3 Analist Açıkladı: Bitcoin Yatırımcılarını Bu Hafta Neler Bekliyor?

bitcoin
bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BTC fiyatı, birkaç düşüş göstergesine rağmen 55 bin dolarda tutunuyor. Bitcoin fiyatı, Bollinger Bantları gibi diğer bazı göstergeler aşırı ısınmaya işaret etmesine rağmen geri çekilmeyi reddediyor. Kriptokoin.com’un daha önce de görüşlerine yer verdiği deneyimli analistler ve medya kuruluşları, yakın zamanda Bitcoin (BTC) fiyat rallisinin aşırı uzatılabileceğini gösteren bazı göstergelerin altını çizdi.

Bitcoin (BTC)’ de göstergeler

Düşüş eğilimli görüşler, Bollinger gruplarının yaratıcısı John Bollinger’den bir modele dayanıyor ve traderların, bir “tepe” işaretleri oluştuğu için, takip eden bir stop kullanmasını öneriyor. Ancak Bollinger Bantları ve Fear  ve Greed göstergesinin geriye dönük ölçümler olduğunu belirtmekte fayda var. Bu nedenle, en sonuncusu gibi, haftalık %30’luk bir ralli olduğunda, bunlar genellikle aşırı alım seviyelerini gösterir. Kripto analisti TechDev_52’nin doğru bir şekilde sorguladığı gibi, büyük bir potansiyel düzeltmeye mi yoksa rallinin devamına mı girdiğimizi bilmenin bir yolu yok.

Örneğin, popüler YouTuber ve trader Nebraskangooner, son 56.000 doların Temmuz sonundan bu yana Bitcoin’i yönlendiren bir yükseliş kanalının üst aralığı olabileceğini gösteriyor.

“Açgözlülük” modu haftalarca veya aylarca sürebilir

Fear  ve Greed göstergesine geri dönersek, aşağıda böyle bir metriğin aşırı alım seviyelerini üç veya dört haftadan daha uzun süre koruyabileceğine dair bazı örnekler verilmiştir.

29 Ocak ile 26 Şubat arasında, Bitcoin Fear  ve Greed göstergesinin 65’in üzerinde kalmasına dikkat edin, bu da traderların aşırı özgüvenli olduğunu gösteriyor. Bu metrik, piyasanın ne kadar hareketli olduğunu hesaplamak için işlem hacmini, vadeli işlem açık pozisyonlarını, sosyal metrikleri ve arama verilerini kullanır. Bu nedenle, uyarı işareti belirdikten sonra önemli bir Bitcoin fiyat düzeltmesinin gerçekleşmesi dört hafta sürdü. Gösterge yanıp söndükten sonraki ilk günlerde satan kişi, takip eden %70 ralliyi kaçırdı. Bitcoin fiyatı yükselmeye devam ederken, 23 Temmuz ve 25 Ağustos arasında benzer bir model yaşandı. Evet, bir düzeltme her zaman bir noktada gelecek, ama kaç hafta veya ay sonra?

Bollinger Bantları, iyi bir kısa vadeli gösterge

John Bollinger deneyimli ve saygın bir trader, ancak göstergesi hareketli ortalama artı mevcut oynaklığa dayalı bir miktar sapma içeriyor. Kısacası, Bitcoin’in günlük %4,5’lik olağan oynaklığı göz önüne alındığında, haftalık %30’luk bir hareket çoğu zaman bu aralığın dışında olacaktır.

Elbette, Bitcoin üst Bollinger bandını kırdığında küçük bir düzeltme devam etme eğiliminde olacaktır, ancak bunun yaklaşık iki ila dört hafta sonraki fiyatla kesinlikle sıfır korelasyonu vardır. Son olarak, kaldıraçları değiştikçe uzun vadeli (alıcılar) ve kısa vadeliler (satıcılar) arasındaki riski dengelemek için türevlerin borsaları tarafından alınan bir ücret olan fonlama oranı analiz edilmelidir. Tabii ki, bir satın alma çılgınlığı gerçekleştiğinde gösterge yükselir. Sekiz saatlik mevcut %0.04 ortalama oran veya haftada %0.8, sıra dışı bir şey değil. Örneğin Aralık 2020’de bir ay boyunca haftada %1,5’in üzerinde ve ardından Şubat 2021’de tekrar kaldı.

Fear ve Greed göstergesine benzer şekilde, bu metrik, alıcıların sekiz saatte %0,10’u aştığı için aşırı özgüvene sahip olduğunu, ancak bunun endişe verici bir seviye olması gerekmediğini gösteriyor. Alıcılar rallinin devam edeceğinden emin olduğu sürece, haftalık %1,5 hatta %3’lük bir ücret ödemek onları uzun vadeli işlemleri kapatmaya zorlamaz. Örneğin, borsalardaki bir Bitcoin arz sıkıntısı, sahipleri biriktikçe son rallinin 56.000 dolara çıkmasına neden olduysa, 80.000 dolar veya daha yüksek bir yer olabilir. Bununla birlikte, yakın gelecekte borsada işlem gören fon taleplerinin reddedilmesi veya Amerika Birleşik Devletleri‘nin stablecoinleri yasaklaması gibi bazı düşüş olayları meydana gelirse bir çöküş beklenebilir. Böyle bir durumda, Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesini geçmeyecek ve bu geriye dönük ölçümler sonunda “işe yarayacak”.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

3 Analist Açıkladı: Bitcoin Yatırımcılarını Bu Hafta Neler Bekliyor?