Bitcoin Yatırımcıları Dikkat: FED Mart’ta Bunu Yapabilir!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
2.967 görüntülenme
Bitcoin Yatırımcıları Dikkat: FED Mart'ta Bunu Yapabilir!

Birçoğuna göre, Bitcoin ve altcoin yatırımcıları için ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz oranı artışları ve yüksek enflasyon politikası, riskli varlıklara olan talebi ölçmek için en uygun tek ölçüdür. FED, sermaye maliyetini artırarak sabit getirili araçların kârlılığını artırır. Ancak bu borsa, emlak, emtialar ve kripto para birimleri için zararlıdır. Peki, önümüzdeki süreçte FED’in nasıl hareket etmesi bekleniyor?

Bitcoin traderları FED toplantılarına hazırlanıyor

FED toplantılarının olumlu yönlerinden biri, çok önceden planlanmış olmalarıdır, böylece Bitcoin traderları bunlara hazırlanabilirler. FED politika kararları, tarihsel olarak riskli varlıklarda aşırı gün içi volatiliteye neden olur, ancak bazı traderlar, FED faiz oranlarını ayarlarken en iyi sonuçları elde etmek için türev araçlarını kullanabiliyor. Traderlar için bir başka zorluk da, Bitcoin’in hisse senetleriyle yüksek oranda ilişkili olmasından kaynaklanan baskıyla karşı karşıya kalmalarıdır. Örneğin, S&P 500 vadeli işlemlerine karşı 50 günlük korelasyon katsayısı, 7 Şubat’tan bu yana yüzde 70’in üzerinde.

Haftalık Bitcoin Tahmini Çıktı: Bu Seviyeler Çok Yakın!

Sebep ve sonuç belirtmese de, kripto para birimi yatırımcılarının geleneksel piyasaların yönünü beklediği açık. Yatırımcılar, FED’in enflasyonu kontrol altına alma seçeneklerinin tükendiğini fark ettikleri için, Bitcoin’in bir fayda sağlaması da mümkün. Faiz oranlarını daha da yükselterek, ABD hükümetinin borç geri ödemelerinin kontrolden çıkmasına ve sonunda yıllık 1 trilyon doları aşmasına neden olabilir. Bu sırada, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Jerome Powell’ın son konuşmasının ardından FED’in sert bir oran artışı gerçekleştirmesi bekleniyor.

Analist Marcel Pechman’a göre bu, Bitcoin boğaları için büyük bir teşvik yaratıyor, ancak faiz oranı artışlarına dayalı ticaret yapmak isteyenlerin aşırı dikkatli olması gerekiyor.  Analiste göre risk alan yatırımcılar, pozisyonlarını güçlendirmek için Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinden yararlanabilirler, ancak FED’in 22 Mart’taki kararı öncesinde ani bir negatif fiyat hareketi olursa tasfiye edilebilirler. Bu nedenle, analiste göre profesyonel traderların opsiyon ticaretini seçme olasılığı daha yüksektir.

DOGE Değil: Bu 5 Kripto Para Dünya Gündeminde!

Analist, opsiyon ticaretini detaylandırdı

Analiste göre traderlar aynı vade tarihi için birden çok alım (call) opsiyonu alıp satarak, potansiyel kayıplarından 3 kat daha fazla kazanç elde edebilirler. Bu opsiyon stratejisi, bir traderın kayıpları sınırlandırırken kâr elde etmesini sağlar. Tüm opsiyonların belirli bir son kullanma tarihi olduğunu unutmamak önemlidir, bu nedenle Bitcoin’in fiyat artışı belirlenen süre boyunca gerçekleşmelidir.

Analist, aşağıdaki grafikte, 31 Mart’taki sona erme tarihi için Bitcoin opsiyonları kullanılarak beklenen getirileri listeleyerek paylaştı. Ancak analiste göre bu metodoloji farklı zaman dilimlerine de uygulanabilir. Maliyetler değişiklik gösterse de genel verimlilik etkilenmeyecektir. Alım opsiyonu, alıcıya bir varlık edinme hakkı verir, ancak sözleşmeli satıcı (potansiyel) negatif risk alır. “Iron condor” stratejisi de, alım ve satım opsiyonlarının aynı vade fiyatı ve tarihinde satılmasından oluşur.

Yukarıda gösterildiği gibi, hedef kâr alanı 23.800 doların üzerinde ve 31 Mart’taki son kullanma fiyatı 23.000 doların altına düşerse en kötü senaryo 0.217 BTC (veya cari fiyatlarla 5.156 dolar) olur. Alım satımı başlatmak için, yatırımcının 23.000 dolarlık satma opsiyonunun 6,2 kontratını satın alması gerekir. Ardından, alıcı 25.000 dolarlık alım opsiyonunun 2.1 kontratını ve 27.000 dolarlık alım opsiyonunun 2.2 kontratını satmalıdır. Daha sonra, yatırımcı 25.000 dolarlık satış opsiyonunun 3,5 sözleşmesini 27.000 dolarlık satış opsiyonunun 2 sözleşmesiyle birleştirerek satmalıdır. Bu strateji, ancak, Bitcoin 31 Mart’ta 23.800 dolar ile 29.000 dolar arasında işlem yaparsa kazanç sağlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance Son Hamlesiyle Bu Altcoin Fiyatını Fırlattı!
Binance Son Hamlesiyle Bu Altcoin Fiyatını Fırlattı! Kripto para piyasasındaki karmaşanın ortasında, sorunlarla karşılaşan dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, çözüm geliştirmek için çalışıyor. Bu kapsamda Binance, 24 saat içinde TRON’da 657 milyon TUSD bastı. Kripto borsasının bu hamlesi stablecoin’in piyasa değerini sıçrattı....
Vural Erkan 2 hafta önce