Reklamı kapat

Bitcoin Yatırımı İçin Doğru Bir Zaman mı? Uzmanlar Ne Diyor?

mcgregor
mcgregor 22 Mayıs 2018
0 görüntülenme

Bitcoin fiyatları 2017 yılı içerisinde inanılmaz bir derecede artış gösterdi. 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle, en yüksek 998,99 Dolardan işlem gören Bitcoin, tarihler 31 Aralık’ı gösterdiğinde en yüksek 13 bin 800 Dolardan işlem gördü. Bu da Bitcoin’in kabaca %1400 oranında değer kazandığı anlamına geliyor. Hal böyle iken 2017 senesi içinde Bitcoin’e yatırım yapanlar belki de hayatlarındaki en yüksek karlılık oranına sahip yatırımlarını yapmış oldular. Hatta durum öyle bir noktaya geldi ki; Bitcoin alan yatırımcıların mantığı; Bitcoin satın al, otur ve yatırımının yükselişini izlemeye başla şeklindeydi. Bir de işin içine Dolarda yaşanan yükseliş dahil edildiğinde Türk Lirası üzerinden elde edilen kar oranı %2000’e kadar çıkabilmekteydi ve böylece yatırımcılar karlarını yaklaşık olarak yirmiye katladılar.

Bu noktada sorulması gereken asıl soru Bitcoin’e yatırım yapmanın hala karlı olup olmayacağıdır. Aslında bu soru finans dünyasının merkezinde bulunan birçok kripto para uzmanını şimdiden ikiye ayırmış durumda. Bazı uzmanlar Bitcoin’in artışını sürdüreceğini ve kaybettiği değeri kısa bir süre içinde tekrar kazanacağını düşünürken, bazıları da Bitcoin’in miladını doldurduğunu düşünüyor. 2017 yılında, maksimum değeri 19.498 Dolara ulaştıktan sonra hızlı bir düşüş yaşayan Bitcoin, 22 Mayıs 2018 tarihindeki 8.239 Dolarlık değeri ile maksimum değerinden oldukça uzakta. Maksimum değerinden oldukça uzak olmasına rağmen, Bitcoin 2018 yılında yaşadığı sıkıntıların da bir nebze de olsa üzerinden gelebilmiş durumda.

Bitcoin Fiyatı

Bitcoin Fiyatı

Bitcoin Belirli Bir Limite Sahip mi?

Merkez bankaları tarafından kontrol edilen ekonomilerde, fiyatlar merkez bankalarının kontrolü altında arttırılıp azaltılabilir. Ayrıca, piyasaya para aktarmak ya da para çekmek de merkez bankalarının kontrolü altındadır. Bu sayede para birimi değerlerinin istikrarlı bir şekilde kalmaları da merkez bankaları tarafından gerçekleştirilebilmektedir.

Söz konusu Bitcoin olunca bu durum diğer ülkelerin kullandığı para birimlerinden farklılık gösteriyor. Çünkü Bitcoin hiçbir otoriteye bağlı değildir ve piyasada maksimum 21 milyon adet Bitcoin bulunmaktadır. Bu durum Bitcoin’i özgür kılar ve ona hiçbir şekilde müdahale edilememesini sağlar. Bu durumun avantajları da dezavantajları da bulunmaktadır. Kötü bir senaryoda Bitcoin’de yaşanan değer kayıplarının önüne geçilemez. İyi bir senaryoda ise; Bitcoin’deki artışı durdurabilecek hiçbir şey bulunmaz.

Ülkelerin kullandıkları para birimlerini ve Bitcoin’i bir kenara bırakalım ve altın madenini düşünelim. Fiziksel olarak bakarsak, altın genellikle kararmaz ve hiçbir zaman bozulmaz. Altın ayrıca elektronik sektöründe ve diğer sektörlerde de bazı değerli kullanımlara sahiptir. En önemlisi de, altın madeni sınırlı bir arza sahiptir. Sınırlı arzına rağmen ona olan ilgi yani talep büyüktür. Bu yüzden altın birçok yatırımcı için en güvenli limandır çünkü değer kaybetme ihtimali oldukça düşüktür.

Bitcoin dijital para birimi de, aynı sebeplerden dolayı, küresel ekonominin değişmesinden ve dijital aşamaya geçilmesinden sonra yatırımcıların paralarını park ettikleri en iyi seçim yeri olacaktır. Bu durum da uzun vadeli Bitcoin yatırımlarındaki karlılık oranının çok yüksek olacağını göstermektedir.

bitcoin sayısı

Toplam Bitcoin Sayısı

Bitcoin Ne Kadar Olacak? Bitcoin Yatırım Tahminleri

Bitcoin’in ne kadar değer kazanacağı ile ilgili her gün onlarca tahmin yapılıyor. Fakat bu tahminlerin içinde en çarpıcı olanı McAfee’nin yaptığı tahmin. McAfee, Bitcoin 1800 Dolar değerindeyken üç yıl sonunda Bitcoin’in 500 bin Dolar değerine ulaşacağını tahmin ediyordu. McAfee 500 bin Dolarlık tahmininden sonra, 2017 yılının Aralık ayında Bitcoin’in 3 yıl içinde 1 milyon Dolar değerine ulaşacağı yönünde tahminlerini yükseltti.

Marc van der Chijs 46 yaşında olan Hollandalı bir yatırımcı ve işadamı. Birçok girişimi bulunan Marc van der Chijs’in en büyük ve en popüler girişimi Çin’de kurduğu video paylaşım sitesi Tudou.com. Chijs 2013 yılında Kanada’ya geldikten sonra Bitcoin’le ilgilenmeye başladı ve yatırımlarını Bitcoin ağırlıklı olarak yapmaya başladı. Van der Chijs Bitcoin’in 2017 yılı içinde 10 bin Dolardan daha yüksek bir değere sahip olacağını tahmin etmişti.

Bu tahmininin doğru çıktığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Chijs’in 2021 yılı için de bazı tahminleri bulunuyor. Bu tahminler 2021 yılında Bitcoin’in yaklaşık 150.000 Dolar değerine ulaşacağı yönünde. Bu da Bitcoin’in 3 yıl içinde %1500 değerleneceği anlamına geliyor. Ayrıca Chijs, Bitcoin’in tüm dünya genelinde kabul gören bir ödeme aracı olması durumunda, değerinin milyon dolarlara ulaşacağını savunuyor.

Buna rağmen dünyaca ünlü ekonomist Joe Davis ve Warren Buffet gibi isimler ise kripto koinin herhangi bir değere sahip olmadığını ve fiyatının 0 dolara kadar gerileyebileceğini öne sürüyorlar.

Bitcoin’in Diğer Dijital Para Birimleri Üzerindeki Avantajları

Öncelikle İlk yaratılan kripto koin olması sebebiyle Bitcoin, tüm dünya tarafından en çok bilinirliğe sahip, en fazla kullanım alanına sahip olan dijital para birimidir.

Bitcoin’in ticareti çok basittir. Satın almak için banka havalesi, kredi kartı, e-cüzdan ve bunun gibi birçok ödeme yöntemi kullanılabiliyor. Aynı şekilde Bitcoin’in kullanıcılar arasındaki dolaşımı da kolay bir şekilde gerçekleşebiliyor. Tek yapmanız gereken şey Bitcoin göndermek istediğiniz kişinin Bitcoin cüzdanını bilmek ve transfer işlemini dikkatli bir şekilde gerçekleştirmek. Fakat bu tür transferler sırasında çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü Bitcoin trasnferleri hiçbir şekilde geri döndürülemez. Başka bir ifadeyle eğer Bitcoin’i yanlış bir cüzdana gönderirseniz bunu geri almanızın imkanı yoktur.

Bitcoin, ilk üretilen dijital para birimlerinden biri olması nedeniyle oldukça popülerdir ve diğer dijital para birimlerinden çok daha değerlidir. Aslında Bitcoin’i değerli kılan en önemli özelliklerden bir tanesi, onun tam bağımsız bir para birimi olmasıdır. Başka bir ifadeyle manipüle edilmeye çok uzak bir para birimidir. Çünkü kontrolü tamamıyla piyasalardaki bağımsız kullanıcıların elindedir. Ayrıca, Bitcoin arz-talep dengesiyle değer kazanmakta ve kaybetmektedir.


Bitcoin Cüzdanları – Bitcoin Nasıl Saklanır


Bitcoin Nereden Alınır?

Bitcoin piyasada bulunan en popüler dijital para birimidir. Bu yüzden de dijital para borsalarının tümünde Bitcoin satışı mevcuttur. Bu borsalarda, Bitcoin alımının dışında Bitcoin’lerinizi satabilir veya diğer dijital para birimleriyle değiştirebilirsiniz.

Bitcoin almanın ne kadar kolay olduğundan daha önce bahsetmiştik. Bitcoin almak kolay olduğu kadar riskli bir ticaret olarak da algılanabilir. Bu noktada, güvenli borsalardan alışveriş yapmak bu riski ortadan kaldıracaktır. 

Cex.io; birçok ödeme yöntemi ile Bitcoin alabileceğiniz en güvenli dijital para borsalarından bir tanesidir. Cex.io, gerekli bütün lisanslara sahip olmasının yanısıra güvenlik noktasında da birçok önleme sahip. Bitcoin almak için seçeceğiniz borsanın bu tarz güvenlik lisanslarına sahip olmasına dikkat edilmelidir. 

Sonuç

Bitcoin’in gelecekteki değerleri ile ilgili çeşitli tahminler bulunmakla beraber bu tahminler büyük ölçüde Bitcoin’in uzun vadede değer kazanacağı yönünde. Bitcoin’in şu anki değeri ile zirve değeri arasındaki yaklaşık 10 bin dolarlık fark da göz önünde bulundurulduğunda, Bitcoin almanın uzun vadede kazançlı bir yatırım olması kuvvetle muhtemel.

Bitcoin alabileceğiniz onlarca belki de yüzlerce dijital para birimi borsası bulunmasına rağmen bunlardan birini tercih etme noktasında çok dikkatli olunmalı ve sertifikalı olanlar tercih edilmelidir.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Analistler, Bu 5 Altcoin Projesinde Patlama Bekliyor!
Artık Litecoin ve Ripple İle De Uçulabilecek! Amerika merkezli havayolu şirketi TapJets, havayolu ulaşım biletlerinde Ripple ve Litecoin ile ödemeleri kabul etmeye başlayacak. Hali hazırda Bitcoin ile ödemeleri kabul eden şirket Twitter’dan düzenlediği anket ile iki yeni dijital para birimiyle daha ödemeleri alacağını duyurdu....
Burak Can Senyelli 22 Mayıs 2018