Bitcoin’in düşüşü durdurulamıyor! 6400 doları gördü!

Osman Kuzucu
Osman Kuzucu 10 Kasım 2017
0 görüntülenme

Segwit2x’in iptalinden sonra düşüş trendine geçen Bitcoin’in düşüşü durdurulamıyor.

Daha önceki yazılarımızda Bitcoin‘i ilgilendiren Segwit2x güncellemesinin iptal edildiğinden bahsetmiştik. Güncellemenin iptalini takiben Bitcoin bir kaç dakikalık yükseliş trendine geçse de yakaladığı $7900 değerini koruyamayarak $7100 seviyesine gerilemiş, ve $7250 seviyesinde destek görerek sabit kalmıştı. Ancak bu gün sabahtan beri değer kaybeden Bitcoin, önce $7100 seviyesine, ardından $6900 – $6700 ve en son $6600 seviyesine geriledi. Şu sıralarda $6500 seviyesini test eden Bitcoin, son 24 saat içerisinde %8 gibi bir değer kaybı yaşamış oldu. Bazı kullanıcılar Bitcoin’in Reddit sayfasında düşüşün %10’u bulmadığı sürece bir sıkıntı yaratmayacağını öne sürerken bir çok kullanıcı bunun bir doğrulama olduğunu iddia etti. Eğer bu düşüş trendi destek görmezse Bitcoin’in $6000’i görmesi imkansız değil.

Güncelleme : Bitcoin $6500 seviyesinin de altına düştü ve şu an $6400 seviyesini test ediyor.

Güncelleme 2 : Bitcoin $6400’de destek gördü ve şu sıralar $6650-6700 seviyesinde seyrediyor.

Düşüş sadece Bitcoin’i vurmadı

Bitcoin’in düşüşe geçmesiyle beraber market kapasitesi olarak ilk 20’de yer alan tüm kripto paralar da (bir tanesi hariç) değer kaybetti. Değer kaybının yaşanmasına neden olan en büyük etken bir çok borsa sitesinin ALT / USD paritesini kullanmak yerine ALT / BTC paritesi ile işlem yapması. Yani diğer koinlerin değerini dolar cinsinden hesaplayıp ticaret yapmak yerine Bitcoin cinsinden ticaretin ilerliyor olması. Son günlerde donan cüzdanları ile gündeme gelen Ethereum da bu düşüşten nasibini aldı ve son 24 saat içerisinde %9 gibi bir değer kaybı yaşadı. Diğer düşüş yapan para birimleri arasında Ripple, Litecoin, Dash, Neo, Nem ve Monero da bulunuyor.

Bitcoin Cash zirve yaptı

İlk 20’de yer alan tüm kripto paralar düşüş yaşarken bu günün kazananı Bitcoin Cash oldu. Segwit2x güncellemesinin iptal edilmesinin ardından Segwit2x destekçileri tarafından destek gören Bitcoin Cash, Bitcoin’deki düşüşe bir tepki şeklinde bu gün neredeyse %40 gibi bir yükseliş yaşayarak tüm zamanların en yüksek seviyesine neredeyse ulaştı. Fork sonrası hakkında bir çok dedikodu dolaşan, ne yapacağı konusunda herkesin fikir ayrılığına düştüğü Bitcoin Cash, uzun bir sürenin ardından ilk defa bu kadar yüksek bir ilerleyiş gösterdi ve belki de Bitcoin’e piyasanın vazgeçilmezi olmadığını gösterdi.

Bitcoin’in ilerleyen saatlerde ne yapacağı hâlâ merak ve endişe konusuyken yatırım veya ticaret yapacak kullanıcılarımızı da buradan bir kez daha dikkatli olmaları konusunda uyaralım.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin Cash Rekora Doymuyor Segwit2x’in iptalinden sonra güçlenen Bitcoin Cash tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak bir rekor daha kırdı. Kripto dünyası son bir kaç gündür Segwit2x güncellemesinin iptaliyle beraber kötü günler yaşıyor. Güncellemenin iptalinin hemen ardından Bitcoin düşüşe geçmiş, diğer...
Osman Kuzucu 11 Kasım 2017