ECB Yetkilisi: Bitcoin ve Bu Altcoinler Yasaklansın!

Emre Borsan
Emre Borsan 7 Aralık 2022
543 görüntülenme
ECB Yetkilisi: Bitcoin ve Bu Altcoinler Yasaklansın!

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilisi Fabio Panetta, bir dizi kripto para biriminin yasaklanması gerektiğini söyledi. Yatırımcıların bir “balona” paralarını koyduğunu belirten Panetta, enerji tüketimine dikkat çekti. Ona göre, çok yoğun enerji kullanan Bitcoin gibi kripto paraların Avrupa’da yasaklanması gerekiyor. Fabio Panetta, Avrupa Merkez Bankası’nın yönetim kurulunda yer alıyor.

ECB yetkilisine göre Bitcoin ve bu altcoinler yasaklanmalı

Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, ECB’nin özel dijital para birimlerine yönelik önceki eleştirilerine bir yenisini ekledi. ECB yetkilisi bugün bir konuşma yaptı. Buna göre, kripto varlıkların çok fazla enerji kullanmaları olmaları durumunda yasaklanması gerektiğini söyledi. Ayrıca Panetta, düzenlemeye tabi olmayan sektörün bir “Ponzi Şeması” ve “Vahşi Batı” gibi olduğunu ifade ederek, daha önceki eleştirileri yineledi. Ardından, yatırımcıların “sürekli artan fiyat” vaadiyle kandırıldığının altını çizdi.

Panetta, FTX’in çöküşünün ardından ortaya çıkan negatif söylemleri destekliyor gibi duruyor. ECB, halihazırda uzun süredir yoğun enerji kullanan kripto paraları yasaklamayı tartışıyor. Ancak Panetta’nın ağır eleştirileri, FTX’in çöküşüyle bağlantılı gibi duruyor. Kripto borsası FTX’in çöküşü muhasebe ve risk yönetimindeki kusurları ortaya çıkardı. ECB yetkilisi, kripto paranın “kumar oynamak isteyen yatırımcıları çekmeye devam edeceğini” söyledi. Bu nedenle, riskli dijital varlıkları geleneksel finanstan uzak tutmak gerektiğini ifade etti.

“FTX fiyaskosu gerçekleri ortaya çıkardı”

Görünüşe göre ECB yetkilisi, Bitcoin ve altcoinlerin varlıklarına gerek olmadığını da düşünüyor. Panetta, “Finansal ortamda desteklenmeyen kripto varlıklarının varlığı için bir gerekçe görmek zor” dedi. Ardından, düzenli ödemeler için kullanılamayacak kadar değişken ve verimsiz olduklarını da ekledi. Bununla birlikte yetkili, FTX fiyaskosunun yatırımcıları büyük olasılıkla merkeziyetsiz borsalara yönlendireceğini bekliyor. Ancak, bu borsaların düzenlenmesinin daha zor olacağını ve finansal şokları artıracağını da ekliyor.

“PoW mekanizması kullanan Bitcoin gibi kripto paraları yasaklamalıyız”

ECB yetkilisi, “Aşırı ekolojik ayak izine sahip olduğu düşünülen kripto varlıkları da yasaklanmalıdır” dedi. Burada muhtemelen Bitcoin gibi işlemleri doğrulamak ve ağlarını güvence altına almak için “Proof-of-Work (PoW)” mekanizmayı kullanan varlıklara atıf yaptı. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere PoW mekanizması, yüksek enerji tüketimi nedeniyle eleştiriliyor. Bu mekanizmayı çoğunlukla eski kripto para birimleri kullanıyor ve BTC de bunlardan biri. Aşağıda bu mekanizmayı kullanan en büyük 20 kripto parayı görebilirsiniz.

ECB’nin kripto hakkındaki şüpheleri yeni bir şey değil. Geçen hafta iki personel, Bitcoin (BTC) için “alakasızlığa giden yolda” dedi. Panetta, merkez bankasının kendisinin bir dijital para birimi çıkarması gerekip gerekmediğini sorguluyor. Yönetici, bugün erken saatlerde, dijital euro kullanan uygulamalar ve cüzdanlar için bazı kriterler belirledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ciddi Kazançlar Sağlayabilecek Oyun Coinleri Bunlar!
Ciddi Kazançlar Sağlayabilecek Oyun Coinleri Bunlar! Bir kripto oyuncusu musunuz veya video oyunları oynuyor musunuz? Blockchain’in ortaya çıkışı, oyunun bir sonraki seviyeye geçmesini sağladı. Kripto oyunları, oynayarak kazandıktan sonra oyun coinleri veya NFT’ler kazanmanıza olanak tanıyor. Şu anda bu oyunları oynayabileceğiniz ve token kazanabileceğiniz önemli...
Emre Borsan 7 Aralık 2022