XRP
XRP
$0.46 +0.80
Bitcoin
Bitcoin
$19.599 +2.74
Dogecoin
Dogecoin
$0.06 +1.02
Ethereum
Ethereum
$1.323 +3.26
Cronos
Cronos
$0.11 -0.52
Cardano
Cardano
$0.43 +1.05
Decentraland
Decentraland
$0.7 +2.33
Polkadot
Polkadot
$6.38 +3.10

Bitcoin ve Altcoin’lerden Yüzmilyarlar Siliniyor! İşte Çöküşün Nedeni

Serkan Eser
Serkan Eser 23 Şubat 2021
0 görüntülenme
RedMarket min

Piyasada sert düşüşler yaşanıyor. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), kısa süre önce 45.000 doların altına kaydı. En büyük altcoin Ethereum ise birkaç saat önce 1.356 dolara kadar kaydı. SEC ile olan yasal savaşı devam eden Ripple’da sert düşüyor ve yüzde 21’in üzerinde kayıplarla 0,44 dolarda fiyatlandırılıyor. Piyasa şu anda kırmızıya boyanmış durumda. Peki Bitcoin ve altcoin’lerdeki bu ani çöküş ne tetikledi?

Piyasadan yüzmilyarlar siliniyor! Bitcoin ve altcoin’ler sert düşüyor

Kripto para piyasasının toplam değeri bir günde keskin düştü ve 300 milyar dolardan fazlası piyasadan silindi. Kripto para piyasası değeri 1,66 trilyon dolardan 1,30 trilyon dolara kadar düştü. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 45.000 doların altına kayarken, Ethereum 1.356 dolar seviyelerini gördü. Ripple fiyatı da çok kayıp verdi ve 0,38 dolar seviyeleri test etti.

Son verilere göre, 630.000’dan fazla trader’ın türev pozisyonu tasfiye oldu. Neredeyse tüm kripto paralar kırmızı tahtada işlem görüyor. Kripto paraların çoğu yüzde 20’nin üzerinde kayıp veriyor. Peki fiyatlardaki bu düşüşü ne tetikledi?

Peki fiyatlardaki düşüşü ne tetikledi? İşte olası nedenleri

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, dün işlem yapmak için gereken enerji miktarı nedeniyle önde gelen kripto para birimini “son derece verimsiz” olarak nitelendirdi. Ayrıca Janet Yellen, Bitcoin’i “oldukça spekülatif bir varlık” olarak etiketledi. Janet Yellen, kripto paralardaki yasadışı kullanım durumlarına bir kez daha dikkat çekti. Bu açıklamaların ardından Bitcoin fiyatı, 58.000 dolar seviyelerinden 45.000 dolara kadar düştü. 

İşte Ripple Davasının Yatırımcılara ve Piyasaya Olası Etkileri

Ayrıca madencilerin satış yapmaya başladığı ve kâr aldığı da gelen bilgiler arasında. Popüler analist Lex Moskovski, piyasadaki düşüş hakkında yorumda bulundu ve Bitcoin’in rekor fiyatlarının ardından madencilerin, kâr almaya başladığını belirtti. Lex Moskovski, konuya yönelik şunları söyledi:

Madenciler, ellerindeki kripto paraları ne kadar erken boşaltırlarsa o kadar iyi. Bu boğa durumu..

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

STO Thr
Son Dakika: Tether ve Bitfinex Davası Noktalandı! İşte Detaylar Kripto şirketleri Bitfinex ve Tether, New York Başsavcı (NYAG) ofisi ile anlaşmaya vardı ve 2019’un ortalarında başlayan yasal mücadele sona erdi. New York Başsavcısı Letitia James’in yaptığı açıklamaya göre, anlaşmanın bir parçası olarak Bitfinex ve Tether 18.5...
Aslı Dinçer 23 Şubat 2021