‘Çöküyoruz’ Diyen Kriz Kâhini: Bitcoin ve Bunlara Sığının!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
786 görüntülenme
'Çöküyoruz' Diyen Kriz Kâhini: Bitcoin ve Bunlara Sığının!

Signature Bank, Silicon Valley Bank (SBV) ve Silvergate Bank olmak üzere merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan üç büyük bankanın, kısa bir süre içinde iflas etmesinden sonra, kriz kahini Robert Kiyosaki yine ortaya çıktı ve ‘Çöküş geliyor!” uyarısını yineledi. Kiyosaki, krizden etkilenmek istemeyen yatırımcılara yol göstererek, altın, gümüş ve Bitcoin almalarını tavsiye etti.

Kiyosaki sahnede: Geliyor! Altın, gümüş ve Bitcoin alın

Spesifik olarak, en çok satan kişisel finans kitabı ‘Zengin Baba Yoksul Baba’nın yazarı olan Robert Kiyosaki’ye göre, finans endüstrisindeki büyük krize yanıt olarak kurtarma paketleri başladığında, daha fazla sahte para ‘hasta ekonomiyi istila edecek. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ünlü kriz kahini, ABD dolarını sahte para olarak görüyor. Bu bağlamda Kiyosaki, Twitter’dan şu paylaşımı yaptı:

Kurtarmalar başlıyor. Hasta ekonomiyi istila etmek için daha fazla sahte para basacaklar. Yine de aynı şeyleri tavsiye ederim. Daha fazla G, S, BC (altın, gümüş ve Bitcoin) satın alın. Dikkatli olun. İleride çarpışmalı iniş olacak.

Bir hatırlatma olarak, yazar daha önce ABD doları gibi itibari para birimlerini ‘Amerikan İmparatorluğunun sonunu’ getirecek sahte para olarak nitelendirerek ağır bir şekilde eleştiriyor. Şimdi yine herkese daha fazla Bitcoin, altın ve alternatif olarak gümüş satın almayı tavsiye ediyor. Çünkü, Federal Reserve’in istediği ‘yumuşak iniş’ten ziyade yaklaşan bir ‘çarpışmalı iniş’ bekliyor.

Bu arada Hazine Bakanı Janet Yellen, bir önceki mali krizden çıkarılan dersleri ve getirilen reformları gerekçe göstererek SVB’nin yatırımcıları için bir federal hükümet kurtarma paketi olasılığını dışladı. Ancak aynı zamanda düzenleyicilerin mevduat sahipleri hakkında ‘endişeli’ olduklarını ve onların ihtiyaçları için bir araya gelmeye çalıştıklarını söyledi.

Bitcoin

Kriz kahininden kasvetli tahminler

Ocak ayı sonlarında Robert Kiyosaki, yükselen ‘kötü haberler, iflas, işsizlik, evsizlik’ ve emeklilik krizi nedeniyle dünya için ‘sert bir iniş’ konusunda uyarıda bulunurken, aynı zamanda ‘iyi haber’ olarak, bu krizden korunmak için altın, gümüş, Bitcoin’i tavsiye ediyor.

Şubat ortasında, ‘yaklaşan dev bir çöküş’ hakkında kasvetli tahminlerde bulundu ve Federal Reserve ‘milyarlarca dolarlık sahte para basmak zorunda kaldığı’ için olası bir ‘buhran’ konusunda uyarıda yaptı. Yine altını, gümüşü ve alternatif olarak Bitcoin’i övdü. Kiyosaki, lider kripto para biriminin 2025 yılına kadar 500.000 dolara ulaşabileceğini iddia ediyor.

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Nisan 2022’de Kiyosaki, yükselen enflasyonun ‘ABD nüfusunun %50’sini yok edeceğine’ dair endişelerini dile getirdi. Bunun yanı sıra, bu büyük mali çöküşü takip edebilecek açlık ve bunun sonucunda ortaya çıkan toplumsal huzursuzluk konusunda da uyarıda bulundu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Finbold

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance'den Büyük Yatırım: Bu Kripto Şirketine Talip!
Binance’den Büyük Yatırım: Bu Kripto Şirketine Talip! Konuya aşina kaynaklara göre Binance Capital Management (BCM), önde gelen bir kripto para haber şirketi ve Digital Currency Group (DCG) imparatorluğunun temel bileşenlerinden biri olan CoinDesk’i satın almayı planlıyor. Binance, kripto haber şirketi CoinDesk’in peşinde! Kaynaklara göre,...
Vural Erkan 2 hafta önce