Reklamı kapat

Bitcoin’in Kısa Vadede Artacağına Dair Üç İşaret

Fatma Bulut
Fatma Bulut 7 Mayıs 2018
54 görüntülenme

CNBC’s Fast Money’in büyük destekçisi, BKCM’nin kurucusu ve CEO’su Brian Kelly, bir sonraki büyük bitcoin macerasını körükleyebilecek üç ana unsuru ortaya koydu.

ÜÇ FAKTÖR

Kelly’ye göre, bitcoin fiyatını 12,000 $ ve 14,00 $ destek seviyelerine götürecek üç temel faktör, Goldman Sachs gibi bankaların girişi, düzenleyicilerin bitcoin’in yasallığı üzerindeki netliği ve 14 Mayıs’ta New York’ta blockchain haftasının başlaması.

CCN’nin bildirdiği gibi, bu haftanın başlarında Goldman Sachs, bankanın müşterilerinin bitcoin ve kripto-para piyasasına yatırım yapmalarına izin verecek olan kripto para işlem masasının geliştirilmesine başlandığını resmen teyit etti. Goldman Sachs yöneticileri, bitcoin’i alternatif bir değer deposu olarak kullanmak isteyen müşteri taleplerinin bankayı bitcoin ticaretini desteklemeye teşvik ettiğini belirtti.

Goldman Sachs’da yönetici olan Rana Yared, bankanın yöneticileri tarafından bitcoin’e yönelik şüpheciliğe rağmen, müşteriden gelen aşırı talep nedeniyle bitcoin’i benimsemeye karar verdiklerini söyledi.

“Kendimi, Bitcoin’in dünyayı ele geçireceğine inanarak uyanan biri olarak tanımlamıyorum.” dedi.

Yared, bir müşterinin “Bitcoin veya Bitcoin vadeli işlemlerini bankada tutmak istediğini, çünkü bunun alternatif bir değer deposu olduğunu düşündüğünü” dile getirmesinin yankı uyandırdığını da belirtti.

VISA yöneticisi ve Bitcoin Vakfı’nın kurucusu Jon Matonis ile aynı fikirde olan Kelly, Goldman Sachs gibi büyük yatırım bankalarının piyasaya önemli bir akıcılık sağlayabileceğini ve geleneksel finans sektöründe yatırımcılara yeni bir varlık sınıfı olarak kripto paraları tanıtabileceğini söyledi.

Matonis bu konuda ; “Bence bu karar piyasaya yeni bir akıcılık sağlayacağından, çok olumlu bir gelişme. Geleceğin piyasalarına yön verecek, – Hatta, Bitcoin etrafında faiz oranlı piyasalar görmeye başlayacağımızı düşünüyorum.” dedi. Kamuya pazarlanabilir bitcoin araçlarının sayısının artmasının kripto-para piyasasının olgunlaşmasını sağlayacağını da vurguladı.

SEC Bitcoin

BITCOIN BİR HİSSE DEĞİL!

Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Coin Center’ın açıkladığı üzere ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) da Bitcoin’in yasallığı konusuna açıklık getirdi ve bitcoin’in bir menkul kıymet olarak kabul edilemeyeceğini belirtti.

SEC başkanı Jay Clayton, Bitcoin’in bir değişim aracı ve bir kripto mal varlığı olduğunu ve çoğu kişinin Bitcoin’i bir “security” olmaktan ziyade bir para birimi olarak tanımladığını çünkü tek bir kuruluşa, kuruma ya da şirkete fayda sağlamayacağını açıkladı.

Ayrıca şunları da belirtti;

“Bu karmaşık bir alan. Çünkü Farklı kripto mal varlığı türleri var.  En çok örnek gösterilen değişim aracı, Bitcoin. Çoğu insan tarafından güvenli olmadığına karar verilen tedavüldeki paranın yerine geçti”

Kelly, bu üç faktörün, bitcoin fiyatının 10.000 $ ‘a yükselmesine ve kısa vadede potansiyel olarak büyük destek seviyelerine ulaşmasını sağlayacağını kaydetti.

CNBC

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Gates ve Buffett – Yaklaşan Asteroid Bitcoin’i Görmezden Gelen Dinazorlar Warren Buffett‘ın son dönemlerde Bitcoin‘e yönelik “spekülatif bir balon” açıklamalarına dün akşam CNBC’de gerçekleştirilen programda Bill Gates ve Munger da katıldı. Warren Buffett’ın ortağı Charlie Munger da Bitcoin’i işe yaramaz bir sanal altın olarak nitelendirdi. Bill Gates...
Serkan Eser 8 Mayıs 2018