Reklamı kapat

Bitcoin’lerin %20’si Bulunamıyor

Egehan Karışman
Egehan Karışman 10 Temmuz 2018
0 görüntülenme

Hesaplamalara göre, tüm Bitcoin’lerin yaklaşık %20 kadarı kayıp durumda. Wall Street Journal analizine göre bu dijital paranın unutulan veya kurtarılamayan miktarı tahmin edilenden çok daha fazla.

Wall Streey Journal gazetesinin yaptığı araştırma ve analizin sonuçlarına göre kullanıcılar tüm Bitcoin’lerin beşte biri kadarını kaybetti. Her ne kadar bu rakam Bitcoin enflasyona uğramayacak ve alt birimlere bölünebilecek şekilde tasarlandığından teknolojinin yayılmasını engellemese de, bu durum birikimlerini kaybeden müşterilere yardım eden cüzdan avcısı sektörünü yarattı.

Cüzdan Avcıları ve Türlü Metodları

Birikimlerini kaybeden müşterilere yardım eden küçük bir sektör oluştu. Bu sektördekiler müşterilerden kurtardıkları paranın %5 ila 40 arasında bir oranı talep ediyor ve donanımların hukuki incelemesinden olası anahtar kombinasyonlarını ısrarla denemek gibi pek çok yöntem kullanıyorlar.

Bu senaryolardan birisi İngiltere’de yaklaşık $100 milyon dolar değerindeki Bitcoin’ini Wales’teki bir atık depolama alanındaki hard diskte olduğunu söyleyen bir adam yaşadı. Atık depolama alanını kazarak hard diski bulmak gibi büyük bir görevi üstlenecek maddi desteğinin olduğunu açıkladı. Ancak yerel otoriteler sağlık riskleri nedeniyle buna müsade etmiyor.

Dünyanın Geri Kalanı Endişelenmiyor

Her ne kadar milyonlarca dolar değerindeki Bitcoin’ini kaybetmek sahipleri için şüphesiz moral bozucu olsa da, bu durum daha geniş bir endüstriyi olumsuz etkilemiyor. Bitcoin oldukça bölünebilir. Bitcoin’in en küçük birimini ifade eden “Satoshi“, Bitcoin’in on milyonda birine denk.

Eğer kaybedilen Bitcoin’lerin oranı sabit kalırsa, yine de uzun yıllar boyunca faydalı bir para birimi olarak varlığını sürdürmeye devam edecek. Aslında buna inanmak için pek çok sebep var. İnsanlar Bitcoin’i nasıl kullanmaları gerektiğini öğrendikçe, kaybetme oranı da azalacak.

Dahası, eğer uzak gelecekte daha çok Bitcoin’in kazılması ile daha fazla alt birime ihtiyaç duyulursa, buna imkan veren bir Bitcoin prokolünün çıkarılmasının pek çok yolu var.

Blokt

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ripple’dan Açıklama: XRP ve Ripple Birbirinden Bağımsız Bitcoin ve Ethereum için SEC’ten olumlu karar çıkmışken Ripple‘ı zorlu günler bekliyor. Yaklaşan karar günü öncesi ise Ripple, XRP’nin Ripple olmadığını tüm dünyaya anlatmak istiyor. XRP Ripple değildir, Ripple da XRP değil. Bunu söyleyen de Ripple’ı temsil...
Şebnem Ertan 11 Temmuz 2018