Bitcoin Kritik Seviyeyi Kıracak Mı? On-Chain Veriler Ne Diyor?

Bitcoin Kritik Seviyeyi Kıracak Mı On-Chain Veriler Ne Diyor
Bitcoin Kritik Seviyeyi Kıracak Mı On-Chain Veriler Ne Diyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yakın zamanda X’te yayınlanan bir analizde, bir on-chain analiz firması olan Santiment Bitcoin için ilginç veriler ortaya koyuyor. Bitcoin’in 28.000 dolar seviyesini kırmak için devam eden girişiminin beklentileri hakkında fikir veren temel on-chain göstergeleri araştırdı.

Bitcoin için “borsalardaki arzın” değerlendirilmesi

İzlenmesi gereken önemli bir metrik, merkezi borsa cüzdanlarında bulunan toplam Bitcoin arzının yüzdesini izleyen “borsalardaki arz”dır. Bu metrik düştüğünde, borsalardan çekilme eğilimini gösteriyor. Ayrıca genellikle yatırımcılar arasında uzun vadeli tutma niyetlerine işaret ediyor.

Bitcoin Supply on Exchanges & Active Addresses

Tersine, yükseliş eğilimi borsalara daha fazla kripto para yatırıldıkça potansiyel satış baskısı anlamına geliyor. Geçtiğimiz ay boyunca borsalardaki Bitcoin arzı sürekli olarak azaldı. Buna göre bu da bu platformlardan net bir coin çıkışına işaret ediyor. Bu eğilim nihayetinde yükseliş momentumuna katkıda bulunabilecek durumda. Ancak etkisi uzun vadede gerçekleşebiliyor. Diğer taraftan mevcut fiyat artışıyla daha az doğrudan ilgili hale gelebiliyor.

“Günlük aktif adreslerin” incelenmesi

Dikkate alınması gereken bir diğer önemli ölçüt de Bitcoin blockchain’deki işlem faaliyetlerine katılan benzersiz adres sayısını ölçen “günlük aktif adresler”dir. Ne yazık ki bu gösterge Ağustos sonundan bu yana en düşük seviyelerine geriledi. Buna göre bu da şu anda Bitcoin BTC’ye olan kullanıcı ilgisinin azaldığını gösteriyor.

Bitcoin About To Head North As Several Indicators Line Up for BTC,  According to Crypto Analyst - The Daily Hodl

Tarihsel olarak, sürdürülebilir fiyat artışları, bu tür hareketler tipik olarak güçlü yatırımcı katılımı gerektiriyor. Tabi böyle bir durum önemli miktarda traderın ilgisini çekmeye bağlı. Şu anda devam eden toparlanma, geçmişte başarılı rallileri karakterize eden yatırımcı faaliyeti seviyesinden yoksun.

Belirsizlik vurgusu

Karmaşıklığa ek olarak, 27.900 dolar seviyesi önemli bir direnç noktasını temsil ediyor. Bu seviye, Maartunn tarafından vurgulandığı üzere, kısa vadeli sahiplerin ortalama maliyet tabanı ile aynı hizada. Bitcoin BTC’nin 28.000 doları aşmaya yönelik son girişimi zorluklarla karşılaştı. Ayrıca fiyat 27.500 dolar seviyesine geriledi.

Bitcoin Realized Price

Özetle, Bitcoin’in 28.000 dolar eşiğini aşmak için devam eden mücadelesi var. Buna göre kriptokoin.com olarak baktığımızda, yakın gelecekteki başarısı hakkında soru işaretleri yaratıyor. Borsalardaki arzın azalması uzun vadeli yükseliş potansiyeline işaret ediyor. Ayrıca günlük aktif adreslerdeki düşüş mevcut kullanıcı ilgisinin azaldığını yansıtıyor. Bu faktörlerin bir araya gelmesi ve 27.900 dolarda direnç dikkat çekiyor. Diğer taraftan Bitcoin BTC’nin yakın fiyat yörüngesini çevreleyen bir belirsizlik hissi yaratıyor. Kripto para topluluğu bundan sonra özellikle 28.000 dolar seviyesine bakacak. Bu seviyenin aşılması ise BTC için yeni yüksekler anlamına gelecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Bitcoin Kritik Seviyeyi Kıracak Mı? On-Chain Veriler Ne Diyor?