Reklamı kapat

Kriz Kâhini Uyardı: Bitcoin Yeni Diplere Düşecek! Çünkü…

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
1 görüntülenme
Kriz Kâhini Uyardı: Bitcoin Yeni Diplere Düşecek! Çünkü...

Hiç düşündünüz mü 600.000 Bitcoin ile en büyük BTC sahibi iflas ederse ne olur? Belki biraz sıra dışı geliyor, ancak kripto dünyasında ‘asla olmaz’ diye bir şey yok. Kriz kahini olarak tanınan Nouriel Roubini, bu durumu hesaba katarak, Bitcoin’in yakında son belirlenen dip seviyesinden daha aşağıya düşebileceği konusunda uyarıyor. Ekonomiste göre risk, DCG ve Grayscale’in iflas riskinden kaynaklanıyor.

“Kripto, tüm dolandırıcılık evlerinin anasıdır ve patlıyor!”

Kriz kahini lakaplı ekonomist Nouriel Roubini, Bitcoin’in (BTC) yaklaşan bir çöküşü konusunda uyarıyor. Gerçekleşmesi muhtemel patlamanın, Digital Currency Group’un (DCG) karşı karşıya olduğu iflas riskinden kaynaklanacağını söylüyor. Roubini bir tweet’te, hem kurumsal kripto trade şirketi Genesis Global Capital’in hem de kripto fon yöneticisi Grayscale’in ana şirketi olan DCG’nin şu anda bir mali kriz içinde olabileceğini belirtiyor. Buradan hareketle Roubini, şu açıklamayı yapıyor:

Birçok (3AC, Alameda) bu trade’i denedi ve iflas etti. DCG’nin iflas riski (Genesis yatırımı göz önüne alındığında) ve GBTC’nin sahip olduğunu iddia ettiği varlıklara sahip olduğuna dair kanıt olmaması durumunda, indirimin daha da artması mümkün. Kripto, Tüm Dolandırıcılık Evlerinin Anasıdır. Ve şimdi patlıyor!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Genesis, yakın zamanda platformundaki para çekme işlemlerini durdurdu. Bunun için de FTX çöküşünden kaynaklanan bulaşmayı gerekçe gösterdi. Grayscale ise 600.000’den fazla BTC biriktiren en büyük kurumsal Bitcoin sahibi. Önde gelen fonu Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), net varlık değerinde (NAV) %42 gibi büyük bir indirimle işlem görüyor.

“Bitcoin dahil kripto, çökmekte olan bir iskambilden eve benziyor”

Nouriel Roubini, bu açıklamayı, Türk-Amerikalı profesör ve kripto traderı Nic Carter’ın, GBTC fonunun işlem gördüğü büyük indirimden kâra dönüşebilecek varsayımsal bir trade önerisine yanıt verirken yaptı. Roubini ayrıca, aralarında 3AC ve Alameda’nın da bulunduğu, her ikisi de şu anda iflas etmiş olan diğer bazı firmaların bu trade’i çoktan denediğini ve başarısız olduğunu da sözlerine ekledi.

Bitcoin

Kriz kahini, daha önce Grayscale ve Genesis’e ‘Crypto’s Gangsta G Gang of 4‘ olarak adlandırdığı grupta yer verdi. Diğer iki firma ise Winklevoss Twins’in sahibi olduğu Gemini ve Michael Novogratz’ın yönettiği Galaxy Digital. Roubini’ye göre, firmaların hepsi şu anda büyük bir belada ya da çökme riskiyle karşı karşıya. Roubini, diğer isimlerin yanı sıra tüm kripto piyasasını çökmekte olan bir iskambilden eve benzetiyor. Bu kapsamda, Binance ve CEO’su Changpeng Zhao’ya da salvolar attı.

DCG ve Grayscale yatırımcıların endişelerini gideriyor

Bu arada DCG’nin Genesis yatırımı nedeniyle mali sıkıntı içinde olduğu yönünde spekülasyonlar var. DCG, bu spekülasyonlara son vermek için bir açıklama yayımladı. DCG, Genesis’in para çekme işlemlerini askıya almasının ve yeni kredi üretiminin etkisinin yalnızca Genesis’in bu koluyla ilişkili olduğunu söyledi. Borç verenin DCG işinin diğer kısımlarını etkilemeyeceğini kaydetti. Bu bağlamda DCG, şu paylaşımı yaptı:

Etki, Genesis’teki borç verme işinde yatıyor. Dolayısıyla, Genesis’in trade veya saklama işlerini etkilemeyecek. Daha da önemlisi, bu geçici eylemin DCG’nin ve tamamına sahip olduğumuz diğer yan kuruluşlarımızın ticari faaliyetleri üzerinde hiçbir etkisi yok.

Grayscale de benzer bir güncelleme yayımladı. Ancak, sahip olduğu BTC varlıklarının rezerv kanıtını güvenlik nedeniyle Coinbase Custody ile paylaşamadığını söyledi. Bununla birlikte GBTC, fonlarını işlettiği katı mevzuat uyumluluğundan bahsetti. Bu nedenle, yatırımcıların sakin kalması için yeterli neden olduğunu kaydetti. Bu kapsamda Grayscale, şu hususlara dikkat çekiyor:

Grayscale’in faaliyet gösterdiği kurallar, onun temel varlıklarını başka herhangi bir firmaya ödünç vermesini yasaklıyor. Ayrıca, bu kurallar Grayscale’in varlıkların münhasır mülkiyetine sahip olduğu anlamına geliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Crypto-news-flash

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

En Büyük 500 Balina, MKR ve Bu 7 Altcoin'e Hücum Etti!
En Büyük 500 Balina, MKR ve Bu 7 Altcoin’e Hücum Etti! Balina izleme platformu WhaleStats’ın verileri, Shiba Inu (SHIB)’nin hala Ethereum balinaları için favori bir yatırım aracı olduğunu gösteriyor. Balina cüzdanlarında SHIB’den sonra Maker (MKR) geliyor. Bu arada, BNB balinaları, önceki haftalara göre daha az agresif stablecoin trade’i...
Vural Erkan 2 hafta önce