Reklamı kapat

Bitcoin ve Kripto Para Birimleri Bankasızların Yaşamlarında Büyük Farklılık Yaratıyor

Mesut İnan
Mesut İnan 27 Temmuz 2020
0 görüntülenme
bitcoin bankasız kriptokoin com

Kriptokoin – Kripto para birimi ilk kez ana akım haline geldiğinde, zeki girişimcilerin yaşam tarzımızı tamamen yeniden şekillendirecek bir teknolojik devrim yaratmaya yardımcı olabileceği yönünde umutlar vardı.

Henüz tam olarak bu umutlar gerçekleşmese de, bu endüstrinin çeşitli endüstrilerde büyük bir değişim yarattığına dair işaretler var. Her ne kadar sosyal etki ilk başta dikkate alınmamış olsa da, kripto paraların yaygın olarak bankasızlar veya banka hizmetini eksik kullananların yaşam tarzını kökten değiştireceği son derece açık.

Dash ve Venezuela

Dash, Bitcoin yazılımını temel alan yeni nesil bir dijital para birimi. Bitcoin (BTC) ile ilgili birkaç ana sorunu çözmek için tasarlanmıştır ve bunu başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştir. Dash, işlemleri hızlandırabilir, gelişmiş gizlilik sunabilir ve merkezi olmayan bir yönetişim ve finansman sistemi geliştirebilir. Dash’in gerçekten bir fark yaratmasının yollarından biri, ne yapacaklarını bilmeyen  Venezuela gibi ülke vatandaşlarına yaygın enflasyonla yardım etmektir.

Çoğumuzun bildiği gibi, Venezuela vatandaşları son derece çalkantılı bir on yıl geçirdi. Siyasi meselelere ek olarak, ülkenin para birimi olan Bolivar, sakinler için satın alma gücünü hayal edilemez miktarlarda azaltan önemli bir enflasyon yaşadı. O kadar kötüleşti ki, sakinler gerekli malları satın almak için genellikle çanta taşımak zorunda kaldı.

Birçok Venezuela’lı yurtdışına ABD, Meksika ve Kanada gibi daha gelişmiş ülkelere taşındı. Yurtdışına taşınanlar genellikle işlerini güvence altına almak ve daha sonra eve ve arkadaşlarına para göndermek istiyorlar. Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere birçok ülkenin Venezuela hükümetine uyguladığı  yaptırımlar nedeniyle, bunu yapmak son derece zor olabilir. Dash, yukarıdaki sorunların tümünü, vatandaşların hem mağazada hem de çevrimiçi olarak, Bolivar’ın son 10 yılı aşkın süredir sahip olduğu enflasyonu deneyimlemeyen dijital bir para birimi kullanmalarına izin vererek çözmektedir.

Elbette Dash, Venezuela ve dünyadaki diğer ülkelerdeki erişimini artırma konusunda büyük ilerleme kaydetmiş olsa da, şu anda tüm satıcıların kripto para biriminde ödeme kabul etmediği gerçeği devam ediyor. İnsanların dijital para birimiyle mal satın alamadığı durumlarda, bunları fiata (devlet tarafından verilen para birimi) dönüştürmenin bir yolu olmalıdır.

Bitcoin ATM’lerinin Büyümesi

Coinbase gibi birçok borsa şimdi kredi / banka kartları ve banka hesaplarıyla kripto satın alma olanağı sunarken, kripto satın almanın ve satmanın en kolay yolu bir Bitcoin ATM’sidir. Şu anda dünya çapında bu makinelerin 8.000’den fazlası fiat’ı kriptoya dönüştürmek isteyen kullanıcılar için kullanım alanı haline haline gelmiştir. Bu kullanıcılar arasında, devlete güvensizlik gösteren ve / veya geleneksel bankacılık seçeneklerine erişimi olmayan önemli sayıda bankasız ve tam banka hizmeti alamayan insan vardır.

Bitcoin ATM endüstrisi son yıllarda çok yol kat etti. Bu ATM’ler ilk dağıtıldığında, genellikle hantaldılar, kullanıcı dostu değillerdi ve makul olmayan ücretler alıyorlardı. Bu nedenle, nakit-kripto piyasası normalde LocalBitcoins gibi kişiden kişiye değişim alanlarında işlem gördü. Ancak, kuruluşundan bu yana, Bitcoin ATM’leri isteğe bağlı satın alımlar, modern bir müşteri deneyimi ve düşük ücretler sunarak yenilik yapmaya devam etti.

Son beş yılda, küresel ATM sayısı her yıl neredeyse iki katına çıktı. 2019 yılında, 2.248 ATM’nin yerleştirilmesiyle sektör neredeyse % 55 büyüdü. Aslında, bu yılın ilk yarısında, küresel bir salgının ortasında bile, 1.935 ATM daha kuruldu. Bitcoin ATM’lerinin kurulduğu tüm ülkelerden ABD, piyasanın yaklaşık % 74’ünü oluşturan 6.100’den fazla ATM ile net bir lider konumunda. Aslında, sektör o kadar büyük bir büyüme gösterdi ki, Dash ABD’nin en büyük Bitcoin ATM operatörü CoinFlip ile bir ortaklık duyurduğunda harekete geçme zamanının geldiğine karar verdi.

Bitcoin ATM’leri, aerodinamik işe alım süreci nedeniyle belirli demografilerde avantaj elde etti. Normalde, bir müşterinin tek yapması gereken, adlarını ve telefon numaralarını girmeleri ve ardından işlemi tamamlamalarıdır. Çok az teknolojik bilgi gereklidir. Tahmin edilebileceği gibi, bu kriptodan nakite işlemlerin, temelde nakit olarak işlem gören yetersiz ve düşük gelirli topluluklar için çok fazla çekiciliği vardır. Bu kullanıcı grubu genellikle bu ATM’leri para aktarmak, fatura ödemek ve yatırım yapmak için kullanır.

Geleneksel bir finans kurumunda hesaba katılmadan dünya genelinde yaklaşık 1,7 milyar insanın bankasız kaldığı tahmin edilmektedir. Kripto para biriminin hala başlangıç ​​aşamasında olduğu göz önüne alındığında, bu yetişkin grubu Bitcoin ATM’leri için neredeyse tamamen kullanılmamış bir piyasa olmaya devam ediyor. Endüstri hem yurt içinde hem de uluslararası olarak büyümeye devam ettikçe, bu yetersiz ve bankacılık dışı kullanıcıların birçoğunun kripto paralar için nakit fırsatları aramasını bekleyebiliriz.

Sonuç Olarak

Düşük gelirli topluluklara hizmet etme niyetiyle başlamamış olsa da, kripto para birimi, geleneksel finansman yöntemlerine erişimi olmayanlar tarafından dünya çapında hızla kullanılmaktadır.

Kripto paradan önce, yetersiz banka hizmeti almayan veya bankasız olarak bilinen topluluklar bankalar ve yatırım şirketlerinde geleneksel finansal ürün ve hizmetlere erişmek için sıklıkla mücadele ettiler. Mali yükümlülüklerini yerine getirmek için, genellikle avans kredileri, ön ödemeli banka kartları ve çek para çekme hizmetleri gibi düşmanca ve çoğu zaman yırtıcı hizmetleri kullanmak zorunda kaldılar.

Ancak, kripto para birimi sayesinde, bu topluluklar artık çok daha iyi ve ekonomik olarak uygulanabilir bir alternatife sahipler.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin SP 500 1
Nasdaq Korkunç Bir Hafta Geçirirken Bitcoin Pozitif Ayrıştı Kriptokoin – Bitcoin, normalde pandeminin etkisinin azaldığı zaman dilimlerinde  borsalarla daha yüksek korelasyon gösteriyordu. Ancak bu durum son birkaç günde değişti ve BTC pozitif ayrışarak farklı bir yol izledi. Bitcoin S&P 500 Korelasyonu Tipik olarak, Bitcoin genellikle...
Mesut İnan 27 Temmuz 2020