XRP
XRP
$0.46 +0.80
Bitcoin
Bitcoin
$19.599 +2.74
Dogecoin
Dogecoin
$0.06 +1.02
Ethereum
Ethereum
$1.323 +3.26
Cronos
Cronos
$0.11 -0.52
Cardano
Cardano
$0.43 +1.05
Decentraland
Decentraland
$0.7 +2.33
Polkadot
Polkadot
$6.38 +3.10

Analistten Felaket Tahmin: Bitcoin ve Altcoin’ler Yüzde 80 Çökecek!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 11 Şubat 2022
6 görüntülenme
ss bitcoin bubble

Bitcoin ve altcoin piyasası toparlanırken, toplam piyasa değeri 2 trilyon doları geri aldı. Bununla birlikte, 2000’deki dot-com patlaması ile mevcut kripto piyasası arasındaki paralellikler göz önüne alındığında, bir uzman, bir ayı çağrısının uygun olduğuna inanıyor. Analistin çıkarımlarını Kriptokoin.com okuyucuları için derledik. 

Bitcoin erken internet şirket hisseleri gibi %80 düşebilir mi?

Son araştırmalara göre, kripto paraların benimsenme eğrisi 1990’ların başındaki internetinkiyle karşılaştırılabilir. Bununla birlikte, bir analist, spekülatif yatırımlar ve sonunda kar elde edemeyen dotcom işletmelerini destekleyen sermaye piyasalarının taşması sonucunda, kripto piyasasının 2000 yılında dotcom balonu sırasında Nasdaq’ın yaptığı gibi kabaca %80 oranında düşeceğini tahmin ediyor.

Analist: Bitcoin Tarihte En Fazla Satılmış 4. Seviyede!

Kripto para analisti Tasha Che, Twitter’da kripto piyasasının 2000’lerde Nasdaq’lara benzer bir düşüşle uzun bir ayı piyasasına girme olasılığını tahmin eden bir görüş sundu. Che aşağıdaki temel paralelliklerden bahsediyor.

  • 2000 yılına gelindiğinde, internet 413 milyon kullanıcıya sahipti. Bu arada, GWI istatistiklerine göre, çalışma çağındaki internet kullanıcılarının %10’u veya küresel nüfusun yaklaşık %6’sı bir tür kripto para birimine sahip.
  • Her iki piyasada, “gerçek kullanım senaryoları tarafından çok az desteklenen” “çığır açan teknoloji” etrafındaki hype’ın bir sonucu olarak çok yıllı bir boğa koşusu gördü.
  • “Para politikasından bir rüzgar.” Karşılaştırılabilir bir makroekonomik bağlamda, Fed, mal ve hizmet fiyatlarındaki artışı frenlemek amacıyla 2000 yılında bir yıl boyunca faiz oranlarını çeyrek puan artırdı.
  • Bloomberg’e göre, yıl sonunda 1,2 trilyon dolara düşmeden önce “Bloomberg İnternet Endeksi 2000 yılında 2,9 trilyon dolar (bugünkü parayla yaklaşık 3,5 trilyon dolar) değerinde bir zirveye ulaştı. Chen, “2,5-3 trilyon dolarlık bir piyasa büyüklüğü, kriptoyu o zamanlar dot-com değerlemesiyle aynı hızda getirecekti” diyor.

Uzman, “tarihin teker teker tekerrür etmediğini” çünkü bunun bir “ayı çağrısı” olmadığını kabul ediyor, ancak koşullar göz önüne alındığında bunun “kartlarda” olduğuna inanıyor. Eksik faktör, “fiyat ve hacimde güçlü bir artış, ardından fiyatta hızlı bir düşüş ve yine yüksek hacimli bir düşüş” olarak tanımlanan bir blöf üstüdür. Chen, önümüzdeki birkaç ay içinde patlama zirvesi gerçekleşirse “tarihin tekrarını kesinlikle göreceğimize” inanıyor ve 3 trilyon dolarlık kripto toplam piyasa değeri seviyesine geri dönüyor.

Zıt bakış açısı

Ancak diğer yorumcular, Chen’in verilerinin, M2 para arzındaki 2000 yılında 4,6 trilyon dolardan 2020’de 18,45 trilyon dolara yükselen M2 para arzındaki yaklaşık 5 kat artışı hesaba katmadığına dikkat çekti Başka bir Twitter analisti, 2000 yılındaki İnternet spekülasyonunun aşırı derecede şişirilmiş bir piyasayı körüklediği göz önüne alındığında, ruh hali dışında, iki piyasanın sistematik olarak ilişkili olmayabileceğine işaret ederken, kripto spekülasyonunun “paralel bir likit piyasa” olarak kabul edilebileceğine dikkat çekti.

Ayrıca, varlıkların daha reaktif olması nedeniyle Bitcoin (BTC)’in benzersiz bir örnek olduğundan da bahsedildi. Analistlere göre fiyat artışları kullanımın artmasına neden olurken, aynı zamanda tüketimin artmasına neden olabilir. Öte yandan dotcom balonunun internet kullanımı üzerinde çok az etkisi oldu, çünkü “kimsenin Amazon’u kullanmak için AMZN hissesi edinmesine gerek yoktu.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

bug bounty
Bu Altcoin’den Aldı: 35 Yaşında Emekli Milyoner Oldu! Eski bir süpermarket depo çalışanı olan Rob, popüler meme coin Shiba Inu’ya (SHIB) yatırım yaptıktan sonra 35 yaşında emekliliğe ayrıldı. Çocuklarına daha iyi bir gelecek inşa etmek için kripto para yatırımına yöneldiğini ifade eden Rob, altcoin piyasasındaki...
Buğra Çağlar 11 Şubat 2022