BitGrail İflas Etti, Bilanço 170 Milyon Dolar

Canan Çayırlı
Canan Çayırlı 13 Şubat 2018
0 görüntülenme

İtalyan kripto para borsası BitGrail şuanda değeri 170 milyon doları geçen 17 milyon Nano kripto parayı (XRB, eski adıyla RaiBlocks) kaybettiğini açıkladı.

Şirket başlarına gelen bu olayı tanımlamak için ‘hack‘ kelimesini kullanmayı tercih etmedi, onun yerine web sitesinde yer alan bir açıklamada ” yapılan bu iç denetim yetkisiz olan işlemleri ortaya çıkardı” dedi.
 
BitGrail’in sahibi Francesco ‘The Bomber’ Firano twitter’da şirketin şuanda sadece 40 milyon dolara tekabül eden 4 milyon Nano sahibi olduğunu ve bu yüzden tüm müşterilerine geri ödeme yapamayacağını duyurdu.
 
Gerçekleşen bu olayda tek kayıp Nano kripto para oldu, başka hiçbir dijital paraya el sürülmedi. Normalde kullanıcılar Nano’ları kendi BitGrail hesaplarında saklarlardı fakat bu kez para BitGrail’in kendi cüzdanlarından aniden yok oldu.
 

İki Taraf Arasındaki Tartışmalar

BitGlass ve Nano takımları arasında kulanıcıların zararını karşılamak üzerine olan tartışmalar bu olayın kısa sürede bir çözüme ulaşmasını engelleyecek gibi duruyor.
Firano Twitter üzerinde Nano takımını işbirliği yapmak istememek ile suçluyor.

“BitGrail’deki NANO çalındı.

Malesef ki hasarınızın tamamını karşılamamız mümkün değil. (Şuanda sadece 4 milyon XRN’ sahibiz.)

Tahmin edebileceğiniz gibi geliştiriciler işbirliği yapmak istemiyorlar.”

Nano takımı ise buna Medium’da sert bir blog postuyla cevap verdi.

“Bizim yapmış olduğumuz ön araştırmaya göre muhasede defterinde hiçbir çift harcamaya rastlanılmadı ve kaybın Nano protokülündeki bir sorundan kaynaklandığına inanmamız için ortada hiçbir sebep yok. Görünen o ki bu problem BitGrail’in yazılımından kaynaklanıyor.”

Nano takımı ayrıca Firano ile olan son konuşmalarının bir transkriptini yayınladı ve emniyet yetkilisine durumu bildirdiklerini söyledirler. Bunun üzerinden çok geçmeden BitGrail de yetkililerde bağlantıya geçti.

İki Parti Yakın İlişkiler Sahibiydi

Önceden yakın bir ilişkileri olduğu bilinen BitGrail ve Nano takımları arasında bir çatışma meydana geldi. Bu yakın ilişkinin temel sebebi ise BitGrail’in Nano İşlemlerini kabul eden çok az sayıdaki borsadan biri olmasıydı.

 

“Önceden Nano takımı BitGrail ile çok yakın bir ilişkiye sahipti. Görünüşe göre twitter’da ve resmi web sitelerinde pek çok tavsiyede bulundular. Şuanki durum oldukça karışık.”

BitGrail şuanda bütün faaliyetlerini askıya aldı ve bir soruşturma bekleyişi içine girdi. Ayrıca öncesinde gelecekte olacak olan duyuruların sözünü de vermişti.

Reddit Topluluğu BitGrail’i Suçluyor

Reddit’teki BitGrail kullanıcıları toplu dava açmak için bir araya geliyor. Bazı Reddit kullanıcıları Hack’leme işlemini yapan kişiyi yakından izlediklerini iddia etmiş olsa da, kullanıcıların doğru kişiyi tanımladıklarını ispat etmenin herhangi bir yolu olmadığı için bu tartışmaları yok sayacağız.

Bir diğer kripto para borsası olan Binance, saldırıdan sonra Nano’ların depolandığı hesabı dondurmak üzerine çalıştığını açıkladı.

https://twitter.com/cz_binance/status/962146119898640384?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.bleepingcomputer.com%2Fnews%2Fcryptocurrency%2Fbitgrail-cryptocurrency-exchange-becomes-insolvent-after-losing-170-million%2F

“Biz Nano takımı (ve yeniden BitGrail) ile temas halindeyiz ve bu sayede mevduatları alındığı anda tanımlanan adreslerde donduracağız. Bu bizim coin CEO veya kurucularından liste taleplerini isteme sebeplerimizden biri. Binance bu durumda elinden geldiğince yardımcı olacak. Kullanıcıları korumak için beraber çalışmamız gerektiğinin bilincideyiz.”

Şuandaki senaryoya bakılırsa Nano topluluklarının çoğu bu kazadan ötürü BitGrail’i suçluyor ve bazı kuallanıcılar kendi aralarında çok geç olmadan yatırımlarını geri çekmek üzerine tartışıyor.

Nano market hacmine ve birim başına 10 dolarlık işlem görüyor olmasına bakılarak şuanda dünyadaki 23. en değerli kripto para durumda yer alıyor. Bu hack olayının ardından satış fiyatında %5’lik bir düşüş yaşandı.

 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bankera ICO’suyla Şimdiden $190 Milyon Topladı Kriptopara dostu sanal banka ve Bitcoin cüzdanı SpectroCoin’in ‘eylemsel çatalı’ olan Bankera, başarılı bir şekilde ICO’sunda 157 milyon Euro ($192 milyon) toplamayı başardı. ICO 28 Şubat’ta veya üst sınıra ulaştığında sona erecek, şu anda bu üst limit...
Egehan Karışman 13 Şubat 2018