BlackRock’ın ETF Hamlesi ETH ve Bu 2 Altcoin’i Roketledi!

BlackRock’ın ETF Hamlesi ETH ve Bu 2 Altcoin’i Roketledi!
BlackRock’ın ETF Hamlesi ETH ve Bu 2 Altcoin’i Roketledi!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock, spot Ethereum (ETH) borsa yatırım fonu (ETF) için resmi başvuru yaptı. Bu hamle, firmanın spot bir Bitcoin ETF’si için başvuruda bulunmasından dört ay sonra geldi. Duyuru, ETH fiyatlarının bir yıldan uzun bir süredir ilk kez 2.000 doları aşmasına yol açarak kripto para piyasası için önemli bir yükseliş eğilimine işaret etti. Ayrıca, birkaç altcoin projesi daha bu gelişmeyle yükseliş yaşadı.

BlackRock, ETF hamlesini duyurdu

“iShares Ethereum Trust” olarak bilinen başvuru, kritikti. Nasdaq’ın BlackRock adına 19b-4 formunu Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sunmasının ardından onaylandı. Dosyalama, Bitcoin’in ötesinde altcoin projelerine artan kurumsal ilginin sinyalini verdi. Bitcoin savunucusu Udi Wertheimer, MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’ın Bitcoin’in nihai varlık olduğuna dair inancına atıfta bulunarak “İkinci bir en iyi var” diyerek gelişmeyi kabul etti.

Diğer kripto savunucuları kurumsal ilginin çeşitlenmesini kutladı. Ancak bazıları Ethereum ETF başvurusunun BlackRock’ın spot Bitcoin ETF’sinin yakın olduğunu öne sürdüğünü belirtti. Bağımsız Ethereum eğitmeni Sassal, ETF’nin ETH getirileri üzerindeki potansiyel etkisini vurguladı. Yatırımcıların “stake haldeki spot ETH ETF’nin sunabileceği gerçek getiri üzerinde kesinlikle salya akıtmaya” hazır olduklarını öne sürdü.

Ethereum fiyatı yüzde 10  yükseldi: Sırada hangi seviyeler var?

BlackRock’ın Delaware’de bir Ethereum trust’ı kaydetmesi ve ardından Nasdaq’a spot Ethereum ETF başvurusunda bulunmasına yanıt olarak Ether fiyatı yüzde 10’un üzerinde arttı. Matrixport Kripto Araştırma ve Strateji Başkanı Markus Thielen, olayı “Ethereum’dan şüphe duyan herkes için nükleer bir kış” olarak nitelendirdi. Üstelik, altcoin için büyük bir short squeeze ve rekor düzeyde yüksek fonlama oranlarına dikkat çekti. Ticaret firması QCP Capital, Ether’in Bitcoin üzerindeki üstün performansını BlackRock’ın başvurusuna bağladı. Ayrıca varlık yöneticisinin spot Bitcoin ETF’si için başvurduğu zamana benzer bir piyasa tepkisi belirledi.

Kripto para birimleri 100 milyar doların üzerinde işlem hacmi kaydetti. Bu sırada Bitcoin, Ether ve Tether sırasıyla 34, 47 ve 69 milyar dolar hacim sağladı. Lider altcoin Ethereum 2.134 dolara ulaşırken, Bitcoin BlackRock haberlerinden önce gördüğü yaklaşık 38.000 dolarlık en yüksek seviyesinden yüzde 4’lük bir düşüş yaşadı. QCP Capital, iyimser piyasa göstergelerine rağmen dikkatli olunması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, önemli direnç seviyeleri ve potansiyel momentum duraklaması konusunda uyarı yaptı.

Bu altcoin projeleri de etkilendi

BlackRock’ın bir Ethereum ETF’si için başvuruda bulunduğunun duyurulması, başka altcoin projeleri için de etkiliydi. Zira popüler Ethereum stake tokenlarında da önemli bir ralliyi tetikledi. Lido Finance’in yönetişim tokenı bir gecede yüzde 20’nin üzerinde artış göstererek 2,49 dolara ulaştı. Diğer yandan, RocketPool’un yerel tokenı son 24 saat içinde %20’nin üzerinde artış gösterdi. Böylece 32,83 dolara yükseldi. Lido Finance ve RocketPool, sektörün en büyük likit stake sağlayıcıları arasında yer alıyor. Ayrıca kullanıcıların Ethereum’larını stake etmelerine ve karşılığında stake edilmiş tokenlar (sırasıyla stETH ve RETH) almalarına olanak tanıyor. Stake token fiyatlarındaki artış, BlackRock’ın Ethereum için bir ETF planladığını öne süren hamlesine bağlanıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

BlackRock’ın ETF Hamlesi ETH ve Bu 2 Altcoin’i Roketledi!