Bitcoin Yatırımcısı El Salvador’un Devlet Başkanı ‘Asla’ Dedi!

Bitcoin Yatırımcısı El Salvador’un Devlet Başkanı ‘Asla’ Dedi!
Bitcoin Yatırımcısı El Salvador’un Devlet Başkanı ‘Asla’ Dedi!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, ülkenin çok tartışılan Bitcoin yatırımlarını son durumunu açıkladı. Bukele, eleştirilere rağmen bu yatırımın son derece karlı olduğunu kanıtladığını söyledi.

Karı açıklayan Nayib Bukele, lazerleri yaktı!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, lider kripto Bitcoin bugün güçlü bir hamle yaptı. BTC, bütün engelleri aşarak 42 bin doların üzerine çıkmayı başardı. Daha sonra biraz irtifa kaybetse de yüksekten uçmaya devam ediyor. Bunun ardından lazer gözlü El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele yine sahneye çıktı. Bukele, meydana geldiği iddia edilen kayıplarla ilgili olarak daha önce eleştiri yağmuruyla karşı karşıya kalmıştı. Şimdi ise X’te gururla, yatırımın yalnızca tüm değerini geri kazanmakla kalmadığını, aynı zamanda 3,62 milyon dolarlık kayda değer bir kâr elde ettiğini açıkladı.

Bukele, daha önce o zamanki Bitcoin fiyatına dayanarak ülkenin kayıpları hakkında spekülasyon yapan çok sayıda makaleye değinmek için sosyal medyadan uzun bir açıklama yaptı. Bu bağlamda El Salvador Devlet Başkanı, değerlendirmelerine şu şekilde giriş yaptı:

Sözde kayıplarımızla alay eden ve hepsi de BTC’nin o zamanki piyasa fiyatına göre hesaplanan binlerce makale ve hit parçadan sonra… Mevcut Bitcoin piyasa fiyatıyla, Bitcoin’imizi satacak olsaydık, sadece yatırımımızın %100’ünü geri kazanmakla kalmaz, aynı zamanda 3.620.277,13 dolar (şu an itibariyle) kar elde ederdik.

El Salvador’un Bitcoin varlıklarını satmaya niyeti yok!

Belirgin finansal kazanca rağmen Bukele, El Salvador’un BTC varlıklarını satmaya niyeti olmadığını açıkça belirtti. Başkan, satışın hiçbir zaman amaç olmadığını söyledi. Ayrıca, piyasadaki dalgalanmalardan bağımsız olarak ülkenin uzun vadeli stratejisinde kararlı olduğunu vurguladı. Hesap verebilirlik çağrısında bulunan Bukele, El Salvador’un Bitcoin yatırımını eleştirenleri açıklamalarını geri çekmeye, özür dilemeye ya da en azından mevcut kârlı durumu kabul etmeye çağırdı. Bukele, sorumlu gazeteciliğin, bu yeni gerçekliği de kabul etmesi gerektiğini vurguladı. Gazetecilerin, daha önceki kayıpları rapor ettikleri aynı şiddetle bunu da kabul etmeleri gerektirdiğinde ısrar etti. Bu doğrultuda Bukele, şu hususların altını çizdi:

BTC fiyatının gelecekte de dalgalanmaya devam edeceğinin tamamen farkındayız. Bu bizim uzun vadeli stratejimizi etkilemiyor. (…) Göreceğiz… Bizi izlemeye devam edin!

Bu duyuru, El Salvador’un Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul etmeye yönelik cesur girişimi için önemli bir ana işaret ediyor. Kârın ortaya çıkması, bu hamlenin mali açıdan sağlam olmadığı yönündeki söylemlere meydan okuyor. Ayrıca, kripto para biriminin ulusal bir varlık olarak potansiyeline yeniden ışık tutuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bitcoin Yatırımcısı El Salvador’un Devlet Başkanı ‘Asla’ Dedi!