Bitcoin’in Yaratıcısı Satoshi Nakamoto Geri Dönmüş Olabilir

Google News

Bitcoin’in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto aramıza geri dönmüş olabilir. Zira Bitcoin’in yaratıcısı olduğunu iddia eden bir isim iki bölümlük bir kitap ile Bitcoin’in yaratılış sürecini anlatmayı planlıyor.

Cuma günü, Satoshi Nakamoto ile ilgili bir internet sitesi olan Nakamoto Family Foundation’de Bitcoin hakkında sıkça sorulan bazı soruları yanıtlamak için alıntı yapıldığı görülüyor. İnsanların gerçekleri bilmesini istediğini belirtiyor. Ayrıca kitabın başlığında şifreli bir mesajda var.

“Honne ve tatamae”

Vikipedi’ye göre, “kişinin gerçek hisleri ve arzuları arasındaki zıtlık” ve “herkesin önünde sergilenen davranış ve görüşler” demek.

Bloomberg News, gönderinin veya alıntıların orijinalliğini doğrulayamadı.

Pek çok gazeteci, kripto dünyasında bir sır olan Nakamoto’nun gerçek kimliğini ortaya çıkarmayı denediler ve başarısızlığa uğradılar. Web sitesinde yayınlanan alıntıda, yazarın Adam Back, Wei Dai, David Chaum ve Hal Finney gibi dijital değer araştırmalarında öncü isimleri listelediği görülüyor.

Genesis block

Metin içinde, Bitcoin için “ilk” genesis block adına atıfta bulunması gibi tuhaflıklar var. Genesis block, 2009’un başlarında Nakamoto tarafından piyasaya sürülen Bitcoin blok zincirindeki ilk bloktur. Bu yeni alıntı birden fazla block olduğunu ima ediyor gibi görünüyor.

İnternet sitesindeki alıntıdan birkaç bölüm:

“Bitcoin ilkeleri, on dört yaşında katıldığım bir topluluk olan cypherpunks’ten kaynaklanıyor. Bu topluluk, anonimliğin nefes almak kadar temel olduğu bir yerdi, açık bir toplumda içten bir konuşma özgürlüğünün olması için insanlar kendilerini anonim olarak ifade ediyorlardı.”

“Satoshi Nakamoto gerçek bir isim değil. Özellikle, yasal bir isim değil. Bu isimin özü düşünce ve akıla dayanıyor.”

Bildirge sonrasında kripto para dünyası Twitter ve Reddit’te heyecanlarını dile getirirlerken önümüzdeki günlerde bu yazıyla ilgili detaylı analizler de mutlaka paylaşılacaktır.

21 sayfadan oluşan kitabın ilk bölümüne bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku