Bu 2 Tarihe Dikkat: Bitcoin, ADA, SHIB ve ETH Etkilenecek!

Bitcoin ve ETH için 2 Tarihe Dikkat
Bitcoin ve ETH için 2 Tarihe Dikkat
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin (BTC) 26 Ekim’de son üç haftanın en yüksek seviyelerine tırmanmakla meşgul. Fed’den gelen güvercin sinyaller doları zayıflatırken Ethereum merge’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. 27 Ekim’in Avrupa Merkez Bankası faiz kararı, Bitcoin, ADA, SHIB ve ETH için sıradaki dönüm noktası olacak.

Kripto para piyasası, Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararına hazırlanıyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) 27 Ekim’de başka bir faiz artırımı kararı açıklayacak. Bölge şu anda resesyona girerken piyasa oyuncuları diğer iki politika aracına daha fazla odaklanıyor. Merkez bankası, enflasyonun rekor seviyelerde olduğunu, ancak ekonominin yavaşladığını ve birçok ekonomistin yıl sonundan önce bir durgunluk tahmininde bulunduğunu belirtiyor. Ayrıca, enflasyonla başa çıkmak için faizleri artırma konusunda çok agresif bir tavır alırsa, ekonomiyi daha fazla belaya sokma riskleri var.

Bu bağlamda, ECB’nin bu hafta sonunda 75 baz puanlık faiz artırımı yapacağı öngörülüyor. Bu yönde bir karar, art arda ikinci büyük artış ve bu yıl üçüncü artış olacak.

İkinci tarih: 2 Kasım’daki Fed toplantısı

Bu arada, ECB’nın yarındaki toplantısından sonra tüm gözler 2 Kasım tarihli Fed faiz oranlarında olacak. Avrupa Merkez Bankası’na (ECB) benzer şekilde, Fed’inde 75 baz puan faiz arttırması beklenmekte.

Bitcoin faizlerden önce 20.000 dolara yükseldi

Bitcoin fiyatı, son 24 ila 30 saat içinde önemli bir yükseliş ivmesi gösterdi. Bu, birçok altcoin için büyük bir ralliyi tetikliyor. Yaklaşık üç haftadır 19.000 dolar civarında konsolidasyondan sonra BTC şu anda daha volatil hale geldi. Bu artış, 30 günlük ve 50 günlük EMA’yı sırasıyla 19.520 ve 19.793 dolarda kesti. Özellikle, konsolidasyon rejiminin potansiyel sonunu gösterdiği için piyasa yapısı açısından büyük bir gelişme.

Ethereum ise Bitcoin’e göre daha baskın bir performans sergiliyor. Piyasadaki %5’in üzerindeki ralliye ek olarak, Ethereum ve Cardano gibi altcoin’ler çift haneli değer kazandılar. Santiment’in verilerine göre, Ethereum 20 Ekim’de ağdaki balina adresleri arasında önemli bir token alışverişi kaydetmişti. Bunu takiben ETH fiyatı mevcut ralliyi 1.500 doların üzerinde sürdürüyor. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, ETH şu anda 1.517 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Gözler şimdi ECB’den yarın gelecek faiz kararında

Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesinde, kripto para piyasası da dahil döviz kurlarında hareketlilikler arttı. Bu hafta tüm gözler Euro Bölgesi (ECB), Japonya (BoJ), Kanada (BoC), Brezilya (BcB) ve Rusya (CBR) ile bir dizi önemli toplantıya odaklı halde.

Yarındaki Avrupa Merkez Bankası içinde en az 75 baz puan faiz artırımı bekleniyor. Böylece, ECB‘nin enflasyonu dizginlemek için faizleri yeniden artırarak %2 oranına yaklaştırması bekleniyor. Kanada ve Brezilya merkez bankaları faiz kararını bugün açıklayacak. Japonya ve Rusya’nın ise kararı Cuma günü belli olacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bu 2 Tarihe Dikkat: Bitcoin, ADA, SHIB ve ETH Etkilenecek!