Bitcoin’i Elon Musk Mı Yarattı?

Varol Tepecik
Varol Tepecik 26 Kasım 2017
3 görüntülenme

Elon Musk demek birçok şey demek. Bir milyarder, Tesla ve SpaceX gibi şirketlerin sahibi, ve genel olarak bugün iş dünyasında sahip olduğumuz en ilham verici ve ilgi çekici figürlerden birisi. Bu cazibe ile birlikte bitmeyen söylentiler ve sahte haberler ortaya çıkmakta. Bu haberler arasında Elon Musk’ın Tesla’dan istifa edip bir Bitcoin şirketi kuracağından tutun da ulusal çapta bir yüz karası ve hırsız olduğuna kadar haberler bulunmakta.

Artan kripto para popülerliği göz önüne alındığında, Bitcoin’in kurucusu olarak anılan Satoshi’nin kimliğinin ortaya çıkartılması için yapılan çabaların, Elon Musk’ın hepimizden büyük bir sır sakladığı teorisine yol açması şaşırtıcı olmamalı. Yale Üniversitesi’nden bir bilgisayar bilimi öğrencisi ve SpaceX’deki eski stajyer olan Sahil Gupta, buna inanıyor.

 

Elon Musk Neden Satoshi Olabilir?

2015’te SpaceX’te staj yapan Gupta, Musk’un neden Bitcoin’in kurucusu olduğuna dair “tuhaf” fikirler sundu:

  1. Teknik Kapasite: Bitcoin, Musk’un SpaceX’te yoğun bir şekilde kullandığı C++ konusunda uzman bir kişi tarafından yazılmıştır. Musk’ın 2013 yılında yazdığı Hyperloop makalesi, kriptografi ve ekonomi konusundaki derin anlayışıyla ilgili bilgi vermişti.
  2. Küresel Problemleri Çözme Tutkusu: Bitcoin, küresel mali krizin ve genel olarak bankacılığa olan nefretin yaygınlaştığı 2008 yılında kuruldu. İnsanların faydası için, bankanın müdahalesi olmaksızın bir para birimi yaratma zamanı olsaydı en uygun zaman bu olurdu.
  3. Konuyla ilgili göreceli sessizlik: Elon Musk Bitcoin hakkında sadece birkaç kez konuştu. Kişisel olarak hiçbir Bitcoin’e sahip olmadığını ve kripto para birimleri sorulduğunda bu sinsi tweeti kamuya açıkladı:
  4. Musk paraya ihtiyaç duymuyor: Satoshi’nin kullanılmayan gizli Bitcoin’lerinin değeri Haziran 2016’da bir Bitcoin fiyatı 719$ iken 700 milyon dolar olduğu tahmin ediliyordu. Bugünkü Bitcoin fiyatı üzerinden tekrar hesaplarsak bu 8 milyar dolar ediyor. Bu Elon Musk’ın net servetinin yarısı kadar ediyor.

 

Diğer Destekleyici Argümanlar

Gupta’nın Musk hakkındaki mesajından bir hafta önce, başka bir blog, Musk’un Mars’ta gelecekte kullanılmak üzere Bitcoin’i icat ettiği teorisi ile yayınlandı. Bu kadar radikal bir fikir olabileceği gibi, bu makaledeki Paypal’ın vurgu yaptığı konuyla da alakalıydı. Musk, 2002’de eBay’e sattığı Paypal’daki kurucu rolü ile zaten dijital para devrimi yapmıştı. Yazar burada Musk’ın rekabet etmeme konusunda anlaşma yaptığını ve bu sayede Bitcoin konusunda gizli kalabildiğini ifade ediyor.

 

Karşı Çıkan Argümanlar

  1. 2008 Musk’ın en kötü yılıydı: 2008 yılı, SpaceX ve Tesla ile olan zorluklar ve kişisel mali kaynakları ve bunların getirdiği tehlikeler nedeniyle şimdiye kadarki en kötü yıl olduğunu kamuoyuna ilan eden Musk için kayda değer bir yıl olmuştu. Bitcoin üzerinde çalışmanın muhtemelen Musk tarafından bu noktada üstesinden gelinemeyecek derecede bir zorluk olduğunu iddia edebiliriz.
  2. Musk çok göz önünde yaşıyor: Musk’ın Satoshi olduğu konusu 2016’da Reddit’e getirildiğinde, Reddit topluluğu bir toplanma günü yaptı. Popüler düşünce, Musk’ın asla bu kadar büyük bir sırrı saklayamayacağıdır. Ayrıca Musk daha öncesinde kripto paraları yok etmek isteyen banka ve düzenleyici girişimlerle mücadele etmek için zaten adım atmıştı.
  3. Musk’un kamuya açıklama ifadeleri olumsuz: Bir röportajda Bitcoin hakkındaki fikirleri sorulan Musk, nasıl tepki vereceği konusunda oldukça dikkatliydi. Musk, Bitcoin’i “muhtemelen iyi bir şey” olarak adlandırdı ancak temel kullanım yapısı itibariyle yasa dışı işlemleri kolaylaştırıcı olarak nitelendirdi.

Bu teoriyi destekleyen ve bunun karşısındaki argümanlar yine de ilgi çekici bir konu oluşturuyor. Elon Musk’in Bitcoin’i yaratıp yaratmadığı henüz netleşmedi, ancak bu teknik olarak mümkün. Gupta’nın söylediği gibi, Musk Satoshi olmasa bile “Tesla Roadster için teşekkürler”.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Londra’da İlk Türk Sermayeli Yatırım Bankası Başbakan Binali Yıldırım, Londra‘daki ilk Türk sermayeli “DOME Group” yatırım bankasının açılışında yaptığı konuşmada, “dome” kelimesinin Türkçe karşılığının “kubbe”, “çatı” ve “kuşatan” anlamına geldiğini söyledi. Londra’daki ilk Türk sermayeli yatırım bankasının açılışını gerçekleştirdiklerini ifade eden Yıldırım, “Bu yatırım bankası ile yapılacak...
Kubilay Öztürk 27 Kasım 2017