Bitcoin’de Gündem Mt. Gox ve Japonya Denetimi

Serkan Eser
Serkan Eser 22 Haziran 2018
0 görüntülenme

Bitcoin ve altcoin’ler geçtiğimiz haftalarda düşük volatilite ve CoinRail saldırısı sonrası yaşanan fiyat kaybının yaralarını sarmaya çalışıyor.

Önceki hafta yaşanan bu gelişmeler ile 7.600 dolar seviyelerinden 6.700 dolar seviyelerine kadar gerileyen Bitcoin, Bithumb’dan 31.5 milyon dolar çalınması sonrasında ise durağan bir fiyat eğilimini takip etmişti.

Bitcoin ve altcoin’ler bugün ise güne kötü başladılar ve Japonya’dan gelen haberle yüzde 8-10 seviyelerinde değer kaybettiler.

Japonya’nın En Büyük Borsası Denetim Altında

Bitcoin ve altcoin’lerde yaşanan fiyat kaybında en büyük etkinin Japonya’nın lider Bitcoin borsası bitFlyer’ın denetim altına alınması olduğu düşünülüyor. Bitcoin ve kripto para piyasasında güçlü etkiye sahip olan Japonya’nın en büyük borsası bugün yaptığı açıklamayla regülatörlerin talepleri doğrultusunda yeni hesap oluşturma işlemlerini durdurduğunu ve belirlenen kullanıcıları ise kimlik doğrulama sürecine tabi tuttuğunu duyurdu.

ABD’nin önde gelen yayın kanalı Wall Street Journal’da raporlandığı üzere Japonya’nın finansal kurumları denetleyen firması FSA, ülke içerisinde bitcoin ile kara para aklama gibi yasa dışı işlemlerin sıkı bir şekilde denetim altına alınması için bitFlyer’ı zorladığı ve şirketin bütçe artışı yaparak illegal işlerin takibini daha sıkı yapması yönünde baskı yaptığı belirtildi.

Bu gelişmeler öncesinde 6.700 dolar düzeyinde seyreden Bitcoin yüzde 8,5 değer kaybı ile 6.150 dolar düzeyine, Ethereum ise yüzde 10 değer kaybı ile 473 dolara kadar geriledi.

Yine de sıkı regülasyonların Bitcoin üzerinde anlık olarak olumsuz etki yapmasına rağmen uzun vadede markete olumsuz etkisinin ortadan kalktığına pek çok kez şahit olduk.

Peki Mt. Gox?

Bitcoin için Japonya’dan bir de iyi haber geldi.

Kripto para piyasasının korkulu rüyası Mt. Gox kayyumunun Bitcoin ve altcoinler üzerindeki etkisi artık kaybolacağa benziyor. Zira, Mt. Gox 22 Haziran’da açıklanan belge ile sivil rehabilitasyon sürecine girdi.

Bu sürecin bir parçası olarak iflas işlemleri de sonlandırılacak ve dolayısıyla Mt. Gox kayyumu Nobuaki Kobayashi daha fazla Bitcoin satışı gerçekleştirmeyecek.

Kripto para piyasasına yön veren Japonya aynı zamanda siber saldırılardan en çok dili yanan ülke durumunda. İlk olarak 2014 yılında Mt. Gox soygunu ile 475 milyon dolara yakın bir kayba uğrayan ülke geçtiğimiz Ocak ayında da Coincheck saldırısına sahne olmuş ve 535 milyon dolarlık vurgun kripto para tarihinin en büyük hırsızlığı olarak tarihe geçmişti.

Kripto Koin Güncel Fiyatlar ve Sosyal Platformu İle App Store’da! Hemen İndirin!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ethereum ve Stanford’dan Blockchain İş Birliği Stanford Engineering’in web sitesinde yayınlanan habere göre Stanford, blockchain araştırmaları için  Ethereum Vakfı tarafından desteklenen bir merkez kurdu. Merkezin kuruluş amacı ise resmi açıklamaya göre blockchain teknolojisinin geleneksel şirketler arası ilişkileri nasıl değiştirdiğini göstermek. Ethereum (ETH)  kurucularından...
Şebnem Ertan 23 Haziran 2018