İşte Bu Hafta Bitcoin ve Altcoin’leri Etkileyecek 12 Gelişme!

İşte Bu Hafta Bitcoin ve Altcoin’leri Etkileyecek 12 Gelişme!
İşte Bu Hafta Bitcoin ve Altcoin’leri Etkileyecek 12 Gelişme!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Analiz, aylık kapanışın haftanın olumlu bir sonunu yansıtabileceğini umduğundan, Bitcoin fiyat hareketi bıçak sırtında gözükmektedir. Kriptokoin.com olarak bu hafta kripto paraları etkileyecek gelişmeleri sizler için derledik.

Bitcoin baskı yapmaya devam ediyor

Bitcoin aylık kapanış başka bir haftanın fiyat hareketini başlatırken, Şubat ayına yükselişle son vermek için baskı yapmaya devam ediyor. En büyük kripto para birimi, 2023’ün ikinci ayını kapatırken kazançlarını korumaya kararlı görünüyor ve bu süreçte boğaların umutlarını canlı tutuyor.

Önümüzdeki hafta, 25.000 dolar civarındaki BTC fiyat hareketinin kilit bir alanı için karar zamanı anlamına gelebilir. Analistler, desteğin daha kalıcı hale gelmesi durumunda 30.000 dolara doğru bir kırılmayı göze alırken, yine de Ocak ayında yeniden kazanılan dirence doğru bir geri dönüşün hala olası olduğuna dair endişeler devam ediyor.

İşte Bu Hafta Bitcoin ve Altcoin’leri Etkileyecek 12 Gelişme!

Makroekonomik veriler için sakin bir haftanın ortasında, BTC/USD paritesinin yükselip yükselmediğini belirleyen herhangi bir katalizör, Bitcoin’in içinden gelebilir. Kesin olan bir şey var ki, zincir üstü veriler gösteriyor ki uzun vadeli Bitcoin sahipleri henüz satış havasında değil ve mevcut fiyatlarla BTC risklerini toplu olarak artırmaya devam ediyor.

Bitcoin aylık kapanışı, Mart ayı trend hesaplaşmasını engelliyor

Hafta sonu dokun ve git gibi görünüyordu, ancak Bitcoin büyük bir geri çekilmeden kaçınmayı başardı ve yeni haftaya geri döndü. Haftalık yaklaşık 23.500 dolarlık kapanış, er ya da geç bir yükseliş toparlanması görmek isteyenlerin kulaklarına müzik gibi geldi.

Popüler trader ve analist Rekt Capital, ‘BTC, makro Aylık Aralığın Yüksek Aralığı olan ~23.400 dolar seviyesinin üzerine çıkmayı başardı’ dedi. Rekt Capital için Mart ayı, kırılması tam bir trend tersine dönüş sinyali verecek olan uzun vadeli bir trend çizgisine yaklaşırken, BTC/USD için gerçek bir yükseliş ya da kırılma ayını işaret ediyor.

Başka bir gönderi, bir makro yükseliş trendini ‘onaylamak’ için kırılacak seviye olarak 25.000 doları yineledi. Traderın arkadaşı Crypto Chase, kısa vadeli fiyat hareketleri konusunda daha kategoriktir. Bir tweet’te aynı şekilde kumdaki çizgi olarak 25.000 doları işaretledi.

Bu arada ticaret kaynağı Stockmoney Lizards, hafta sonu sona ererken 4 saatlik grafikte hem fiyat hem de göreli güç endeksi (RSI) için ‘kısa vadeli bir yükseliş dönüşü’ tanımladı.

Makro odak merkez bankası likiditesine dönüyor

Önceki iki haftaya göre canlandırıcı bir değişiklikle, ABD makroekonomik verileri Mart ayının başında daha sakin olacak. Ancak analistler, potansiyel bir BTC fiyat etkileyicisi olarak Asya’daki muadili yayınları giderek daha fazla izliyor. Popüler yorumcu Tedtalksmacro’nun o gün attığı tweet’i ‘Küresel likidite 2023’te artması bekleniyor, ancak son zamanlarda geri çekildi.’ şeklindedir.

Tedtalksmacro yine de Japonya’nın merkez bankası Bank of Japan (BoJ) şeklinde potansiyel bir karşı eğilimin altını çizdi ve enflasyonu dizginlemek için finansal sıkılaştırmaya başvurabileceği konusunda uyardı. Ocak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) veri baskısını takiben ABD makro varlık performansını kripto ile karşılaştırırken, diğerlerinin yükselmeye başlamasına rağmen kripto varlıkların ‘inatçı’ kaldığını da sözlerine ekledi.

Analiz platformu Mosaic Asset, Fed’in Mart ayındaki toplantısında gösterge faiz oranlarını beklenenden daha fazla artırma potansiyeline odaklandı. CME Group’un FedWatch Aracına göre, Şubat ayında görülen %0,25 yerine %0,5’lik bir zam olasılığı şu anda %27,7’de bulunuyor.

Satıcılar 2023’ün ilk haftasında net zarar görüyor

Bitcoin yıldan bugüne %40’ın üzerinde artış gösterse de, ortalama bir hodler için toparlanmaya giden yol kırılgan olmaya devam ediyor. Bu, geçen haftaki karışık BTC fiyat hareketinin hala satıcılar arasında net gerçekleşen kayıplar sağlamayı başardığını gösteren araştırma şirketi Santiment’in en son verilerinin vardığı sonuç.

Bitcoin 2023’ün ilk haftasında satıcıların kaybettiği aynı fenomeni gördü. Santiment, ‘Bitcoin ve Ethereum, 2023’te şimdiye kadarki ilk hafta olan bu hafta, hem Bitcoin hem de Ethereum, kârdan çok zararla satış yapan daha fazla yatırımcıya sahip oluyor’ yorumunu yaptı.

Satıcıların kötü şansı, BTC pozisyonlarını artırmaya devam eden uzun vadeli sahipler için hala sıkı bir şekilde yürürlükte olan stratejiyle çelişiyor. Zincir üstü analitik firması Glassnode’a göre, hodler’ların net pozisyon değişikliği bu hafta sonu dört ayın en yüksek seviyesine ulaştı ve bu da birikimin meydana gelme oranını yansıtıyor.

Ayrıca, şu anda en az beş yıldır atıl durumda olan BTC arzının yüzdesi, %28,24 ile her zamankinden daha yüksek.

Bitcoin geliri 8 ayın zirvesine ulaştı

Şu anda Bitcoin madencileri arasında geniş ölçüde benzer bir duruma tanık olunuyor. Buradaki Glassnode verileri, 30 günlük bazda madencilerin sattıklarından daha fazla BTC tuttuklarını, ancak mevcut fiyatların bu eğilimi istikrarsız tuttuğunu gösteriyor. Net satışa geri döndürmek için çok fazla bir fiyat düşüşü gerekmese de, mevcut koşullar önceki aylarda görülenlerden çok daha sağlıklı olmaya devam ediyor.

Mütevazı olmasına rağmen yine de sekiz ayın en yüksek seviyesinde olan madenci geliri şeklinde bir umut ışığı geliyor. Gelire, Şubat ayında 1 milyon doları aşan sıralama ücretleri yardımcı oldu.

Glassnode’a göre, geçen hafta yapılan araştırmaya göre, Bitcoin için ‘daha dolu bir mempool’ ile sonuçlanan sıra sayılarına rağmen, madenciler hala onu temizlemeyi başardı.

Bitcoin balinaları için 2020’nin başları

Borsa emir defterlerindeki bazı ilginç olaylardan sorumlu olabilirler, ancak Bitcoin balina sayıları aslında azalıyor. Fiyat hareketi hala tüm zamanların en yüksek seviyelerinin %65 altındayken, en büyük Bitcoin yatırımcıları piyasaya dönme zamanının geldiğine henüz karar vermediler.

Glassnode’a göre, balina sayısı şu anda üç yılın en düşük seviyesindedir. Üç yıl önce, Şubat 2020’de Bitcoin 10.000 doların altında işlem görüyordu. Glassnode, benzersiz bir varlığı ‘aynı ağ varlığı tarafından kontrol edilen bir adres kümesi’ olarak tanımlar. Şubat 2021’deki zirvede, bu türden 2.161 balina varlığı vardı.

Balina işlem faaliyetinin ‘kümeleri’, tükenmiş balina sayıları olsa bile yine de destek ve direnç hakkında bir fikir verebilir. İzleme kaynağı Whalemap’in belirttiği gibi bu ay balina faktörü sayesinde 23.000 dolar önemli bir fiyat odağı olmaya devam ediyor.

Haftanın önemli gelişmeleri

 • 27 Şubat Pazartesi (18.30)
  • ABD Federal Rezerv Bankası (FED) Jefferson’ın konuşması
  • Synthetix Network (SNX) üçüncü versiyon ağ güncellemesi
 • 28 Şubat Salı (18.00)
  • ABD Conference Board (CB) Tüketici Güveni Oranı (Beklenti 108,5 Önceki:107,1)
 • 1 Mart Çarşamba (17.45)
  • ABD Üretim PMI (Beklenti: 47,8 Önceki: 47,8)
  • Hedera (HBAR) 235 milyon dolar değerinde kilit açılış
 • 2 Mart Perşembe (15.30 ve 16.30)
  • Avrupa Merkez Bankası para politikası toplantı tutanaklarının yayınlanması
  • ABD işsizlik haklarından yararlanma başvuruları açıklanması (Beklenti: 197 bin Önceki: 192 bin) 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

İşte Bu Hafta Bitcoin ve Altcoin’leri Etkileyecek 12 Gelişme!