Bitcoin ve ETH: Gökkuşağı Grafiği Bu Seviyeleri Gösteriyor!

Bitcoin ve ETH: Gökkuşağı Grafiği Bu Seviyeleri Gösteriyor!
Bitcoin ve ETH: Gökkuşağı Grafiği Bu Seviyeleri Gösteriyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasasında Bitcoin rüzgarı esti. Lider kripto, olumlu haberlerin etkisiyle 31 bin doların üzerine kadar uzanan bir ralliye tanık oldu. Lider altcoin Ethereum ise daha mütevazi kazanımlar elde etti. Bitcoin ve Ethereum için Rainbow grafiği, 2024 yıl başına kadar fiyatları belirliyor.

Bitcoin Rainbow grafiği 1 Ocak 2024 için BTC fiyatını belirliyor

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, önde gelen kurumsal yatırımcılar geçen hafta spot Bitcoin ETF için başvuru yaptı. Bunun ardından, Bitcoin güçlü bir ivme yakaladı. Böylece, BTC fiyatı 2023’te ikinci kez 30.000 dolar kilometre taşının üzerine çıktı.

Gelecekteki gidişatını merak eden yatırımcılar ve analistler, Bitcoin’in mevcut rallisinin ne ölçüde genişleyeceğini merakla bekliyor. Daha fazla bilgi edinmek isteyen analistler, BTC’nin, farklı hareketli ortalamalara (MA) göre tarihsel hareketlerini gösteren bir araç olan BlockchainCenter’ın gökkuşağı fiyat grafiğine bakıyor. Grafiğe göre BTC, şu anda ‘Biriktir’ aşamasına yeni girdi. Bu bölge, 29.895 dolar ile 39.198 dolar arasındaki fiyat alanını kapsıyor.

Bitcoin
Bitcoin gökkuşağı grafiğinin fiyat tahmini / Kaynak: BlockhainCenter

Bitcoin gökkuşağı grafiği, BTC’nin gelecekteki potansiyel yönüne ilişkin tahminler için logaritmik bir büyüme eğrisi kullanıyor. Bunu yapmak için araç, eğrinin üzerine gökkuşağı renk bantları yerleştiriyor. Böylece, fiyatın ulaştığı her gökkuşağı rengi aşamasında piyasa duyarlılığını vurguluyor. Ayrıca, farklı yükseliş veya düşüş senaryolarına dikkat çekiyor.

Bitcoin fiyat projeksiyonu

Tahmine göre, Bitcoin için mümkün olan en iyi senaryo “Maksimum Balon Bölgesi” olarak adlandırılıyor. Bu bölge, kırmızı renkle gösteriliyor. 1 Ocak 2024’te 20.056 ila 26.152 dolar arasındaki en düşüş senaryosuna (koyu mavi) kıyasla 180.467 ila 245.226 dolar arasındaki bir fiyat alanını tanımlıyor. Bununla birlikte, Bitcoin’in fiyatı daha önceki modellerini tekrarlayacaksa, BTC’nin 2024 yılına kadar gerçekten de en yükseliş bölgesine yakın olacağı anlamına geliyor. Aynı senaryo, BTC’nin Mayıs ayında ‘Biriktir’ aşamasından Aralık ayında ‘Maksimum Balon Bölgesine’ fırladığı ve ardından hafifçe ‘Sat’ bölgesine düştüğü 2017 yılında da yaşandı. ‘Gerçekten SAT!” bölgesine (kırmızı) 2018’in başında düştü.

Ethereum Rainbow grafiği 1 Ocak 2024 için ETH fiyatını belirliyor

Ethereum, daha geniş kripto piyasasındaki son olumlu ivmeye rağmen 2.000 dolarlık psikolojik eşiği yeniden kazanamadı. Bununla birlikte, BlockchainCenter’ın Ethereum için gökkuşağı fiyat grafiği, Ethereum görünümü 2024 başı için düşüş eğilimi göstermeyebilir. Analistlere göre, bu grafik Ethereum’un şu anda hala mor renkle gösterilen ‘Ateş Satışı’ aşamasında olduğunu ve 2.593 dolar ile 3.668 dolar arasındaki ‘Değersiz’ mavi bölgenin altında, 0 dolar ile 2.593 dolar arasında değiştiğini gösteriyor.

Bitcoin
Ethereum gökkuşağı fiyat grafiği / Kaynak: BlockchainCenter

Ethereum fiyat projeksiyonu

Özellikle Ethereum, Ekim 2022’nin başından bu yana ‘Fire Sale’ bölgesinde sıkışmış durumda. Ayrıca, önceki davranışına göre, birkaç hafta içinde bu bölgeden çıkması mümkün. Bu arada, ETH, ‘Fire Sale’de sekiz aylık bir sürenin ardından Temmuz 20202’de ‘Undervalued’ bölgesine geçti. Rakamları daha da incelediğimizde, ilginç şeyler görüyoruz. Çünkü, Ethereum, 4.336 dolarla “Ama bunu hak ettik mi?” seviyesine ulaşması 10 ay sürdü. Aynı trend bu sefer de gerçekleşirse, ETH’nin Nisan 2024’e kadar aynı bölgeye gireceği anlamına geliyor. Bu bölge, şu anda 16.353 dolar – 23.742 dolar arasını kapsıyor.

Başka bir deyişle, bundan yedi ay sonra, 1 Ocak 2024 civarında, Ethereum, gökkuşağı grafiğindeki ‘Hala ucuz’ fiyat alanında el değiştiriyor olabilir. Aynı modele göre, bu fiyat alanı şu anda 5.290 ila 7.705 dolar arasında. Bu hareketten önce Ethereum sadece bir kez – Ekim 2015’te – ‘Fire Sale’ bölgesindeydi. Dört ay sonra ‘BTC’ye geri mi dönelim?’ fiyat seviyesine yükseldi. Ardından Ocak 2017’de ‘Undervalued’ bölgesine düştü. Burada tekrar yükselip ‘Maximum Bubble Territory’nin ötesine geçene kadar çok kısa bir süre kaldı.

Bu modelin tekrarlanması halinde, Ethereum’un Ekim 2023’te 23.742 dolar ile 34.283 dolar arasındaki bir fiyatla “BTC’ye geri mi dönelim?” bölgesine fırlayabileceği ve Ocak 2024’te bir kez daha 2.593 dolar ile 3.668 dolar arasındaki “Değersiz” bölgeye düşebileceği anlamına gelecektir. Alternatif olarak, CoinCodex’in başka bir Ethereum Gökkuşağı Grafiği aracı, aynı senaryo için, ETH fiyatının Ocak 2024’te ‘Değersiz’ (veya ‘AL!’) bölgesinde kalması durumunda, varlık fiyatının madeni para başına 778 dolar civarında seyredeceğini öne sürüyor.

Bitcoin
Ethereum gökkuşağı fiyat grafiği / Kaynak CoinCodex.com

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bitcoin ve ETH: Gökkuşağı Grafiği Bu Seviyeleri Gösteriyor!