BitMEX Krizi Sonrası Popüler Bitcoin Türev Platformu Deribit “Kimlik” Sürecini Başlatıyor

deribit 1200x675 1
deribit 1200x675 1
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kriptokoin – Deribit CEO’su John Jansen, yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük kripto opsiyon borsası olan Deribit’in 2020’nin sonundan önce tüm kullanıcılara kimlik doğrulama zorunluluğu getireceğini söyledi.

Ne Anlama Geliyor?

Geliştirilmiş müşterinizi tanıyın (KYC) programı, tüm Deribit yatırımcılarının pasaport gibi bir devlet kimliğinin yanı sıra ikamet kanıtı sunması gerektiği anlamına geliyor. Jansen, “Yeni müşterilerin yakında bu piyasa standardı ön şartlarına uyması gerekecek ve mevcut müşterilerin uyumu için bu durum bolca zaman alacak” diyor.

Şu anda Deribit’in iki KYC seviyesi bulunuyor. Seviye 0 – 1 bitcoin ve 50 Ethereum’a kadar para çekme işlemleri için – ad, e-posta, doğum tarihi, adres ve ikamet edilen ülke gibi temel bilgileri gerektiriyorr. Seviye 1 – sınırsız para çekme – temel bilgilere ek olarak bir pasaport veya resmi kimliğe ihtiyaç duyar. Bu, yaklaşan KYC programı ile tüm kullanıcıların Seviye 1 doğrulamasını geçmesi gerektiği anlamına gelir.

Deribit’in Planı

Deribit’in planı, rakip ve sorunlu türev borsası BitMEX’in benzer eylemlerinden hemen sonra geliyor. Bugün BitMEX, KYC programını hızlandırarak tüm müşterilerin 5 Kasım’a kadar doğrulamalarını yapmalarını istedi.

BitMEX ve kurucuları, bu ayın başlarında ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından suçlandı. Borsa ve kurucuları Arthur Hayes, Ben Delo ve Samuel Reed kayıtsız bir ticaret platformu işletmekle ve KYC ve kara para aklamayı önleme düzenlemeleri dahil olmak üzere CFTC kurallarını ihlal etmekle suçlanıyor. Bu arada DOJ, Hayes, Delo, Reed ve BitMEX iş geliştirme başkanı Greg Dwyer aleyhine Banka Gizlilik Yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle de suç duyurusunda bulundu.

Alınan Tedbir

Deribit, yaklaşmakta olan zorunlu doğrulama planında ekstra tedbir alıyor gibi görünüyor, ancak Panama merkezli borsa ABD sakinlerinin kendi platformunda işlem yapmasına izin vermiyor.

Jansen, The Block’a verdiği demeçte, “Yıllar boyunca, ABD’li kişilerin hesap açılışlarını engelleme konusunda oldukça dikkatli davrandık. Düzenli olarak IP erişim kontrolleri yapıyoruz ve aslında bunu konuşurken de kontrollerimizi yapmaya devam ediyoruz.”

Nitekim, bugün erken saatlerde, bazı kullanıcılar Deribit’ten “Siz bir Amerikan vatandaşısınız” şeklinde bir bildirim aldıklarını ve bu nedenle platforma erişmelerine izin verilmediğini vurguladılar. Jansen, “Bu kullanıcılar ABD’den veya en azından ABD IP’si olarak bildiğimiz bir IP’den olabilir” diyor. Jansen, “Deneyimlerimiz, bu tür kontrollerden etkilenen kullanıcıların büyük çoğunluğunun aslında ABD vatandaşı olmadığı şeklinde. Ancak platformda gerçek ABD’li kişilerin bulunmaması için elimizden geleni yapmamız gerekiyor” ifadesini kullanıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

BitMEX Krizi Sonrası Popüler Bitcoin Türev Platformu Deribit “Kimlik” Sürecini Başlatıyor