XRP
XRP
$0.46 +0.80
Bitcoin
Bitcoin
$19.599 +2.74
Dogecoin
Dogecoin
$0.06 +1.02
Ethereum
Ethereum
$1.323 +3.26
Cronos
Cronos
$0.11 -0.52
Cardano
Cardano
$0.43 +1.05
Decentraland
Decentraland
$0.7 +2.33
Polkadot
Polkadot
$6.38 +3.10

Bitcoin’in Ötesine Bakmak: Bu 5 Altcoin Dikkat Çekiyor!

0 görüntülenme
Bitcoin'in Ötesi: 5 Altcoin Dikkat Çekiyor!

Bitcoin (BTC), bireysel yatırımcıların olduğu kadar kurumsal yatırımcılarında en güvendiği kripto para birimidir. Ancak, son zamanlarda yeni teknolojilerle piyasa farklı bakış açıları katan altcoin projeleri de var. Bu yazıda, analist Jim O Brien’in listesinden Bitcoin dışındaki en iyi kripto para birimlerini listeleyelim.

Bitcoin’in yanında yatırım yapılacak en iyi 5 altcoin

Ethereum (ETH)

Ethereum, tıpkı Bitcoin gibi Blockchain tabanlı bir ağdır. Merkezi olmayan ve açık kaynaklıdır. Bu, hiçbir hükümet veya bankanın onu kontrol etmek için ağa giremeyeceği anlamına gelir. Ancak, büyük bir benzerlikle birlikte, Bitcoin ile bazı farklılıkları da var. Ethereum ağı üç bileşen ile Bitcoin’den ayrılır…

Trader'lar Ethereum İçin Bahis Yapıyor
  • Ethereum Sanal Makinesi (EVM): Buradaki merkezi olmayan ağdır ve Ethereum adını verdiğimizde anladığımız ana uygulama budur. Blockchain teknolojisi üzerine inşa edildiğinden, işlem verilerinin bloklarda saklandığı ve ağın bu şekilde yayıldığı dağıtık bir defter (ledger) sistemi sağlar. Ağ, belirli bir giriş tetiklendiğinde otomatik olarak çalışacak şekilde ayarlanmıştır. Buna sağladığı akıllı sözleşme tesisi denir.
  • ETH: ETH, EVM üzerinden çalışan Ethereum ağındaki yerel kripto para birimidir.
  • Gas: Dağıtık Ethereum ağının çalışması veya bir işlem yapar gibi çalışması için biraz enerjiye ihtiyacı vardır. Burada işin miktarına gas, enerjisine ise ETH denmektedir. Eter temelde enerjinin dönüşmüş versiyonudur. Yani, gerçek dünya değeri vardır.

Bu arada, Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, Ethereum kurucusu Vitalik Buterin yeni fork’lar hakkında görüşünü paylaştı.

Bitcoin'in Ötesi: 5 Altcoin Dikkat Çekiyor!

Dogecoin (DOGE)

Dogecoin, yazılım mühendisleri Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından 2013’te piyasaya sürüldü. Doge’nin diğer projelere nazaran farklı anaçları var. 2009’da Bitcoin’in yenilenmesinden sonra insanlar bu konudaki spekülasyonlarını gösterdiler. O zaman, bu iki yazılım mühendisi, Bitcoin inovasyonu etrafındaki tartışmalara şaka olarak bir kripto para birimi üretmeyi planladı. Bitcoin’den çok daha iyi bir para birimi geliştirmek istediler. Hareketlerinde başarılı oldular ve kripto logosu olarak meme köpeği Shiba Inu köpeğinin yüzünü seçtiler.

Bir dereceye kadar şaka olarak başlasa da, Dogecoin gerçekten Bitcoin’den daha iyi performans gösteriyor. Bir Dogecoin işlemi, bir işlem için 2 dakikadan az sürer. Aynı zamanda Bitcoin’den daha az olan 2 dolar civarında ücret alır.

Stellar (XLM)

Stellar ile ilgili ilginç olan şey, kripto para biriminin kendisi olmaması ve bankaları ve diğer ödeme sistemlerini işlemler için kolaylaştırmasıdır. Kripto para birimi, burada Stellar ağı üzerinden dolaşan ve kriptoyu fiat para birimine dönüştürerek bankacılık işlemlerine yardımcı olan XLM’dir. Dijital işlem sırasında XLM aktarılır ve bankalara yatırılmak üzere fiat para birimine dönüştürülür.

Bitcoin'in Ötesi: 5 Altcoin Dikkat Çekiyor!

BNB Coin (BNB)

BNB coin, başlangıçta Ethereum Blockchain üzerinde çalışıyordu. Daha sonra kendi Blockchain olan Binance Chain’e geçti. BNB, hızlı fon transferini kolaylaştırır ve yatırım için de büyük bir altcoin projelerinden biridir.

Polkadot (DOT)

Polkadot son zamanlarda popülerliğini katladı. 2017 yılında Ethereum kurucu ortaklarından Gavin Wood tarafından tasarlardı. Polkadot ağı, diğer kripto para ağlarından oldukça farklıdır. Aynı zamanda Blockchain tabanlı bir ağdır. Ancak Polkadot’ta birden fazla Blockchain vardır ve cross chain işlemlerine olanak tanır. Ağ, açık kaynaklı ağ gibi sahip olmadığı tüm olanaklara sahiptir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ethereum Merge Riskleri
Ethereum Merge Riskleri: Beklenmedik Forklar Görecek Miyiz? Crypto Pragmatist bülteninin kurucusu ve kripto gözlemcisi Jack Niewold, Ethereum merge’ün küresel Blockchain topluluğuna getirdiği olası riskler ve fırsatlar hakkındaki düşüncelerini paylaşmak için Twitter’a gitti. Ethereum merge iç savaşa neden olabilir mi? Niewold’un konusuna göre, Eylül 2022’deki...
Buğra Çağlar 2 ay önce