BitMEX’te Açık Bitcoin Pozisyonları Çöküş Yaşadı! Peki Bu Ne Anlam İfade Ediyor?

960x0
960x0
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kriptokoin.com – Bitcoin (BTC), son zamanlarda marj trader’ları için yıkıcı olduğu kanıtlanan bir volatilite gördü.

Geçen hafta BTC, BitMEX’te 8.600 dolara kadar düşük bir seviyeye düşmesine neden olan acımasız bir ret ile karşılaşmadan önce 10.400 dolara kadar keskin bir ralli görmüştü.

Bu iki hareket –yüksek seviyelere çıkmak ve ardından düşüş yaşamak- 200 milyon doların üzerinde pozisyonun tasfiye edilmesine ve kaldıraç trader’lar arasında yıkıma neden oldu.

Daha küçük ölçekte buna benzer bir durum dün görüldü: Satıcılar BTC’yi 9.800 dolara geri çekmeden önce BTC’yi 9.400 dolara düşürdü.

Bu da 25 milyon dolarlık pozisyonların tasfiye edilmesine yol açtı ve BitMEX’teki açık pozisyonların çöküş yaşamasına neden oldu.

Tüm bunların, Bitcoin’in kısa vadeli eğilimi için iyiye işaret olması muhtemel.

24 saatte 25 milyon dolar tasfiye edildi

Yazım sırasında Bitcoin %0,33’lük bir artışla 9.730 dolar seviyelerinden işlem görüyor. BTC son birkaç haftadır bu seviyelerde ve belirleyici bir ivme kazanmak için mücadele ediyor.

Dün, satış yapanlar BTC’yi 9.400 doların altına indirebilmeyi başardı. Bu hareketin kısa mürlü olduğu ve kısa bir tuzak olduğu anlaşılıyor; trader’lar kısa pozisyonlar açmaya başlar başlamaz kesin bir toparlanma görüldü.

Bu, analiz platformu Skew tarafından sunulan aşağıdaki tabloda da görüldüğü gibi; 25 milyon dolarlık marj pozisyonlarının tasfiye edilmesine yol açtı.

Ayrıca bu durum BitMEX’teki açık pozisyonların çöküş yaşamasına neden oldu. Twitter’da HsakaTrades isimli bir trader, bu düşüşün büyüklüğünü gösteren bir grafik sundu:

Bu durum Bitcoin için olumlu mu?

Marj trader’larının toplu tasfiyesinin Bitcoin’in orta vadeli eğilimi için iyiye işaret olması güçlü bir olasılık.

Kaldıraç kullanan daha aktif trader’lar yanlara doğru hareket ettikleri için tarihsel olarak, önemli direnç bölgelerine (10.500 dolar) ulaştığında kripto üzerindeki baskıyı azaltabilir.

Bitazu Capital’in kurucu ortağı ve analist Mohit Sorout, geçen haftaki 220 milyon dolarlık tasfiyenin, “sağlıklı bir Bitcoin duyarlılığı sıfırlaması” olduğunu açıklamıştı. Aynı şey bu son hareket için de geçerli. Alıcılar, potansiyel olarak Bitcoin’in önümüzdeki haftalarda sürdürülebilir bir yükseliş trendi görmesi için zemin hazırlayarak, kısa pozisyonları temizlemek için çalışıyorlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

BitMEX’te Açık Bitcoin Pozisyonları Çöküş Yaşadı! Peki Bu Ne Anlam İfade Ediyor?