Bitcoin Teknik Fiyat Analizi – Sırada Ne Var?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin (BTC) Çarşamba günü $7,000 seviyesinin altına düşerek, yakın zamanda gündeme gelen piyasanın yükselme umudunu yeniden şüpheye soktu.

Umutlu olanlar için daha endişe verici olan şey ise, eğer mevcut değerin de altına düşmeye devam ederse  teknik grafiklerin belirttiğine göre durum Bitcoin’in aleyhine dönebilir.

Bitcoin dün gece saat 12’de büyük bir çöküş yaşayarak $7,000’in altına düştü. Saatlik hareketlere bakıldığında (hareketli ortalamalar) yükselme eğilimine girmesi ve BTC’nin psikolojik sınırın altına düşmemesi bekleniyordu.

Bununla birlikte toptan satışlar ABD’de erken başlayarak Bitfinex verilerine göre BTC’nin $6,670’e kadar gerilemesine neden oldu. İşin ilginç yanı, BTC fiyatının düşmesi S&P 500 vadeli işlemlerinin satışıyla aynı zamana denk geldi.

Şubat ayının sonlarından itibaren, Bitcoin ve ABD hisseleri aşağı yukarı aynı hareket ediyor. Bu da demek oluyor ki kriptoparalar halen birer riskli aktif değer olarak görülüyor.

Günün sonunda, ABD hisseleri artışa geçti, ancak Bitcoin dengelenmeden önce Asya borsalarında $6,565’e kadar düşmeye devam etti. Bu yazı yazıldığı sırada BTC Bitfinex’te $6,746’den işlem görüyor.

Her ne kadar $6,565’e olan düşüş durumu Bitcoin’in aleyhine çevirmiş olsa da, halen tamamen kaybedilmiş değil. Bugün 10 günlük hareketli ortalamanın üzerindeki (UTC başına) bir kapanış, aşağıdaki grafikte de görülebileceği gibi durumu tersine çevirebilir.

Günlük çizelge

5 günlük hareketli ortalama (MA) şu anda nötr durumdayken 10 günlük hareketli ortalama ise daha çok düşme eğiliminde.

Kanal direnci (channel resistance) önümüzdeki 24 saat içerisinde $6,600 seviyesine kadar gerileyecek gibi görünüyor.

Genel görünüm

  • Şu anki durum belirsiz görünüyor.
  • 10 günlük hareketli ortalamanın üzerindeki bir kapanış artma eğilimindeki falling channel’ın oluşmasına neden olabilir.
  • $6,425 seviyesinin altında gerçekleşecek bir gerileme ise $6,000’in altında bir değere kadar düşmesine neden olabilir.
  • Falling channel’ın daha da altına düşerek $5,450 seviyesine kadar gerilemesi de mümkün, günlük relatif güç indeksi fiyatlarda 1,000 dolarlık bir düşüşe daha yer olduğunu gösteriyor.

CoinDesk

Bitcoin Teknik Fiyat Analizi – Sırada Ne Var?