Bitcoin Yüzmilyonları Sildi! Bu Olay Çöküşü Derinleştirebilir!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
680 görüntülenme
Bitcoin Yüzmilyonları Sildi! Bu Olay Çöküşü Derinleştirebilir!

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) keskin bir düşüş yaşadı ve iki ayın en düşük değerine ulaştı. Diğer kripto para birimleri de sert çöküş gördü. Bu gerilemenin kaynağı olarak dün SVB Financial Group’un tahvil pozisyonunu zararla kapatması ve şirketin hisselerinin yüzde 60’lık bir düşüş yaşaması gösterildi. Bunun dışında, FED Başkanı Jerome Powell’ın en son konuşmalarının piyasadaki etkisi devam ediyor gibi duruyor. Bugün ise ABD’de önemli veriler açıklanacak. Bu gelişmenin de piyasayı etkilemesi beklenmekte. İşte detaylar…

Bitcoin, iki aydır ilk kez bu seviyelerde

10 Mart’ta Bitcoin, yaklaşık iki aydır ilk kez 20.000 doların altına düşerek 19.918 doları gördü. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere ABD Merkez Bankası’nın (FED) şahin duruşu kripto piyasasını etkiledi ve traderlar ve yatırımcılar arasında belirsizliğe neden oldu. ABD’de enflasyona yönelik içgörü sağlayan veriler bir süredir beklentilerin üzerinde geliyor. Bu da FED’in enflasyonu azaltma çalışmalarını engelliyor. Bu durum da faiz artışlarına neden oluyor.

Ayrıca, son hükümet baskıları kripto para piyasasındaki düşüşe daha fazla katkıda bulunarak sektörün pozitif ivme kazanmasını zorlaştırdı. Küresel kripto para piyasası, çeşitli kripto para birimlerinin önemli kayıplar yaşamasıyla birlikte bir gerileme yaşıyor. Yatırımcı güveni, küresel bir ayı piyasasına katkıda bulunan, yaklaşan faiz oranı artışları ve düzenleyici belirsizlikle ilgili endişeler tarafından baskı altına alındı. Bitcoin’de son 24 saatte tasfiye olan uzun pozisyonların değeri 309 milyon dolar seviyesindeydi. Toplamda 94 binin üzerinde trader tasfiye yaşadı.

Aynı şekilde Ethereum, Litecoin, Aptos, Filecoin, XRP gibi coin’lerde de birçok uzun pozisyonun tasfiyesi yaşandı. Zira Bitcoin’in yanı sıra Ethereum, BNB, XRP, ADA, MATIC, Dogecoin, Solana, Polkadot gibi en büyük kripto para birimleri de düşüş yaşıyor. Piyasa değeri ile ilk 10 kripto paraya bakarsak, en az düşüşü ADA, yüzde 2.6’lık bir kayıp ile yaşadı. BTC dışında en fazla gerileyen coin’ler ise yüzde 8’lik düşüşleriyle DOGE ve SOL oldu. Kripto para birimlerindeki toplu düşüş, 1.1 trilyon dolarlık toplam piyasa değerini 890 milyar dolar seviyelerine itti.

Bugün ABD verileri açıklanacak

Fed Başkanı Jerome Powell’ın son dönemde yaptığı açıklamaların piyasa belirsizliğini artırdığını belirtmekte fayda var. Powell’ın olası faiz oranı artışlarına ilişkin şahin duruşu, bunun kripto para birimi sektörü üzerindeki potansiyel etkisine ilişkin korkuları ateşledi. Ayrıca, Paxos ve Binance gibi büyük oyunculara yönelik son düzenleyici eylemler ve SEC’in merkezi staking üzerindeki baskıları, kripto pazarındaki olumsuz havayı artırdı. Bu, tarihsel olarak endüstri için tartışmalı bir konu olan kripto para birimleri için düzenleyici ortam etrafındaki belirsizliği artırdı.

Öte yandan, güçlenen ABD doları, kripto para piyasası üzerinde olumsuz baskı uygulayan bir başka faktör oldu. Fed Başkanı Jerome Powell’ın enflasyonu kontrol altına almak için olası faiz artırımına ilişkin son açıklamaları piyasa duyarlılığına hakim olurken, ABD’nin para birimi desteklendi. Sonuç olarak, dolar önemli para birimleri karşısında yükseldi. Bu nedenle, ABD dolarındaki yükseliş eğilimi kripto para piyasasını da etkileyerek Bitcoin ve diğer kripto para birimlerindeki son kayıplara katkıda bulundu.

Bu Altcoin Yüzde 90 Çöktü! Justin Sun Milyonları Döktü!

ABD doları güçlü olduğunda, yatırımcılar fonlarını kripto para birimleri gibi daha riskli yatırımlardan güvenli liman varlıklarına aktarma eğilimindedir. Powell’ın açıklamaları traderlar ve yatırımcılar arasında belirsizlik yarattığından, genel piyasa hissiyatı temkinli. Bugün, Türkiye saati ile 16.30’da ABD’de tarım dışı istihdam verileri açıklanacak. Bu verilerde beklenti 205.000’lik artış yönünde. Yine 16.30’da işsizlik oranı da açıklanacak. Bu gelişmelerin piyasadaki düşüşü derinleştirmesi veya yükselişi tetiklemesi bekleniyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

ABD Adalet Bakanlığı'ndan Kritik Binance Kararı!
ABD Adalet Bakanlığı’ndan Kritik Binance Kararı! ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), New York’taki bir iflas hakiminin Binance’in ABD kolu Binance.US’in iflas etmiş kripto kredi platformu Voyager Digital’in varlıklarını satın almaya yönelik milyar dolarlık planını onaylama kararına itiraz eden bir temyiz başvurusunda bulundu. İşte detaylar…...
Aslı Dinçer 2 hafta önce