlarını fiilen durdurmuş olacak.

Deutsche Bank’ta kıdemli bir ABD ekonomisti olan Brett Ryan, 25 baz puan artış bekleyen uzmanlar arasında. Mısırlı-Amerikalı ekonomist ve Cambridge’deki Queens’ College Başkanı Mohamed A. El-Erian, Fed’in bu hafta 25 baz puanlık bir faiz artışından başka bir şey yapması durumunda “şok olacağını” söyledi. Ancak politika tarafındaki risk yönetimi nedeniyle 50 baz puanlık bir faiz artışı da düşünülmeli.

Bitcoin toplantı öncesi 2023’ün en büyük long tasfiyesini gördü

BTC fiyatının aşırı dalgalanması, aylık kapanıştan önceki tek bir günde 46 milyon dolarlık long Bitcoin pozisyonunun buharlaştığını görüyor. Aylık kapanışa sadece birkaç saat kala, uzun ve kısa yatırımcılar için riskler yüksek kaldı. Bunu 1 Şubat’ta Fed’in, bir gün sonra da Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararları izleyecek.

Kritik tarihlerin öncesinde, Bitcoin’in oldukça dar bir aralığı korumasına rağmen tasfiyeler ciddi ölçüde arttı. 22.500 dolara yapılan yolculuk, 30 Ocak’ta 46 milyon dolar long tasfiyelere yol açtı ve Coinglass’ın verilerine göre bu, 2023’ün şimdiye kadarki en yüksek günlük toplamıydı.

Bu arada, on-chain analitik kaynağı Material Indicators’tan gelen diğer veriler, Binance emir defterindeki gergin durumu vurguluyor. Alış ve satış likiditesi, BTC fiyat gidişatı üzerinde somut bir etkiye sahip olan kademeli yukarı ve aşağı kaymalarla birlikte akışta kaldı. 22.000 doların hemen altındaki emirler ve 24.000 dolardaki talepler BTC/USD’yi kontrol altında tuttu.

Bitcoin Ustalarından Uyarı: Bu Haftaya Çok Dikkat!

Material Indicators 30 Ocak’ta bir tweet’ine göre, “Bunun, haftalardır BTC fiyatını zorlayan teklif bloğunun aynısı olduğunu ve hareket etmeye eğilimli olduğu için engebeli hale gelebileceğini belirtmekte fayda var.”

Bitcoin, 2017 zirvelerini son destek olarak test edebilir

Analizin devamında, likiditenin konumunun “tesadüf olmadığı” belirtiliyor ve Bitcoin’in 2017’deki ATH seviyesi “son dayanak” destek bölgesi olarak seçildi.

Bitcoin Ustalarından Uyarı: Bu Haftaya Çok Dikkat!

Bitcoin’in son durumu, Fed toplantısı ve piyasaya etkileri

Kripto piyasası, soğutma enflasyonu ve olumlu istihdam verileri nedeniyle bir Fed’in faiz politikasını değiştireceği beklentileri üzerine Ocak ayında muhteşem bir toparlanmaya tanık oldu. Bitcoin fiyatı ayda %40’lık bir ralli kaydederek 23,8 bin dolara ulaştı.

Fed 25 baz puanlık bir faiz artırımına giderse ve Powell güvercin bir yaklaşım ve ekonomik toparlanmaya işaret ederse, uzmanlara göre Bitcoin fiyatının 25.000 doları geçmesi muhtemel. Ancak, 50 baz puanlık bir oran artışı, kripto fiyatlarının düşmesine neden olabilir. Kriptokoin.com olarak kripto para piyasasının geçen haftanın ABD ekonomik verilerine olumlu tepki verdiğini aktarmıştık.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Finans Şirketi 'Öldü' Denilen Altcoin İçin 'Fırlayacak' Dedi!
Finans Şirketi ‘Öldü’ Denilen Altcoin İçin ‘Fırlayacak’ Dedi! Solana, Ocak ayında akıllara durgunluk veren %143 artışla kripto piyasasında öne çıkan altcoin projelerinden biri haline geldi. Kripto uzmanı Dominic Basulto’ya göre, Solana’nın temelleri iyileşme belirtileri gösteriyor ve yatırımcılara bu rallinin sürdürülebilir olabileceğine dair umut veriyor. Uzman,...
Vural Erkan 2 ay önce