“Bitcoin Yeni Bir Benimsenme Döngüsüne Giriyor”: Coin Metrics Yöneticisi Verileri Yorumladı

bitcoin 100.000 dolar
bitcoin 100.000 dolar
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kriptokoin.com – Koronavirüs kaynaklı bir telaş içerisinde güvenli sığınak olarak görülen Bitcoin’in (BTC) fiyatı yükseldikçe, kullanıcıların benimsenmesi de hızlanıyor gibi görünüyor. Glassnode verilerine göre son zamanlarda en az 10 dolarlık kripto para içeren Bitcoin adreslerinin sayısı 16,6 milyon ile rekor kırdı.

Bu sayı, kripto para biriminin tüm zamanların en yüksek fiyatı olan  20.000 dolara çıkmasından kısa bir süre sonra; Ocak 2018’de ulaşılan 14.5 milyonluk zirveden %14 daha fazla. Esasen, az miktarda Bitcoin tutan adreslerler, önceki boğa piyasasına göre daha fazla.

Kripto veri sağlayıcısı Coin Metrics’teki ağ veri ürün yöneticisi Lucas Nuzzi’ye göre veriler, “Yeni bir Bitcoin benimseme döngüsünün hazırlandığını” gösteriyor. Adres büyümesinin, Bitcoin’in kullanıcı tabanının kesin bir göstergesi olmadığını belirtmek gerekir – çünkü tek bir kişi veya kuruluşun birden fazla adresi olabilir.

Benimsenme, Mart ortasında meydana gelen büyük çöküşten bu yana; 4.5 ayda %27 oranında arttı. Bitcoin’in fiyatı aynı dönemde %200’ün üzerinde yükseldi ve bugüne kadar %64 oranında arttı. Bitcoin ve altın gibi görece az bulunan varlıklar, değer kaybeden bir ABD doları ve hükümetin enflasyon artıran politikalarından yarar sağlıyor.

Bitcoin için gelecekte neler söz konusu?

Bazı analistler, Bitcoin fiyatının Aralık sonuna kadar rekor seviyelere çıkmasını bekliyor. FOMO (kaçırma korkusu) tüketicileri etkiledikçe, fiyat artışlarının devam etmesi kullanıcı sayısının büyümesinde büyük bir öneme sahip olabilir.

Coindesk yazarı Omar Godbole’e göre traderlar ve kripto madencilerinin son fiyat artışından tasfiye ile yararlanması durumunda BTC, kısa vadede 12.000 dolara ulaşmakta zorlanabilir. Ancak yazım sırasında BTC’nin 12.000 dolara bir hayli yakın seviyede işlem gördüğünü belirtmekte fayda var.

Chainalysis Market Intel’e göre geçtiğimiz hafta borsalara %25 veya daha fazla kar kazanılan 230.000 BTC (yaklaşık 2.6 milyar dolar) borsalara gönderildi. Bu koin’lerin ne kadarının Pazar günlü satışlarda tasfiye edildiği bilinmiyor.

Yazım sırasında Bitcoin 11.864,86 dolardan işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

“Bitcoin Yeni Bir Benimsenme Döngüsüne Giriyor”: Coin Metrics Yöneticisi Verileri Yorumladı