Blockchain’i Kullanmaya Hazırlanan 50 Büyük Şirket

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Blockchain’i Kullanmaya Hazırlanan 50 Halka Arz Şirket

Blockchain teknolojisi her ne kadar kripto paralar ve ICO’lar ile anılsa da dünyanın en büyük şirketlerinin de bu teknolojiyi kullanmaya çalıştıkları aşikar. Forbes Global listelerine bakıldığında en büyük şirketlerden 50’si aktif olarak blockchain teknolojisini kullanıyor veya yakın zamanda kullanmaya başlayacak durumda. Şirketler blockchain trenini kaçırmamak için çabalıyorlar.

50) American Express [Sembol: AXP]

Konum: ABD

Piyasa Değeri: 87.3 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Forbes Global 2000’de 119. Sırada bulunan kredi devi; ödemeler, sadakat sistemleri gibi alanları blockchain ile güçlendirerek hem teknolojiyi yakalamak hem de sektördeki gücünü korumak istiyor.

49) Banco Bilbao Vizcaya Argentaria [BBVA]

Konum: İspanya

Piyasa Değeri: 54.5 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Forbes Global 2000’de 116. Sırada yer alan banka; Ethereum ve Hyperledger Fabric’i kullanarak 75 Milyon € değerinde kurumsal bir kredi ödemesi yaparak blockchain’e adımını attı.

48) Mizuho Financial Group

Konum: Japonya

Piyasa Değeri: 46.2 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Blockchain teknolojisinde erken yatırımcılar arasında yer alan Mizuho, Forbes Global 2000’de 114. Sırada yer alıyor. CoinDesk raporuna göre şirken blockchain yatırımlarını açıkladıktan sonra hisse değerlerinde artış gözüktü.

47) BHP Billiton Limited

Konum: Avustralya

Piyasa Değeri: 133.2 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Dünyanın en büyük madencilik şirketlerinden biri olarak anılan BHP, Forbes Global listesinde 108. Sırada bulunuyor. Şirket Blockchain’in tedarik zincirini nasıl geliştirebileceği konusunda araştırmalar yapıyor.

46) Oracle Corporation [ORCL]

Konum: ABD

Piyasa Değeri: 191.1 Milyar $

Blockchain Kullanımı: 2017 yılında Hyperledger Fabric’e katılan şirket kendi kurumsal blockchain ağını başlatmaya hazırlanıyor. Oracle, Forbes Global’de 107. Sırada bulunuyor.

45) Tencent Holdings Ltd.

Konum: Çin

Piyasa Değeri: 491.3 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Blockchain ile vergi kavramlarını geliştirmeye çalışan şirket yıl içerisinde bu konuyla ilgili olarak Shenzhen Eyaleti Vergi Dairesi ile ortak çalışmalarda bulundu. Tencent, Forbes Global’de 105. Sırada bulunuyor.

44) AIA Group

Konum: Hong Kong

Piyasa Değeri: 111.4 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Kendi blockchain hızlandırıcısını hazırlayan sigorta devi, Hyperledger Fabric’i de kullanmaya başladı. Sigorta devi şirket Forbes Global 2000’de 93.sırada yer alıyor.

43) Alibaba Group Holding Ltd. [BABA]

Konum: Çin

Piyasa Değeri: 499.4 Milyar $

Blockchain Kullanımı: CEO Yong Zhang sıklıkla bahsettiği şekilde blockchain teknolojisne yatırım yapan ve kullanım alanlarını keşfetmeye çalışan e-ticaret devi şirket, özellikle tedarik zincirlerinin iyileştirilmesi için yatırım yapmaya devam ediyor. Alibaba, Forbes Global’de 81.sırada yer alıyor.

42) MetLife, Inc. [MET]

Konum: ABD

Piyasa Değeri: 47.5 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Sigortalar üzerine bir blockchain platformu kurmaya çalışan MetLife, teknoloji devi IBM ve sigorta şirketi Majesco ile ortaklık kurdu. MetLife, Forbes Global’de 78.sırada yer alıyor.

41) Facebook, Inc. [FB]

Konum: ABD

Piyasa Değeri: 47.5 Milyar $

Blockchain Kullanımı: CEO Mark Zuckerberg, blockchain teknolojisini keşfetme planı konusunda açıklamalarda bulundu. Şirket Forbes Global’de 77.sırada yer alıyor.

40) Prudential Financial [PRU]

Konum: ABD

Piyasa Değeri: 42 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Etkili kripto para birimlerine destek veren şirket, sahnenin arkasında durarak gizli bir yükseliş sağladı. Bu sayede Forbes Global’de 73.sıraya kadar yükseldi.

39) Walt Disney Company [DIS]

Konum: ABD

Piyasa Değeri: 152.1 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Eğlence devi, kullanmayı planladıkları Dragonchain’i rafa kaldırdıktan hemen sonra, kendi çalışanlarıyla yeni bir projeye başladı.

38) IBM

Konum: ABD

Piyasa Değeri: 132.3 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Hyperledger Fabric’i açık kaynaklı hale getiren bilgisayar devi, çok sayıda blockchain girişiminin itici gücü oldu. IBM Forbes Global’de 67.sırada bulunuyor.

37) Ford Motor Company

Konum: ABD

Piyasa Değeri: 44.6 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Otomobil endüstrisi için bir blockchain araştırma grubu başlatan oto devi, trafik akışını kontrol etmek için patent arayışında. Forbes Global’de 67.sırada bulunuyor.

36) Prudential

Konum: Birleşik Krallık

Piyasa Değeri: 67.8 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Küçük işletmeler için blockchain tabanlı bir ticaret platformu kurmak için Singapurlu StarHub şirketiyle ortaklık kuran Prudential, Forbes Global’de 66.sırada yer alıyor.

35) Intesa Sanpaolo S.p.A.

Konum: İtalya

Piyasa Değeri: 63.1 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Forbes Global 2000’de 61. sırada yer alan İtalyan bankası, Bitcoin ve türevler için zaman damgalı blocklar oluşturulmasını sağlamaya çalışmıştır.

34) Goldman Sachs Group Inc.

Konum: ABD

Piyasa Değeri: 91.8 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Kendi krito para ticaret masasını açmayı düşünen banka Forbes Global’de 60.sırada yer alıyor.

33) ING Group

Konum: Hollanda

Piyasa Değeri: 62.2 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Kullanıcı kimliklerinin korunması için tasarlanan bir blockchain çözümü üzerine çalışan ING Grup, Global’de 56.sırada.

32) Amazon.com Inc.

Konum: ABD

Piyasa Değeri: 778.2 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Kısa süre önce başlattığı ConsenSys üzerinde ethereum ile çalışan e-ticaret devi Forbes Global’de 63.sırada bulunuyor.

31) Siemens AG

Konum: Almanya

Piyasa Değeri: 112.5 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Güneş enerjisinin ticaretini yapan blok zincir şirketi LO3’e yatırım yapan endüstri devi Forbes Global’de 51.sırada yer alıyor.

30) Morgan Stanley

Konum: ABD

Piyasa Değeri: 97.7 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Bitcoin vadeli işlemleri üzerine çalışan şirket Bitcoin madenciliğinin olumsuz etkileri üzerine bir rapor yayınladı. Forbes Global’de 50.sırada.

29) Intel Corporation

Konum: ABD

Piyasa Değeri: 254.8 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Hyperledger konsorsiyumuna ait Blockchain platformu Sawtooth’a yatırım yapan bilgisayar devi, donanımların blockchaine etkisi konusunda araştırmalar yapıyor.

28) Nestle

Konum: İsviçre

Piyasa Değeri: 237.3 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Aracıları ortadan çıkaracak bir blockchain tabanlı proje için IBM ile anlaşan gıda devi Forbes Global’de 48.sırada.

27) Sberbank Russia

Konum: Rusya

Piyasa Değeri: 86.3 Milyar $

Blockchain Kullanımı: 2017’de bir blockchain laboratuvarı başlattı ve blockchain şirket tahvillerini keşfetmek için çalışmalar yaıyor. Forbes Global’de 47.sırada yer alıyor.

26) Pfizer

Konum: ABD

Piyasa Değeri: 254.8 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Tedarik zincirleri üzerine bir blockchain girişimi olan Chronicled ile bir proje geliştiren ilaç devi, Forbes Global’de 44.sırada yer alıyor.

25) Royal Bank of Canada

Konum: Kanada

Piyasa Değeri: 254.8 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Kredi puanlama ve kredi sistemleri için bir dizi proje başlatan banka Forbes Global’de 42.sırada bulunuyor.

24) Anheuser-Busch InBev

Konum: Belçika

Piyasa Değeri: 184.3 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Nakliye lojistiğini basitleştirmeyi amaçlayan bir blockchain platformu üzerinde çalışan şirket Global’de 42.sırada.

23) Mitsubishi UFJ Financial Group

Konum: Japonya

Piyasa Değeri: 86.2 Milyar $

Blockchain Kullanımı: 2017 yılında Ripple ağına katıldı ve gelecek yıl kendi blok zincirini tanıtacağını duyurdu. Global’de 37.sırada.

22) Comcast Corporation

Konum: ABD

Piyasa Değeri: 146.8 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Blockcahin yatırımlarını destekleyen Boldstart Ventures’a yatırım yapan telekomünikasyon devi Global’de 34.sırada.

21) AXA Group

Konum: Fransa

Piyasa Değeri: 64.1 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Uçuş sigortası ödemelerini otomatik olarak yürütmek için “Fizzy” akıllı sözleşme platformunu ethereum kullanarak başlatan sigorta devi Global’de 33.sırada.

20) Banco Santander

Konum: İsanya

Piyasa Değeri: 106.3 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Ripple ve Digital Asset Holdings’e yatırım yaptı ve Ripple teknolojisini kullanarak bir ödeme uygulaması başlattı. Forbes Global’de 31.sırada bulunuyor

19) Daimler AG

Konum: Almanya

Piyasa Değeri: 85.7 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Geçtiğimiz yıl ethereum’u kullanarak 100 milyon Euro’luk bir şirket tahvili ihraç eden otomobil devi, kendi kripto parası için çalışmalara başladığını duyurdu. Global’de 29.sırada.

18) Walmart

Konum: ABD

Piyasa Değeri: 246.2 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Tedarik zincirinde Hyperledger Fabric’i kullanmaya yönelik ilk prototipi geliştiren şirket Forbes Global’de 24.sırada bulunuyor.

17) Alphabet Inc. [GOOGL]

Konum: ABD

Piyasa Değeri: 766.4 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Bir dizi blockchain projesine yatırım yapan şirket yakın zamanda kendi blockchain projelerini geliştirmeye başladı. Forbes Global’de 23.sırada bulunuyor.

16) Allianz SE

Konum: Almanya

Piyasa Değeri: 100.4 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Sigorta sistemleri için bir blockchain çözümü üzerine çalışan sigorta devi Forbes Global’de 22.sırada.

15) Microsoft Corporation

Konum: ABD

Piyasa Değeri: 750.6 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Blockchain hizmetlerinden ilk para kazananlar arasındaydı, şimdi Azure platformu üzerinde bir takım çalışma yapıyor. Forbes Global’de 20.sırada yer alıyor.

14) BNP Paribas SA

Konum: Fransa

Piyasa Değeri: 93.6 Milyar $

Blockchain Kullanımı: İç operasyonları için blockchain’i kullanmak üzere “Big Four” muhasebe firmasıyla çalışıyor. Global’de 19.sırada.

13) Samsung Electronics Co.

Konum: Güney Kore

Piyasa Değeri: 325.6 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Küresel tedarik zincirlerini izlemek için Nexledger platformunu duyuran teknoloji devi Global’de 14.sırada.

12) Toyota Motor Corp.

Konum: Japonya

Piyasa Değeri: 200.7 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Blockchain Mobility Consortium’un kurucu üyesi olan bu üretim devi, blockchain ödemelerinin kendi kendini süren araçları nasıl geliştireceğini araştırıyor.

11) Royal Dutch Shell Plc.

Konum: Hollanda

Piyasa Değeri: 306.5 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Blockchain geliştirme firması olan Applied Blockchain, petrol devi için enerji emtia platformu oluşturmak üzere BP ile çalışıyor.

10) Ping An Insurance Company

Konum: Çin

Piyasa Değeri: 181.4 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Blockchain’i keşfetmek için diğer sigorta şirketleri ile birlikte çalışmaktadır.

9) Bank of China Ltd.

Konum: Çin

Piyasa Değeri: 158.6 Milyar $

Blockchain Kullanımı: CoinDesk raporuna göre blockchain teknolojisinin mali uygulamalarını test etmek için teknoloji devi Tencent ile ortaklık kurmuş ve bir dizi patent başvurusu yapmıştır.

8) Apple Inc.

Konum: ABD

Piyasa Değeri: 926.9 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Bilgisayar devi, blockchain teknolojisini kullanmak için bir patent aldı.

7) Wells Fargo & Company

Konum: ABD

Piyasa Değeri: 265.3 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Banka ev ipoteklerini takip etmek için blockchain çözümü üzerinde çalışıyor. Forbes Global’de 7.sırada yer alıyor.

6) Bank of America

Konum: ABD

Piyasa Değeri: 313.5 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Blockchain üzerine en önemli yatırımları yapan banka, ethereum platformunu kullanarak kredi sistemlerini geliştirmek istiyor.

5) Agricultural Bank of China

Konum: Çin

Piyasa Değeri: 184.1 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Devlete ait banka, e-ticaret tüccarlarına teminatsız tarımsal krediler sunmak için merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışıyor.

4) Berkshire Hathaway Inc.

Konum: ABD

Piyasa Değeri: 491.9 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Demiryolu ve mücevher tedarik zincirlerini hızlandırmak için blockchain’i araştırıyor.

3) JPMorgan Chase & Co.

Konum: ABD

Piyasa Değeri: 387.7 Milyar $

Blockchain Kullanımı: Açık kaynak topluluğuna Blockchain platformu Quorum’a yatırım yaptı. Forbes Global’de 3.sırada.

2) China Construction Bank Corporation

Konum: Çin

Piyasa Değeri: 261.2 Milyar $

Blockchain Kullanımı: CCB, bankaların ve sigorta şirketlerinin finansal ürünlerinden bazılarının satışını yapmak üzere IBM ile anlaşarak blockchain tabanlı bir proje hazırlıyor.

1) Industrial and Commercial Bank of China

Konum: Çin

Piyasa Değeri: 311 Milyar $

Blockchain Kullanımı: ICBC tarafından yayımlanan bir patente göre, güvenilir ödemeler için merkezi otorite yerine blockchain teknolojisi kullanılması öngörülmüştür. Forbes Global 2000’de ilk sıradadır.

Blockchain’i Kullanmaya Hazırlanan 50 Büyük Şirket